Samsung 870 EVO Rapid mode açılmalı mı?

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
Samsung 870 EVO var. Rapid mode açtım, Ultra devasa hızlandı. 1,4 GB okuma hızı oldu. Açmadan önce SATA 2 kullanıyordum yani 250 falan çıkıyordu. RAM'e bayağı yüklendi. Sizce bu SSD'e zarar verir mi yani ömrünü kısaltır mı? Rapid mode güzelmiş ama 4 GB RAM olduğu için hemen dolduruyor RAM'i. Bunlardan hangisini açmamı tavsiye edersiniz? SATA 2 olduğu için biraz yavaş çalışıyor diyebilirim.

1659451352448.png

Samsung 870 EVO var. Rapid mode açtım, Ultra devasa hızlandı. 1,4 GB okuma hızı oldu. Açmadan önce SATA 2 kullanıyordum yani 250 falan çıkıyordu. RAM'e bayağı yüklendi. Sizce bu SSD'e zarar verir mi yani ömrünü kısaltır mı? Rapid mode güzelmiş ama 4 GB RAM olduğu için hemen dolduruyor RAM'i. Bunlardan hangisini açmamı tavsiye edersiniz? SATA 2 olduğu için biraz yavaş çalışıyor diyebilirim.

Eki Görüntüle 1471998

SATA 2 ise açıp yormana değmez hocam. Standart olarak kullan bence.

SSD'nin ömrünün kısalmasını yapılan okuma/yazma boyutu ve sıcaklık faktörü etkiler. Yani kısacası yaptığın şey hiçbir zarar vermez.

SATA 2 ise açıp yormana değmez hocam. Standart olarak kullan bence.

Normal olarak sadece TRIM açıktı. 3. seçeneği açmamı tavsiye eder misiniz?

SSD'nin ömrünün kısalmasını yapılan okuma/yazma boyutu ve sıcaklık faktörü etkiler. Yani kısacası yaptığın şey hiçbir zarar vermez.

Böyle kullansam sıkıntı olmaz değil mi? Rapid Mode'un RAM kullanımını düşürmek gibi bir şansım var mı?

Normal olarak sadece TRIM açıktı. 3. seçeneği açmamı tavsiye eder misiniz?

Böyle kullansam sıkıntı olmaz değil mi? Rapid Mode'un RAM kullanımını düşürmek gibi bir şansım var mı?
Mode'lar hakkında bir bilgim yok ama dediğim gibi Mekanik olmayan disklerin(SSD,NVM Bkz) ömürlerini etkileyen şey okuma/yazma boyutu ve sıcaklık. Bunun testini geçen Recep'ler yaptı Youtube'a yükledi zaten. Vaadedilen ömrün 24 katına kadar işlem yapabildi SSD 7/24 stress altındayken.

@deadfellow aşırı fazla RAM'e yüklendiği için kapatacağım Rapid Mode'u. Over provisioning açarsam ne olur? Standart mode yapınca sadece TRIM açılıyor. Standart mode yaptıktan sonra Samsung Magician'ı silersem gene geçerli olur değil mi?

@Yener K. hocam, biliyorsanız söylerseniz sevinirim.

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 1471998
Bu Rapid modunun olayı nedir hocam?

Bu Rapid modunun olayı nedir hocam?

Ben geri kapattım. SSD'in hızını aşırı yükseltiyor fakat RAM'den alıyor. RAM miktarının yarısı SSD'e gidiyor gibi düşünebilirsin. 16 GB RAM falan varsa açılır ama 4 GB RAM varken çok zor.

Bu program üzerinden yapıldıysa kalmaz.

Geri
Yukarı