Samsung 870 EVO değerleri

Söylenen değerlerin üstünü vermesi güzel SSD'nin. Benim nedense bazen yazma hızım teste sokunca 299 MB/s çıkıyor. Bir daha test yapınca 400 MB/s oluyor. Bir daha test yapınca 535 MB/s oluyor. Çok garip. :D Laptop Samsung marka. Acaba boykot mu uyguluyor başka marka SSD'lere?
Önbellek 👍

Ben hiç önbelleğin dolduğunu görmedim, ne zaman test yapsam gereken değerleri veriyor SSD.

Nasıl başarmış yav.
1131390696.jpg

Bu cihazı kullanıyor kendisi. 2012 model oyuncu laptopu. Isınmaması normal aslında. Hayvan gibi havalandırma deliği var cihazda.
Önbellek 👍

Ben hiç önbelleğin dolduğunu görmedim, ne zaman test yapsam gereken değerleri veriyor SSD.
Hocam ben hiç yazma işlemi yapmıyorum ki. :D 3 ayda 1.50 TB veri yazmışım sadece. Önbellek nasıl durduk yere dolabilir ki?

Ben e geçen o SSD'yi aldım. HDD'li bilgisayarım Windows 7'de 70 saniyede açılıyordu ve bir programı açarken 10 saniye bekliyordum. Gerçekten dediğiniz gibi SSD mükemmel bir şeymiş, şu anda Windows 8.1'li bilgisayarım 13 saniyede açılıyor ve tüm programlar da hemen açılıyor. Hayırlı olsun.

Yazılımla sabit 33 derece. Hiç ısınmıyor. 😎
@Ansur hocam Barracuda 120'yi 19 derece sıcaklıkta kullanıyor.
Eki Görüntüle 953755
Buzlukta kullanıyor sanırım SSD'yi. :D 19 derece ne yav. Benim neden 32 derece?

Söylenen değerlerin üstünü vermesi güzel SSD'nin. Benim nedense bazen yazma hızım teste sokunca 299 MB/s çıkıyor. Bir daha test yapınca 400 MB/s oluyor. Bir daha test yapınca 535 MB/s oluyor. Çok garip. :D Laptop Samsung marka. Acaba boykot mu uyguluyor başka marka SSD'lere?

SSD'nin bulunduğu konumun altında hava ızgarası var laptopta. Laptop a stand yaptım ve altında 120mm fan var. :) Tek fan ile GPU 70C geçmiyor. SSD ise 20C geçmiyor. :) Bir de SSD muhafazası metal. :) Isınsa dahi metal muhafaza ısıyı almakta ve alttan gelen soğutucunun havası da soğutmakta devamlı.

Oda sıcaklığı da 22C 25C arasında. :)

Bu ay güzel bir stand yapacağım, karbon fiber kullanarak. Değişim olmaz sıcaklıklarda ama görüntü güzel olur. :) Akşam eve geçtiğimde atarım sıcaklıkları. :)
Eki Görüntüle 953783
Bu cihazı kullanıyor kendisi. 2012 model oyuncu laptopu. Isınmaması normal aslında. Hayvan gibi havalandırma deliği var cihazda.

Hocam ben hiç yazma işlemi yapmıyorum ki. :D 3 ayda 1.50 TB veri yazmışım sadece. Önbellek nasıl durduk yere dolabilir ki?

3 kez üst üste test yaptım. Yapmadan önce HWINFO programını açtım. Laptop içerisindeki SSD ve HDD muhafazlarının da rolü büyük. :D

Dosya Ekleri

• Ssd temp.png
    Ssd temp.png
    39,5 KB · Görüntüleme: 38
  • Rog g75 vw iç.png
    Rog g75 vw iç.png
    737,8 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Bekleyerek. :) O önbellek kısa bir süre içerisinde boşalıyor zaten. Bazı kişilerde hiç boşalmayabiliyor o önbellek. Ya sürekli yazma yaptıkları için boşalmaya vakti olmuyor ya da SSD'de oluşan bir arıza yüzünden boşalamıyor. :) Bazı yerlerde 860 EVO'ların DRAM Cache arızaları olduğunu okumuştum. 870 EVO'da da var mıdır bu durum bilemem. :)
Hocam peki CrystalDiskMark dan test yapınca önbellek doluyor mu? (Art arda sürekli yapınca mesala)
Önbellek 👍

Hocam peki CrystalDiskMark dan test yapınca önbellek doluyor mu? (Art arda sürekli yapınca mesala)

Mantıken evet. Sonuçta veri yazıp, okuyor.

Hocam bende de Seagate Barracuda 120 varda daha kullanmya başlayalı 3 hafta bile olmadı ama SSD sağlığım çok çabuk düştü sanırım. Yazma hızı olarak da galiba önbellek dolmuş en aşağı olarak 300 gördüm ama sabit değil, bazen 450 oluyor bazen eski hızına tekrar dönüyor, 350 olduğu oluyor. Acaba önbellek mi dolmuş yoksa bir sorun mu var? Bir de bu kadar hızlı sağlığı düşmeye devam ederse iade düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• yeter.png
    yeter.png
    142,5 KB · Görüntüleme: 41
@PossibleTurco adına yazıyorum.
"Barracuda 120'de TBW'ye göre sağlık ölçümü yapılıyor. Toplam yazılan veri TBW'ye oranlanarak sağlık ölçümü yapılıyor. Ama bu yanlış ve saçma bir değer. Gerçekten sağlığını öğrenmek istiyorsanız Bad Block parametlerine bakmanız gerek. İadelik bir durum yok ayrıca. Size daha öncede belirttim hatta siz içim rahatladı dediniz. Ama rahatlamamış sanırım. Bende Barracuda 120 kullanıyorum. 4 aydır 2 TB ancak yazdım SSD'ye. %97 sağlığa düştü ama önemsiz bir değer. Bad Block'lar zaten fabrikasyon sonucu oluşan Bad Block'lar. Sonradan oluşan kötü bir blok yok sizde. SSD fiyatlarının hayvan gibi arttığı şu dönemde iade etmeniz saçmalık olur. 870 EVO 409 TL çünkü. Ki iadelik bir durumda yok. Yazma hızınızın düşme sebebi sizin sık sık veri yazmanızdır. Ben 4 ayda 2 TB yazabildim ama siz kısa sürede 3 TB yazmışsınız bile. Yani fazla veri yazıyorsunuz. Bir günde yaklaşık 30-40 GB veri yazdığınızı düşünürsek yazma hızınızın düşme sebebi çok normal. Ayrıca sıralı yazma hızının size yazma faaliyetleri dışında hiçbir faydası yok. Size lazım olan "4K" adında ki rastgele okuma ve yazma (IOPS) hızlarıdır. Program açılış hızınızı onlar belirler çünkü. IOPS değerleriniz yüksekse dert etmeyin geriye kalanları. Ben maalesef ban yedim. Böyle aracıyla konuşuyorum sizle. Kusura bakmayın. TP'de artık olmayacağım." @Neueste

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı