Rehber Samsung 870 EVO teknik özellikleri

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Evet, 870 EVO duyurulduktan sonra şimdi Samsung'un resmi sitesinde özelliklerinin listelendiğini gördüm, bunu da sizlerle paylaşmak istedim;

Ürün görseli:
1611143494498.png

Klasik Samsung tasarımı, değişen bir şey olmamış.

Kontrolcü:
Samsung MKX
Evet, değişen şeylerden birisi de kontrolcü. Samsung MJX'ten MKX'e geçilmiş. 870 QVO'da da bu kontrolcü bulunuyor. MJX daha havalıydı ama :/

Bellek:
Samsung V-NAND 96/128 katmanlı TLC.
Bazı kaynaklarda 96, bazı kaynaklarda 128 katmana sahip olduğu yazıyor, resmi sitede ise bununla ilgili bir bilgi yok.

DRAM:
250-500 GB: Samsung 512 MB LPDDR4
1 TB: Samsung 1 GB LPDDR4
2 TB: Samsung 2 GB LPDDR4
4 TB: Samsung 4 GB LPDDR4
860 EVO'da da böyleydi, değişen bir şey yok gibi gözüküyor.

Sıralı okuma yazma hızları:
560-530 MB/s (Intelligent TurboWrite)
Hızlar da aynı gözüküyor, zaten SATA sınırlarına ulaşıldığı için söylenebilecek bir şey yok. Random okuma-yazma değerlerinin arttığı söyleniyor.

IOPS
98-88K
860 EVO'da bu değer 98-90K idi, büyük bir kayıp değil.

TBW:
250 GB: 150 TB
500 GB: 300 TB
1 TB: 600 TB
2 TB: 1200 TB
4 TB: 2400 TB
Veya 5 yıl sınırlı garanti (Hangisi önce biterse.)

TBW değerleri de 860 EVO ile aynı.

Yazılım:
Samsung Magician, en iyi SSD yazılımı olabilir.

Fiyat:

Ülkemize geldiği fiyata da bağlı olarak orta-üst seviyede tercih edilebilecek bir SSD olabilir. Samsung yine devrim niteliğinde (!) değişiklikler yapmış. Samsung 850 EVO ile 860 EVO arasında daha büyük fark vardı. Ama sonuç olarak SATA sınırlarına ulaşıldığı için büyük değişiklikler beklemek ne kadar mantıklı olur, bilmiyorum.

Belki 870 EVO'da bir şeyler değişir diye düşündüm ama pek değişiklik olmamış. Keşke SATA 4 gelse. :) SATA 4 gelirse belki hızlar artar yeni SSD'ler görürüz.
Sanmıyorum, SATA SSD'lerin olayı bitiyor artık. NVMe SSD'ler piyasada ve çoğunluğu abartı fiyatlara sahip değiller. Yeni teknolojileri NVMe modellerde aramak lazım, Corsair MP600, Samsung 980 PRO gibi.

Sanmıyorum, SATA SSD'lerin olayı bitiyor artık. NVMe SSD'ler piyasada ve abartı fiyatlara sahip değiller. Yeni teknolojileri NVMe modellerde aramak lazım, Corsair MP600, Samsung 980 PRO gibi.
İşte hocam eski cihazlarda NVMe takmak için ek PCI-E portu yok. Bir tane port var onda da Wi-Fi kartı takılı cihaz Laptop ise. SATA SSD'ler bir süre daha ölmez bence.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı