Samsung 870 EVO değerleri

Bu ne oluyor hocam?
SSD'nin kontrolcüsü tarafından daha hızlı yazma yapılabilmesi için ayrılmış bir önbellek, bu önbellek sayesinde bellekler daha hızlı çalışıyor. Önbellek dolduğunda düşük yazma hızı gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor ama zaten 870 EVO'nun 1 TB ve üst modellerinde Native yazma hızı oldukça yüksek. Mühim değil bu yüzden.

Bu arada o slc önbelleğini aşmayın. :) sonra yazma hızım 300 MB/s oldu konusu görüyoruz. :D bu arada şaka bir yana aşsanız bile 1 TB versiyonun da TLC'nin doğal hızı 500 MB/s. Yani en fazla 30 MB/s bir hız kaybı olacak.

Hocam bende 2 tane 256 GB'lık SSD var.(Adata SX6000PNp ve Samsung mzvLQ256HAJD-00000) bazen hızlar düşüyor o dediğiniz slc olayı nedir cahilligimi mazur görün. 😁

SSD'nin kontrolcüsü tarafından daha hızlı yazma yapılabilmesi için ayrılmış bir önbellek, bu önbellek sayesinde bellekler daha hızlı çalışıyor. Önbellek dolduğunda düşük yazma hızı gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor ama zaten 870 EVO'nun 1 TB ve üst modellerinde Native yazma hızı oldukça yüksek. Mühim değil bu yüzden.
Anladım hocam, teşekkür ederim.

Bu ne oluyor hocam?
Bu SSD hızlı yazmak için TLC belleklerini SLC gibi çalıştırma gereksinimi duyuyor. Şu an SLC bellekler yeryüzünün en hızlı bellekleridir. Bu belleklerin hız avantajı var ama bir yanında kapasite dezavantajı var. Bu yüzden SLC bellek kullanmak yerine TLC ve MLC bellekleri SLC gibi çalıştırıyorlar. Üreticiler SSD'nin bir kısmını SLC Caching için ayırıyor. Bu alan dolduğu zaman SSD artık geri TLC hızlarına dönüyor. @KatliyaM

Bu SSD hızlı yazmak için TLC belleklerini slc gibi çalıştırma gereksinimi duyuyor. Şu an slc bellekler yeryüzünün en hızlı bellekleridir. Bu belleklerin hız avantajı var ama bir yanında kapasite dezavantajı var. Bu yüzden slc bellek kullanmak yerine TLC ve mlc bellekleri slc gibi çalıştırıyorlar. Üreticiler SSD'nin bir kısmını slc caching için ayırıyor. Bu alan dolduğu zaman SSD artık geri TLC hızlarına dönüyor. @KatliyaM

Peki dolup dolmadığını nasıl anlayacağız hocam?

Dolduğunda hızı düşecek zaten SSD'nin, öylece anlayabilirsiniz.

@metaphroz Over Provisioning için biraz yer ayırmanı öneririm bu arada.
SSD çok daha hızlı çalışır. Yazma hızının düşmesiyle uğraşmazsın :d

Anlayamazsınız. :) Dolduğunu ancak yazma hızınız düştüğünde anlayabilirsiniz.

@hakan yaeger Hocam bugün biraz araştırdım ve SATA sürücülerimi 2015 yılında çıkan bir sürüme güncelledim. 2014 yılında çıkan sürüme göre hız artışları yaşadım. Laptop daha seri çalışmaya başladı. Bir de BIOS güncellemesi varmış benim haberim yok. :D Güncellemeye tırsıyorum ama bir ara güncelleyip yine bakacağım SSD hızlarına. Belki de benim random değerler o yüzden düşük çıkıyordu.

Hayırlı olsun hocam. Değerleri gayet güzel. Benim 840 Evo hala çalışıyor.

Dolduğunda hızı düşecek zaten SSD'nin, öylece anlayabilirsiniz.

@metaphroz over provisioning için biraz yer ayırmanı öneririm bu arada.
SSD çok daha hızlı çalışır. Yazma hızının düşmesiyle uğraşmazsın :d

Anlayamazsınız. :) dolduğunu ancak yazma hızınız düştüğünde anlayabilirsiniz.

@hakan yaeger hocam bugün biraz araştırdım ve SATA sürücülerimi 2015 yılında çıkan bir sürüme güncelledim. 2014 yılında çıkan sürüme göre hız artışları yaşadım. Laptop daha seri çalışmaya başladı. Bir de BIOS güncellemesi varmış benim haberim yok. :D güncellemeye tırsıyorum ama bir ara güncelleyip yine bakacağım SSD hızlarına. Belki de benim random değerler o yüzden düşük çıkıyordu.

Dolunca geri eski hızına kavuşmasını nasıl sağlıyoruz hocam?🤔
Konu sahibi arkadaştan özür diliyorum bilgilenmek için soruyorum :)

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı