Samsung A52 nasıldır?

Combo092

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Yeni bir telefon almam gerekli. Yaklaşık olarak da 4.000 TL limitim var. İnternet de araştırmalarım sonucunda aklıma 3 model takıldı. Samsung Galaxy A52, Redmi Note 10 Pro ve POCO X3 Pro. Forum da buna benzer yeteri kadar konu açılmış. Genel olarak Samsung Galaxy A52 modeli açık ara önde. Benim bu model ile alakalı sormak istediğim bazı sorular var. Aktif olarak kullananlar ve gerekli bilgiye sahip arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

1-) Çok fazla telefon değiştiren birisi değilim. Şu anki telefonum 7 yıllık ASUS marka. Samsung A52'i alırsam SD720G tahmini kaç sene yeterli olacaktır?
2-) Telefon 4 adet Android sürümü 5 yıl boyunca da güvenlik yama desteği alacak diye okudum. Bu kesin bilgi mi? Nerede yazıyor?
3-) Kameradaki OIS desteği sadece 1080p 30FPS değil mi çalışıyor?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

1-) Çok fazla telefon değiştiren birisi değilim. Şu anki telefonum 7 yıllık ASUS marka. Samsung A52'i alırsam SD720G tahmini kaç sene yeterli olacaktır?
4 sene daha guncel olacagini dusunursek Custom ROM'larla beraber ve kullanima bagli olarak 5-6 yil denilebilir.

2-) Telefon 4 adet Android sürümü 5 yıl boyunca da güvenlik yama desteği alacak diye okudum. Bu kesin bilgi mi? Nerede yazıyor?
Samsung unpacked etkinliginde aciklamisti diye hatirliyorum, bulursam atarim kaynak.

Ekleme: Ufak bir arastirma sonucu 3 ana Android guncellemesi, 4 sene de guvenlik guncellemesi alacagini buldum.
The smartphone will receive three major Android OS updates over the next three years and an additional year of security updates. The device is currently on Samsung’s monthly security update schedule.
Kaynak: Galaxy A52 5G gets access to June 2021 security update

3-) Kameradaki OIS desteği sadece 1080p 30FPS değil mi çalışıyor?
Evet maalesef.

A52, bu butcede alinabilecek kaliteli cihazlardan biri. Kamerasi, Samsung'un bana gore muhtesem OneUI arayuzu ve guncelleme destegi ile one cikiyor denilebilir. 108 MP ve 120 Hz ekranla goz boyayan Cin markalarindan uzak durmanizi tavsiye ederim, yazilimi ile ilgili sorun yasayanlar bir hayli fazla. Ikisinde de ekran sorunu yasayanlar vardi, duzeltilip duzeltilmedigini bilmiyorum.

• Telefonu gunluk kullanacagim, arasira oyun oynarim 720G bana yeter diyorsaniz,
  • 120 Hz ekran alip titreme ve koyu temada sorun yasayacagima sorunsuz bi' 90 Hz ekranim olsun diyorsaniz,
  • Yazilim olarak hem rahatlik, hem de uzun sureli destek istiyorsaniz,
  • Arka kamerasi karsilastirilan rakiplerine gore daha basarali bir cihaz istiyorsaniz
Samsung A52 almanizi oneririm. Ustte saydigim nedenler benim icin on planda oldugu icin A52'yi tercih ettim ve memnunum. Bir ama buyuk eksisi olarak, kasada sansa bagli olarak acilma var bir sekilde gelebiliyor. Internette kucuk bir arastirmayla bulabilirsiniz. Benim sansima gelmedi ancak sorunlu gelirse iadenin kabul edilmedigi ve servisin sorun yok diyerek gonderdigi soyleniyordu. Kullanima engel degil, telefonun su gecirmezligini Reddit'te bir kullanici incelediginde sorun yaratmayacagini belirtmisti ancak 4000 TL para vererek alinan cihazda kasa problemi can sikici olabilir. Diger iki telefonu kullanan diger arkadaslarin yorumunu da dinleyin tabii, bunlar benim dusuncelerim. Ayrica su konuya da goz atmanizi tavsiye ederim:

4 sene daha guncel olacagini dusunursek Custom ROM'larla beraber ve kullanima bagli olarak 5-6 yil denilebilir.

