Samsung Evo 860 SATA 2 hız sorunu

Adem_01

Centipat
Bilgisayarım Samsung NP300E5C HM75 ankarta sahip. SATA 3 desteği var. Ama SSD (Samsung Evo 860 250 GB) maksim 280 okuma yazma hızı var. Samsung magic SSD uygulamasında'da 3 GB/s hız gösteriyor, yani SATA 2'de çalıştırıyor. Hem ankartım hem de SSD'im SATA 3 desteklenmesine rağmen neden SATA 2'de çalışıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hızlıca bir arama yaptım ama anakart ile ilgili bir bilgi bulamadım. Eğer hız olarak 3 GB/s hız gözteriyorsa bu SATA II standartıdır. Yani en fazla 300 MB/s veri okuma/yazma hızına ulaşabilirsiniz. Siz de zaten bu limite ulaşmışsınız. SATA III olabilmesi için 6 GB/s veri hızı olması lazım.

Hızlıca bir arama yaptım ama anakart ile ilgili bir bilgi bulamadım. Eğer hız olarak 3 GB/s hız gözteriyorsa bu SATA II standartıdır. Yani en fazla 300 MB/s veri okuma/yazma hızına ulaşabilirsiniz. Siz de zaten bu limite ulaşmışsınız. SATA III olabilmesi için 6 GB/s veri hızı olması lazım.
Mobil Intel® HM75 Express Chipset Ürün Teknik Özellikleri Buyrun. Benim fikrim ise bazı HM75 çipsetlerinde destekliyor ancak bu çipset desteklememesine rağmen SATA 3 destekliyor yazılmış.

O seride bu sorun mevcuttu. SATA 3 destekliyor ancak SATA 2 hızı verebiliyor, garip.
Sorun yazılımsal mı donanımsal mı peki hiç yapabilen oldu mu acaba.
Te

Teşekkür ederim bunları ben de biliyorum ama ortada bi zıtlık var hem destekliyor hem de sata 2 de çalıştırıyor.

AIDA64 HTML raporu paylaşın.

Mobil Intel® HM75 Express Chipset Ürün Teknik Özellikleri buyrun. Benim fikrim ise bazı HM75 çipsetlerinde destekliyor ancak bu çipset desteklememesine rağmen SATA 3 destekliyor yazılmış.

O zaman driverla BIOS güncellemesi ile olacak bir şey değil değil mi?
Eğer SSD'den bahsediyorsanız böyle bir sorunu yok hocam. Forumda yüzlerce kullanıcısı var ve en çok tavsiye edilen SSD bu.

Yok chipsetten bahsediyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı