Samsung A5 2016 vs A7 2016?

radyoaktif

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler. Benim için F/P olarak en ideal seçim olacağını düşündüğüm 2. el bir telefon alacaktım ki değişen hayat şartlarımdan dolayı şu anlık nakit ihtiyacım olduğu için telefonu mecbur kart ile taksitli olarak alma seçeneğine dönmek zorunda kaldım.

Yoksa 5 aylık Asus Zenfone 2'yi 700TL alıyordum. Neyse kısmet değilmiş ki zaten sonradan o telefonu incelediğimde de 5.5" ekranından ve kabalığından dolayı bir türlü ısınamadığımdan iyi ki almamışım dedim.

Her ne kadar bir zamanlar kullandığım leğenimsi tasarıma sahip ve donanım olarak beni çileden çıkartan S3 Mini'den sonra bir daha asla Samsung almam desem de, sonuçta 2012 yılında çıkan bir telefonun puanını, 2016 uygulamalarında ki performansına göre vermek haksızlık olacağından ve bu firma son bir kaç yılda kendi imajını hızlıca revize ettiğinden ve 2016 model orta sınıf A serisi telefonlarını gördükten sonra fikrim değişti. Zira bu A serisi şok şık duruyor.

A5 (A510F) ve A7 (A710F) arasında çok kararsız kaldım. Zira A5 ve A7 Vatan, Teknosa, Bimeks, Gold vs gibi bilindik mağazalarda aralarında 100-200TL fark var. A5 1500-1600TL iken A7 1700-1800TL civarında. Ama bu mağazalardan almak yerine bu fiyatların neredeyse 200-300TL daha altına güvenilir yerlerden distribütör garantili alacağım için bu fiyatları referans almıyorum. Zira A5'i 1200TL'ye de buldum A7'yi 1400TL'ye de. O yüzden yorum yaparken bu son iki fiyatı ölçü alın lütfen.

2 telefon arasında ki 3 fark;
A7 (A710F): 5.5" 3GB Ram, 3300mAh
A5 (A510F): 5.2" 2GB Ram, 2900mAh

Ben sırf çok kaba durur diye 5.5" telefonlardan zaten mümkün mertebe uzak duran birisiyim ama A7'de ki şu Ram ile batarya beni A5'e göre cezbetti. Ne olurdu ki A5'e bu özellikleri koyup gene aynı fiyata satsalardı!

2GB altı olmamak kaydı ile Ram'in, günlük kullanımda birden fazla uygulama açmadığın sürece pek bir etkisinin olmadığını düşünen birisiyim. Yani A5 ile A7 arasında ki 1GB'lik Ram farkını görmezden gelebilirim. Zaten 5.5"in çok kaba olduğunu düşündüğüm için bunda da A7'yi eledim. Lakin kafamı tek karıştıran 400mAh'lik batarya fark oldu. Ama A7 daha büyük olduğu için bu batarya farkını, telefon zaten kendi büyüklüğü ile amorti etmiyor mu sizce? Yani batarya ile ekran boyutu doğru orantılı ise A5 ile A7'nin batarya süreleri mantıken başa baş gidiyor olması gerekmiyor mu? Eğer sizde bu doğrultuda görüş beyan ederseniz kesinlikle A5 alırım, yok aksini söylerseniz de daha kararsız kalacağım. Zira her ne kadar 5.5" telefon çok büyük duruyor desem de Samsung bu büyüklüğü göze batırmadan tasarım yapıyor. 5.5"lik Asus Zenfone 2 ile A7'yi kıyasladığımda gözüme Asus bariz bir şekilde daha büyük ve kaba geldi.

Gerek görürseniz 1500TL'ye kadar başka bir telefon daha önerebilirsiniz ama aklımda, orta sınıf olmasına rağmen tasarımı ile S6'ya benzeyen bu A serisi beni dış görünüşü ile cezbetti ki bir telefon seçerken bence donanımdan çok (günümüz seviyesinde olmak şartı ile) görsellik ön planda tutulmalı. O yüzden A5 ve A7 arasında çok kararsız kaldığımı söylemeliyim. Geçen ay A5 alan kuzenim bana "Kesinlikle A7 alma çok kaba duruyor ve performans olarak da hiç bir fark yok" dese de konu ile alakalı tecrübe sahibi olan siz değerli arkadaşların da önerilerini merakla bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı