Samsung Evo Plus düşük performans

wenX

Hectopat
Makaleler
1
B450-E anakart kullanıyorum. Üst kısımdaki ekran kartı ve işlemci arasındaki yuvaya takılı. Çok ısındığından mı bilmiyorum ama okuma/yazma hızı Crystal disk mark gibi.
Programlarda normal çıkarken herhangi bir dosyayı kopyalayıp yapıştırdığım zaman yazma hızı 160mb/sn'yi geçmiyor. Sebebi nedir? Ekran kartının altındaki slota taksam düzelir mi?

1600547580553.png

asdsadasdasd.png

Isınınan SSD'nin performansının düştüğünü görmedim ben. 970 EVO'yu 81 dereceye kadar çıkarttığımda bile performansı düşmedi.
Hız testinde genel olarak en üstteki bize en güzel gelen olduğu için ona bakarız ama her zaman o şekilde çalışmaz. Gerçek iş üzerindeyken kıyaslamanız mantıklı değil. Hız testi yapın. Vadedilen hızın %90'ını alamıyorsanız o zaman sorun var derim ben.

Alttaki m.2 portuna taktığınızda PCI-e x16 yerine x8 hızında çalışıyor. Sistemin açılmamasının sebebi onunla alakalı olabilir. Boot önceliğini kontrol etmekte de fayda var. Ama ben sizin yerinizde olsam üstteki m.2 portunda kullanırdım. Masaüstü sistemde çok da ısınmaması gerek.

Hocam bir şey deyin. Ne zamandır dokunmuyordum topladığımdan beri. Korkudan elim ayağım titriyor.
Çok dert edeceksen üstteki porta tak ve eskisi gibi kullan. Sorun yokken sorun çıkaran sensin. Alttaki porta taktığında herhangi bir değişiklik olacağını sanmıyorum ben.
Üstteki porta takıp sistemi aç ve CrystalDiskMark ile test et.

Korkmayın hocam. Bir şey olmaz. Bilgisayarı kapatıp, BIOS pilini sökün. 3 dakika kadar bekleyin. Sonra takıp çalıştırın.

Çok dert edeceksen üstteki porta tak ve eskisi gibi kullan. Sorun yokken sorun çıkaran sensin. Alttaki porta taktığında herhangi bir değişiklik olacağını sanmıyorum ben.
Üstteki porta takıp sistemi aç ve CrystalDiskMark ile test et.

CrystalDiskMark ile test ettiğimde sorun çıkmıyordu dediğim gibi ama test ettiğimde bu hızlarda çıkınca canım sıkıldı doğrusu. Siz de ölene bir daha vuruyosunuz hocam yapmayın etmeyin.

Sizin yaptığınız test değil ki. Gerçek test sonucu bunun gibi bir şey. En alt satıra bakın. Bu testler çeşitli koşullara göre yapılıyor. En yüksek olan en ideal koşul. Yanlış hatırlamıyorsam rastgele okuma-yazma. Sizinki ise sıralı. Keza dosya boyutu da fark ettiriyor.
Sıralıda daha hızlı oluyormuş. Umarım kopyalama/taşıma yaparken başka disk kullanmıyorsunuzdur.

Normalde görmesi gerekir. Sonuçta çift M.2 kullananlar var. Olmazsa eski yerine takın hocam.

Normalde görmesi gerekir. Sonuçta çift M.2 kullananlar var. Olmazsa eski yerine takın hocam.

Görmeme işini hallettim artık Boot ediyor. Ama normalden biraz daha yavaş olduğunu fark ettim. Diğerine de takmak istemiyorum bu soğutucu bloklu olduğundan dolayı. Bilemedim şimdi. Açılışını hızlandırıcak ve daha iyi olan BIOS ayarlarını biliyor musunuz hocam? BIOS'u çok fazla kurcalamadım. Belki daha iyi ayarlar vardır.

Geri
Yukarı