Samsung unpacked etkinliginde aciklamisti diye hatirliyorum, bulursam atarim kaynak.

Ekleme: Ufak bir arastirma sonucu 3 ana Android guncellemesi, 4 sene de guvenlik guncellemesi alacagini buldum.

Kaynak: Galaxy A52 5G gets access to June 2021 security update

Evet maalesef.

A52, bu butcede alinabilecek kaliteli cihazlardan biri. Kamerasi, Samsung'un bana gore muhtesem OneUI arayuzu ve guncelleme destegi ile one cikiyor denilebilir. 108 MP ve 120 Hz ekranla goz boyayan Cin markalarindan uzak durmanizi tavsiye ederim, yazilimi ile ilgili sorun yasayanlar bir hayli fazla. Ikisinde de ekran sorunu yasayanlar vardi, duzeltilip duzeltilmedigini bilmiyorum.

• Telefonu gunluk kullanacagim, arasira oyun oynarim 720G bana yeter diyorsaniz,
  • 120 Hz ekran alip titreme ve koyu temada sorun yasayacagima sorunsuz bi' 90 Hz ekranim olsun diyorsaniz,
  • Yazilim olarak hem rahatlik, hem de uzun sureli destek istiyorsaniz,
  • Arka kamerasi karsilastirilan rakiplerine gore daha basarali bir cihaz istiyorsaniz
Samsung A52 almanizi oneririm. Ustte saydigim nedenler benim icin on planda oldugu icin A52'yi tercih ettim ve memnunum. Bir ama buyuk eksisi olarak, kasada sansa bagli olarak acilma var bir sekilde gelebiliyor. Internette kucuk bir arastirmayla bulabilirsiniz. Benim sansima gelmedi ancak sorunlu gelirse iadenin kabul edilmedigi ve servisin sorun yok diyerek gonderdigi soyleniyordu. Kullanima engel degil, telefonun su gecirmezligini Reddit'te bir kullanici incelediginde sorun yaratmayacagini belirtmisti ancak 4000 TL para vererek alinan cihazda kasa problemi can sikici olabilir. Diger iki telefonu kullanan diger arkadaslarin yorumunu da dinleyin tabii, bunlar benim dusuncelerim. Ayrica su konuya da goz atmanizi tavsiye ederim:
Cevap için teşekkür ederim. 3-5 gün içinde indirimli bir A52 yakalarsam direk alacam artık.

Bende A52 düşünüyordum ta ki telefonu fiziksel olarak görene kadar. Malzeme kalitesi düşük. Fotoğraflarda da aşırı bir keskinleştirme gözüme çarptı. Bunu yazılımla yapmışlar daha net görünsün diye fakat fotoğrafçılıkla uğraştığım için bariz anlayabiliyorum.

Samsung'un A serisi tam fiyat performanstır. 3 yıl A5 ve 2 yıl A50 kullandım. Gayet memnun kaldım. Yaklaşık 3 yıl boyunca kasmadan donmadan kullanabiliyorsunuz. A5'i hala babam kullanıyor. Tek sıkıntısı 16 GB depolamanın yetmemesi. Onun dışında 5 senelik olmasına rağmen kullanabiliyor. 3 sene kullanıp 4. senede değiştirmek gerekiyor şahsi düşüncem.

Xiaomi ve Oppo gibi Çinli üreticilerin ürünlerini de kullandım. Fiyatına göre daha iyi özellikler sunuyor ancak yazılımı çok iyi olmuyor. Samsung daha stabil oluyor. Samsung'un eleştirdiğim şeyi S ve Note serisi haricinde hiçbir telefonuna 60 FPS video seçeneğini sunmamasıydı. Bu telefonda 1080p 60 FPS desteğini de getirmişler. Ben olsam kesinlikle Samsung'u tercih ederdim.

Bende A52 düşünüyordum ta ki telefonu fiziksel olarak görene kadar. Malzeme kalitesi düşük. Fotoğraflarda da aşırı bir keskinleştirme gözüme çarptı. Bunu yazılımla yapmışlar daha net görünsün diye fakat fotoğrafçılıkla uğraştığım için bariz anlayabiliyorum.
Hocam, fotografci olmadigim icin yorum yapamacagim ancak 4000 TL butcede en iyi kamerali telefon olarak Redmi Note 10 Pro ve A52 aday gosteriliyordu. Fikirlerine deger verdigim @BERWAR Hocam ise A52'nin kamerasinin net bir sekilde Note 10 Pro'dan daha iyi oldugunu dile getirmisti:
Dxomark sitesini dikkate almana gerek yok. O site yanlı bir site. A52 arka kamera olarak kesinlikle Note 10 Pro'dan daha iyi.

Bir fotografci oldugunuzu soyleyerekten A52'nin fotograflarini begenmediginizi ifade etmissiniz. Note 10 Pro'nun kamerasinin daha iyi oldugunu mu dusunuyorsunuz yani?

Hocam, fotografci olmadigim icin yorum yapamacagim ancak 4000 TL butcede en iyi kamerali telefon olarak Redmi Note 10 Pro ve A52 aday gosteriliyordu. Fikirlerine deger verdigim @BERWAR Hocam ise A52'nin kamerasinin net bir sekilde Note 10 Pro'dan daha iyi oldugunu dile getirmisti:

Bir fotografci oldugunuzu soyleyerekten A52'nin fotograflarini begenmediginizi ifade etmissiniz. Note 10 Pro'nun kamerasinin daha iyi oldugunu mu dusunuyorsunuz yani?
Hocam vatan pc de inceledim. Ayrıca youtube da karşılaştırma videosuda var. Şahsi kanaatim gece çekimleri A52 daha iyi. Fakat A52 de yazılımla sharpen(keskinlik) verilmiş daha net gözüksün diye. Kısaca biraz hokkabazlık var. Anlamayan adam daha net bu diyebilir. Ayrıca doygunluğu artırıyor. Fotoğraf daha canlı gözüküyor. Ayrıca arka plan bokeh etkisi, yani portre modunda daha gerçekdışı bir etkisi var. Çok flulaştırıyor. Photoshopla yapılmış hissi veriyor. Titreşim önleyicisi Ois 1080p 30 fps de çalışıyor yanlış hatırlamıyorsam. Note 10 pro'da eis 1080p 30 fps de güzel iş çıkarıyor. A52 1.8 diyafram, note 10 1.9 burda A52 avantajlı daha fazla ışık alıyor sensör. Ama samsung burda gözboyama yöntemini kullanmış, yazılımla keskinlik artırmışlar. Buna çok dikkat edin.

Peki Hocam, GCAM gibi harici yazilimlari kullanarak bu dediginiz fazla keskinlik katilma olayinin onune gecebilir miyim? Halihazirda kullaniyordum ancak kendi kamera uygulamasina gore daha fazla hata yaptigi -hafiften koyuya kacan renk tonlarini bariz bir sekilde koyu kirmiziya kacirma sorunu- icin kullanmayi biraktim. Sizin onerebileceginiz bir yazilim var midir? Ayrica evet, OIS sadece 1080p 30 FPS'de kullanilabiliyor.

Peki Hocam, GCAM gibi harici yazilimlari kullanarak bu dediginiz fazla keskinlik katilma olayinin onune gecebilir miyim? Halihazirda kullaniyordum ancak kendi kamera uygulamasina gore daha fazla hata yaptigi -hafiften koyuya kacan renk tonlarini bariz bir sekilde koyu kirmiziya kacirma sorunu- icin kullanmayi biraktim. Sizin onerebileceginiz bir yazilim var midir? Ayrica evet, OIS sadece 1080p 30 FPS'de kullanilabiliyor.
Dostum bende şuan alma arefesindeyim. İnan karşılaştırmalara bakıyorum birinde A52 övülmüş Proyu gömmüşler. Öteki incelemeye bakıyorum Pro daha iyi duruyor. Kafam çok karışık canlı olarakta gördüm standda fakat tabi pc ye atıp incelemek lazım. Siz kullanıcı olarak en doğru deneyimi bize sunarsınız. Beni düşündüren kasada açıklık şuanki en stresli durum o. Geri iadede almıyorlarmış, telefonu kullanmadan garantiye gitmek zulüm olur.

Geri
Yukarı