Samsung CFG73 İncelemesi

Ben de, zamanında çok arayıp yerli bir inceleme veya kaynak görememiştim bu monitör hakkında.
Aldım, ve inceleme yapmaya karar verdim.

Özellikle @GCN nin faydalı bir sürü yazısını okudum ve genellikler @Nazım Paşa ile beraber CFG70 önerdiklerini gördüm. @GCN 'nin ısrarla "TN panel, gece sizi uykunuzdayken yastıkla boğar." postları nedeniyle kararımı verdim.

Daha önce kullandığım monitör, ACER X233H, 23 inch 1920x1080 2009 yılında almıştım, DVI kullanıyor 5ms GtG değeri ve dinamikte bile 50.000 kontrast sunuyordu.
Bütün kıyasımı bu monitör üzerinden yapacağım.

Aldığım model LC24FG73, CFG70 değil 24 inç ekran (CFG70'ın revizyonlu modeli olsa gerek)
Sistemim;

AMD RX480 ve Ryzen 5 1600x, 10 senedir FHD çözünürlükte takılıp kalmış olmaktan dolayı, 2K düşünmüştüm (DELL-S2417DG) ama sistemim yeterli olmayacağından FHD'de devam etmeye karar verdim.

eski setup.JPG

Özellikler:
CFG70 ile CFG73 arasındaki genel farklar aşağıda.
Stand yapısı değişikliği de var tabi, bu sayede duvara daha yakın durabiliyor.

kıyas.JPG

Kutu:

kutu 1.JPG kutu 2.JPG kutu 3.JPG power.JPG

Kutudan çıkanlar; HDMI ve DP kablosu, ve benim beklemediğim bir şey, power supply.
Power supply gayet küçük, sanırım yerden ve ısıdan tasarruf için artık monitörlerin içerisine konulmuyor.
Türkiyeye uygun bir priz başlığı da içinden çıkmakta.

Kurulum / Ergonomi:
Önceki monitörümün duvara uzaklığı 14-15 cm iken, CFG73 20cm civarında uzaklığı var.

duvar.JPG ayak.JPG

Ayak yapısı değişmiş olsa da masada dikkat çekiyor. Neredeyse monitörün iz genişliğine yakın ayak genişliği var. Monitör kendisine masa üzerinde çok fazla alan istiyor. :)

Karşılaştırma (imaj kalitesi):
Parlaklık ve kontrast olarak iki monitörü birbirlerine yakın tutmaya çalıştım.
Dual Screen uzatılmış modda, beyaz bir sayfa üzerinde farklar görünmekte. (Acer X233H solda, Samsung CFG73 Sağda)
Acer, sarımtrak renk verirken Samsung ikili arasında en beyaz olan. (9 senelik monitör?)
Masaüstü göl manzarasında da mavinin sarımtraklığı belli olmakta. (Acer tarafında)
Renkler söz konusu olduğunda da, Samsung'un rengi daha homojen verdiğini söyleyebilirim.
Açı olarak ta zaten kendini belli ediyor.

beyaz (1).JPG beyaz (2).JPG beyaz (3).JPG renk (1).JPG renk (2).JPG renk (3).JPG renk (4).JPG

Full HD film izlerken de aynı fark görülmekte,

film.JPG

Arka ışık sızması var, internetteki mor olayı yok.
Arka ışıkta şöyle bir şey var, monitöre bakış açınıza göre (kavisli yapısından dolayı da aynı zamanda) sızma fazla rahatsız edici değil en azından benim için.
Sanırım ekran sadece tamamen siyah iken belli olmakta, ekranda başka bir renk varsa o kadar belli değil.

sızma.JPGduvar (1).JPG duvar (2).JPG

Başka bir konu daha var,

(Acer solda, Samsung sağda) Sanırım Acer'in üzerindeki plastik katman piksellerde bulanıklığa yol açmış olabilir. Keskinlik iyi mi, kötü mü karar veremedim.

acer pixel.JPG samsung pixel.JPGmenü.JPG

Samsung tarafındaki bu keskinliği, kontrastla biraz azaltabildim.
Soldan sağa sırası ile; Kontrast 0 - 50 - 100

kontrast 0.JPG kontrast 50.JPG kontrast 100.JPG

Performans (Karşılaştırmalı 60Hz):
Bu aşamada önceki monitörü kullandım, dolayısı ile testler bu aşamada 60Hz.
(Yine solda yer alan görüntüler Acer ve sağda yer alan görüntüler Samsung'a ait)
Yazı kaydırmadaki performansı farkedilir derecede iyi.

ufo (2).JPG ufo (1).JPG
yazı.JPG

3 farklı arka plana göre piksel tepki süreleri.
3 ufo.JPG

Performans (144Hz):
144Hz nasıl anlatılır yazı ile bilmiyorum.
Burası işin karıştığı nokta.

Öncelikle monitör almaya karar vermeden önce, varlığından haberdar olmadığım hiç bir artifakt rahatsızlık vermiyordu.

Sonra neyin ne olduğunu anlamaya başladıkça belirli bir farkındalığa ulaşıyorsunuz.

acer.JPG

Bu süreçte anlamaya çalıştığım / anladığım bazı şeylerden bahsedip, Samsung ile beraber duyduğumuz MPRT'yi anlatmaya çalışacağım.

ve hatalı olduğum kısımlarda kesinlikle bilenlerden düzeltme bekliyorum (@GCN , @Nazım Paşa ve diğer arkadaşlardan)

1. Resim, GtG değerinin ne olduğunu göstermekte, 1Ms diye tutturduğumuz değer grinin %10 luk diliminden %90'lık doygunluğa ulaşma süresi, diğer renklerde durum ne bilmiyoruz.

gtg.png

2. Resim, MPRT (moving pictures response time - hareketli resimlerde tepki süresi)
Gri değil, herhangi bir statik renk değil, hareketli resim. Resmin hareket ederkenki arkasında bıraktığı bulanıklık ölçüsü.

mprt.png

3. Resim, geleneksel CRT tüplü monitörler ile LCD'leri karşılaştırmakta.

crt.png

Yine bu süreçte anladığım kadarı ile, bulanıklık tamamen gözümüzle alakalı, CRT'de görüntüler ışın demeti ile cama (fosfora) yansıyıp renk çıkarmakta, sonra ışın sırası ile bütün pikselleri sol üstten sağ alta kadar taramakta, bu yüzden terkettiği pikselin ışığı sönmekte, ama LCD'lerde ise piksel ekranda yanık olarak kalmakta. Ta ki yeni görüntü tekrar ekrana gönderilene kadar.
Resimden anlaşılan CRT'nin net olduğu, bu da tamamen piksellerin boşaltılması işle alakalı.
LCD geliştiricileri ise 4. resimde bunu simule etmişler.

4.Resim, Ekran arka plan ışığını kapatıp açarak, gözde yer alan geçici etkiyi sıfırlamakta, sonra hemen yeni resmi ekrana koymakta.

lcd.png

5. resim, burada ise Samsung aynı teknolojiyi 1 adım ileri götürmüş ve iyileştirdiğini anlatmakta.
Yine ekran taramasının sol üstten başlamasından dolayı, arka plan ışığını da 4 aşamalı üstten alta yakarak sistemi iyileştirdiğini iddia ediyor.

samsung.png

144Hz de dahi kullanırken monitörlerde bulanıklık olmakta, olay tamamen göz ile alakalı,
1000 ms/ 144Hz = 7ms. Yani ekrana yansıyan bir resim 7ms ekranda durup yenisi onun üstüne gelmekte
ULMB (ultra low motion blur) nvidia nın kullandığı motion blur azaltma (bulanıklık azaltma yöntemi)
Yukarda anlattığım gibi Samsung'un da kendi sistemi var.

1MPRT saniyede 1000 piksellik bir hareket'te 1 piksellik bulanıklık oluşacağı anlamına geliyor.
Mobiton blur azaltma sistemleri kullanıldığında arka plan ışığı hızlı bir şekilde açılıp kapanmakta bu da ekran ışlığının azalması anlamına gelmekte. Benzerlerine oranla ortalama üstü ışık azalmasına sahip olması da seçimlerim arasındaydı.

ışık.png

144 hz motion blur modsuz ve modlu.

144 (1).JPG 144 (2).JPG

Sonuç:

Peki, Samsung'un kendi teknolojisi diğerleri karşısında ne kadar etkili.
Bu soruya maalesef cevap veremiyorum, hayatımda gördüğüm ve kullandığım ilk 144Hz monitör bu.
Evet 144Hz masa üstünde dahi farkedilir bi etki yaratmakta.

Oyunlarda (ki genellikle CS:GO ve PUBG oynuyorum) performansımı %10 arttırmıştır.
Renkler güzel, modlar var, 3 değişik profilde kayıt altına alınıyor, ve monitörün sağ altında yer alan 3 tuşla hızla geçiş yapabiliyorsunuz.

Rakip olarak gösterilen monitörlerden bazılarını alıp geçecektim ör.VG248Q, Zowie 2411 vs.
Ama 6 bit olduğundan vazgeçtim.

10 senedir aynı monitörü kullanıp, değiştirince uzay çağına geçeceğimi düşünmüştüm, ama çok fazla farkeden bir şey olmadı benim açımdan.

Bir fark var doğru ama sanırım beklentim çok yüksekti, herhangi bir hayal kırıklığım yok, değiştirmeyi veya satmayı düşünmüyorum.

Rakipleri ile beraber bir mağazada incelemenizi öneririm. Belki ben de aynısını yapsam yine bu modeli seçerdim orasını bilemem.
Ama rakiplerinin bundan 3-5 kat daha iyi olacağını sanmıyorum. Başka bir tercihle en fazla buna nazaran %5 daha zevk alabilirdim sanırım.

CS:GO videosu çekmiştim ama hem foto hemde videoyu iPhone 5 ile çektim pek bir şey anlaşılmıyor, sanırım siteye de yüklenmiyor. ama çok isteyen olursa cloud'ların birine atarım.

İlk defa bir inceleme yayınladım, bazı noktaları atlamış olabilirim, o konularda soru sorabilir veya öneride bulunabilirsiniz.

Kaynaklar:

Samsung C24FG70 Review | PC Monitors (İnceleme)
Samsung CFG70 Review - 144Hz Quantum Dot (İnceleme)
http://www.electis.co.il/fckfiles/file/Brochure PDF ENG Monitors/2016 CFG70 White Paper_Web.ver.pdf (Samsung MPRT Dökümanı)
Blur Busters | Everything Better Than 60Hz (Monitörlerde bulanıklık konusu.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• 144 (1).JPG
    144 (1).JPG
    361,9 KB · Görüntüleme: 582
  • 144 (2).JPG
    144 (2).JPG
    275,7 KB · Görüntüleme: 460
Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günlerde kullanmanız dileğiyle. Monitörü nereden satın aldığını ve fiyat bilgisini de belirtirseniz yararı olur.

Hayırlı olmasını dilerim, benim de yakın zamanda almayı düşündüğüm monitörlerden biri,

• 1)Bu Quantum dot teknolojili bir monitör yani renkler nasıl yeşil ve kırmızı renkler çok canlı yani çok doygun gözüküyor mu?
  • 2)Alırken mağaza'da test ettirdiniz mi?
  • 3)Herhangi bir ölü piksel v.s. (purple artifacts) bir sorun ile karşılaştınız mı?

Bunun dışında incelemeniz ve görseller için tekrardan teşekkürler bu ayın sonu gibi bakalım bende almayı düşünüyorum. Özellikle şu Quantum Dot olayını merak ediyorum. 144 hz durumuna zaten değinmiyorum masaüstü kullanımda bile çok ciddi fark gösterecektir. Kendimden örnek verecek olursam Standart kullanımda 60 hz'den 72 hz'e geçince bile farkı hissedebiliyorken 72 hz'den 144 hz'e geçince artık ne olur.

@Falcon78, benim tek referansım önceki monitörümdü, onu baz alırsam renkler gerçekten iyi.
Öncekinin 9 senelik ve olsa olsa, 800:1 kontrastı olan bir monitör olduğunu varsayarsak ben 9 senede çok şey değişir diye düşünmüştüm. Benim fazla ilgimi çekmedi.
Sizin için durum farklı olabilir.
Hatta şöyle söyleyebilirim, önceki monitörümü 300-400 TL karşılığında 144hz çevirme imkanım olsaydı çevirtirdim. Burda açıkça belirtmem gerekir ki memnuniyetsizliğim bu monitör özelinde değil, (bu fiyat bandındaki ve belki üstündeki) monitörlerin o kadar zaman içerisinde sadece yenileme hızlarının artmış olması.Gören bir göz için 3000:1 kontrast ve renk paleti farkını belli ediyor.
Konu yazısında belirttiğim gibi DELL S2417DG, dahi 800:1 kontrast, (8bit TN olduğu için, TN'ler arasında farklı bir yeri olduğu için örnek verdim)

Mağazadan almadım, yaşadığım yerde yok, vatandan online siparişle aldım ölü piksel de çıkmadı.
Tavsiyem görerek alın, aklınızda "şunu mu alsaydım onu mu?" diye bir soru kalmasın.
Mor olayı yok, renklerde herhangi bir tutarsızlık gözüme çarpmadı.
Ama bir şey farkettim, ekranda belli belirsiz dikey izler var. Doğrudan baktığınızda hiç bir şekilde göremezken, arka planın sabit renk olduğu bir durumda hareketli bir noktayı (örneğin fareyi) takip ettiğinizde o izler çok az belli olmakta. Kolay kolay görülecek bir şey değil. Forumlardan şimdi bunu araştırıyorum. FreeSeync ile alakalı falan demişler, dener paylaşırım.

@@ayhanc

Monitörü geçen hafta aldım renkler falan on numara gözüküyor açıkcası çok memnun kaldım. Bunun dışında o dikey izler çok koyu gri tonlarında bende de gözüküyor ama rahatsız edici seviyede değil tam siyah'da gözükmüyor masaüstü kullanımda veya oyunlarda kolay fark edilmiyor. Ben araştırdım limscave'in forumunda böyle bir konu var. İncelediği modeller de de varmış. Samsung'un panellerinde varmış bu olay.

c24fg73 uniformity issues - Lim's Cave

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı