Samsung 970 EVO 250GB M.2 NVMe SSD İncelemesi

Merhaba değerli sosyal kullanıcıları;

Bugün sizler için Samsung'un 970 EVO NVMe SSD modelini inceleyeceğim.

i7 6700k /
ASUS VIII Hero /
MSI GTX 970 /
CM Nepton 240M /
Corsair RM750X /
Corsair ML 120 Red x3 /
Toshiba P300 /
Seagate Barracuda /
Corsair LE SSD /
CM Mastercase Pro 5 /
Samsung CF390 /
Corsair Glaive RGB /
Corsair Void RGB USB /
Corsair MM300 /
Logitech G710+

Hepsiburada.com'un OEM indirimini duyunca almayı düşünmeye başladım. Aslında aklımda 960 EVO vardı; fakat hem daha yeni, hem de ''Vatan Bilgisayar'' da daha uyguna bulduğum için 970 EVO almaya karar verdim.

Ürünü Vatan Bilgisayardan 532 TL'ye aldım;

Samsung 250GB 970 EVO M.2 Sata NVMe SSD (Okuma Hızı 3400MB / Yazma Hızı 1500MB) - Vatan Bilgisayar

970 EVO'yu tercih etmemin temel sebebi hızı ve dayanıklılığıydı. Fotoğraf üzerine işler çalışmalar yaptığımdan, ve Adobe gibi uygulamalarda yüksek dosya iletim hızının büyük getirisi olduğundan, 970 EVO tercih ettim.

Her ne kadar HDD'den SSD'ye geçişteki gibi bir ivmelenme hissedilmese de, M.2 SSD'ye geçiş kendini belli ediyor. Özellikle dosya kopyalama yada dosyaları bir programa aktarma veya dosya üzerinden yükleme (örn: Adobe Premiere'de dosyalar daha hızlı oynatılıyor) işlerinde cidden hızı fark ediyorsunuz.

SSD'yi aldıktan sonra temiz kurulum yaptım. Bu esnada önce bilgisayarı sadece M.2 SSD kullanarak açtım, daha sonra anakart kitapçığında belirtilen portlara diğer diskleri taktım.

Test Görselleri:

1. Test: Hemen format sonrası, driver yok, firmware yok;

Formattan hemen sonra.PNG

Formattan hemen sonra 2.PNG

2. Test: Tüm programları, oyunları, driverı kuduktan ve dosyaları aktardıktan sonra, ayrıca SSD firmware'i güncellendi;

Driverlar'dan sonra.PNG

Driverlar'dan sonra 2.PNG

Test sonuçları beni şaşırttı, zira Driver ve Firmware yüklemelerinden ve güncellemelerinden sonra performans artışı olmuş. :)

Görüşlerinizi, yorumlarınızı ve özellikle sorularınızı bekliyorum. :) (y)

Ürün Görselleri;

_MG_2616.JPG

_MG_2622.JPG

_MG_2640.JPG

_MG_2652.JPG

_MG_2657.JPG

Aynı sistemde kullanılan Corsair Force LE 240 GB testi;

D Diski.PNG

Aynı sistemde kullanılan HyperX Savage 120 GB SSD testi;

E Diski.PNG

Dosya Ekleri

• _MG_2618.JPG
    _MG_2618.JPG
    214,2 KB · Görüntüleme: 91
  • _MG_2620.JPG
    _MG_2620.JPG
    107 KB · Görüntüleme: 78
Çokta lüzumlu değil aslında normal oyun için kullanacaklar açısından. 500'lük normal sata SSD işimizi görecektir. Eline sağlık bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çokta lüzumlu değil aslında normal oyun için kullanacaklar açısından. 500 lük normal sata SSD işimizi görecektir. Eline sağlık bu arada.
Teşekkür ederim. :)

Her ne kadar bu ürünleri oyun bilgisayarlarında görsekte, bence de oyunculara hitap eden bir ürün değil. (Şu an için)

Misal, aynı fiyatta 500 GB 860 EVO alınabiliyor, ve oyuncular için hem yeterli hızı, hem de depolamayı verebiliyor.

Fiyatları ucuzlayana kadar daha çok render yada high - end kullanıcılar için cazip bir ürün.

Hayırlı olsun. İnceleme de tercih de güzel olmuş. (y)

Teşekkür ederim. :)

m2.png

Benim yazma hızı hep düşük aldığımdan beri bi ara çözmeye uğraştım BIOSta 1-2 sıkıntı olduğunu görüp yeniden işletim sistemi kurdum sonra buralara getirmeyi başardım ama bu bile benim için fazlasıyla yeterli.

İnceleme için teşekkürler, ben de 970 evo kullanıyorum. Yazılımını kurmak performans artışı sağlıyor mu bu kadar yahu ? Hiç kurmadım kullanıyorum.

Ben çok kararsız kaldım yardımcı olur musun, bu SSD'den almayı planlıyorum ama aynı fiyata 250 GB daha fazla 860 EVO modeli var, oyun için alacağım bu tarz programlar kullanmıyorum önemli olan benim için pc ve oyunların açılış süreleri. Sence hangisini tercih etmeliyim, bu 860 EVO'ya göre daha hızlı açar mı, yada ne kadar daha hızlı açar ?

Ben çok kararsız kaldım yardımcı olur musun, bu SSD'den almayı planlıyorum ama aynı fiyata 250 GB daha fazla 860 EVO modeli var, oyun için alacağım bu tarz programlar kullanmıyorum önemli olan benim için pc ve oyunların açılış süreleri. Sence hangisini tercih etmeliyim, bu 860 EVO'ya göre daha hızlı açar mı, yada ne kadar daha hızlı açar ?

860 EVO 500 GB olanı al.

@yigitrocks, eğer oyun için alacaksan, 860 EVO alman yararına olur.

Fakat iyi bir HDD'n varsa, 970 EVO'yu da düşünebilirsin.
İnceleme için teşekkürler, ben de 970 evo kullanıyorum. Yazılımını kurmak performans artışı sağlıyor mu bu kadar yahu ? Hiç kurmadım kullanıyorum.
Driver ve Firmware güncellemesi yapmak önemli. Ayrıca programı kullanmanı tavsiye ederim, SSD ile ilgili güzel bilgiler veriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı