Samsung 970 EVO Plus beklenilen hızı göstermiyor

TarıkT61

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 EVO PLUS
Anakart
Asus Tuf Gaming B450 Pro S
Bir arkadaşımın tavsiyesiyle CrystalDiskMark programını indirip M.2 hızımı test ettim. Ama normal hızı 3500/3200 olan M.2 SSD 1700/1500 gibi bir hız veriyor. Anakartım ASUS TUF Gaming B450 Pro s. M.2'yi GPU soketinin altındaki soğutucu blok olan yere taktım. Normalinin yarısı kadar hız vermesinin sebebi nedir? Sistemim APU olduğu için bana oyunlarda FPS kaybı yaşatır mı ve bu sorun nasıl çözülür? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    212,1 KB · Görüntüleme: 39
Sizinle aynı SSD'yi kullanıyorum. Anakartım Asus TUF B-450 PRO. Ben de işlemcinin hemen altındaki sokete taktım. Ayrıca benim sistem de APU. Magician aracılığıyla test edeceğim. Bakalım bende de aynı sonucu mu verecek?

Oyunlarda FPS kaybı yaşatması mümkün değil. Elinizdeki SSD oyun için çok fazla. Onda bir performansla bile sorunsuz oyun oynatır. Direkt Samsung Magician üzerinden test etmenizi tavsiye ederim.

Depolama birimleri uzmanlık alanım değil. Ne kadar alakası olabilir bilmiyorum fakat Samsung 970 EVO TurboWrite teknolojisini kullanıyor. TurboWrite olmadan aşağıdaki değerleri veriyor. Test ettiğiniz yazılım belki TurboWrite bölgesini kullanmadan sonuç vermiştir. Sonuçta bu SSD için üretilmiş bir yazılım değil.

* Ardışık yazma performansı Intelligent TurboWrite teknolojisini temel almaktadır. Intelligent TurboWrite bölgesinden sonra ardışık performans 300 MB/s(250GB), 600 MB/s(500GB), 1,200 MB/s(1TB) ve 1,250 MB/s(2TB) değerlerindedir (Samsung 970 EVO).

TurboWrite hakkında daha fazla bilgi için;

Düzenleme: bugüne kadar 7.4 TB veri yazdırdığım diskin sonucu aşağıda.

Dosya Ekleri

• sonuc.png
    sonuc.png
    23,4 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
SSD Firmware güncellemesi yapın, Samsung Magician üzerinden.

Dediğiniz gibi Magician programını indirip biraz kurcaladım ve en son sürüm olduğunu gördüm. Fakat verdiği okuma yazma değerlerinde değişen bir şey olmadı.
Sizinle aynı SSD'yi kullanıyorum. Anakartım ASUS TUF B-450 Pro. Ben de işlemcinin hemen altındaki sokete taktım. Ayrıca benim sistem de APU. Magician aracılığıyla test edeceğim. Bakalım bende de aynı sonucu mu verecek?

Oyunlarda FPS kaybı yaşatması mümkün değil. Elinizdeki SSD oyun için çok fazla. Onda bir performansla bile sorunsuz oyun oynatır. Direkt Samsung Magician üzerinden test etmenizi tavsiye ederim.

Depolama birimleri uzmanlık alanım değil. Ne kadar alakası olabilir bilmiyorum fakat Samsung 970 EVO TurboWrite teknolojisini kullanıyor. TurboWrite olmadan aşağıdaki değerleri veriyor. Test ettiğiniz yazılım belki TurboWrite bölgesini kullanmadan sonuç vermiştir. Sonuçta bu SSD için üretilmiş bir yazılım değil.

* Ardışık yazma performansı Intelligent TurboWrite teknolojisini temel almaktadır. Intelligent TurboWrite bölgesinden sonra ardışık performans 300 MB/s(250GB), 600 MB/s(500GB), 1,200 MB/s(1TB) ve 1,250 MB/s(2TB) değerlerindedir (Samsung 970 EVO).

TurboWrite hakkında daha fazla bilgi için;

Düzenleme: Bugüne kadar 7.4 TB veri yazdırdığım diskin sonucu aşağıda.

Hocam sizde de Firmware güncel ise GPU soketinin altındaki soğutucu blok olan yere M.2'yi takarsanız tam performans alırsınız bence.

Dosya Ekleri

• 1653142537975.png
    1653142537975.png
    6,7 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı