Samsung Galaxy M20 İnceleme - Redmi Note 6 Pro Karşılaştırma

Merhabalar. Geçen hafta anneme 1450 TL'ye Samsung Türkiye garantili 3/32 Galaxy M20 aldık. Amatör bir biçimde kullandığım zaman dilimi içerisindeki deneyimlerimi aktarırken kendi kullanmış olduğum ve benzer segmentte bulunan Redmi Note 6 Pro 3/32 ile kısa bir karşılaştırmasını yapmak istiyorum. İlk inceleme yazım olduğu için hatalarım olabilir. Bunun için şimdiden özür dileyerek Galaxy M20 incelemesine başlamak istiyorum :)

-Kutu İçeriği-

Cihazın kutusundan telefona ek olarak 5V/2A AFC (Adaptive Fast Charge) destekli bir şarj cihazı, Samsung'un Galaxy S3'ten beri kullandığı 5 liralık kulaklık ve yaklaşık 1 metrelik bir Type-C kablosu, dokümanlar ve SIM iğnesi çıkıyor.

-Tasarım-

Tamamen göreceli bir şekilde ben Redmi Note 6 Pro'nun tasarımını daha çok seviyorum. Redmi Note 6 Pro'nun tek sıkıntısı: kamera çıkıntısı çok fazla ve sadece kalın kılıfla kapatılıyor. Fakat Galaxy M20'de böyle bir durum yok. Kamerası dışarıya milimetrik bir şekilde dışarda ve ince kılıfla kullanılsa bile sıkıntı çıkarmayacaktır. M20'nin "Infinity-V Display" adını verdiği çentik çok hoşuma gitti. Ahizesi de gayet güzel şekilde saklanmış. M20'nin tasarım anlamındaki tek dezavantajı: kasası tamamen plastik. Bana düzel deneyim sunamadı maalesef.

P_20190806_143111.jpg
P_20190806_150555[1].jpg

-Ekran-

Cihazda bizi 6.3" FHD+ (1080x2340p) çözünürlükte PLS ekran teknolojisine sahip ekran karşılıyor. Parlaklığı dışarda kullanıma birazcık yetersiz gelse de kötü sayılamaz. Ekranı IPS ekrana göre biraz daha soluk kalıyor. Açıkçası Redmi Note 6 Pro'nun ekranı biraz daha iyi diyebilirim. Film, video vs. izlerken bunu fark ettim gerçekten. Galaxy M20'nin çentiği küçük ve hoş duruyor. Genel olarak çok iyi olmamakla birlikte idare eder bir ekrana sahip.

-Performans-

Kağıt üzerinde her ne kadar Snapdragon 636 biraz daha güçlü dursa da performans testleri beni şaşırttı. Galaxy M20'de PUBG oynamadım, fakat orta ayarlarda gayet rahat bir şekile oynatabileceği kanaatindeyim. Exynos 7904 günlük kullanımda hiçbir sıkıntı çıkarmayacak bir işlemci. Samsung bu modelinde 3 GB RAM'e yer vermiş. Fakat OneUI arayüzü RAM'i cidden verimli bir şekilde kullandığı için sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Arayüzde hiçbir takılma yaşamadım şimdiye kadar. Fikriniz olsun diye iki cihazla da Antutu ve Geekbench testi yaptım.

Screenshot_2019-08-05-14-23-13-008_com.antutu.ABenchMark.png
Screenshot_2019-08-05-14-40-46-654_com.primatelabs.geekbench.png
Screenshot_20190805-142310_AnTuTu Benchmark.jpg
Screenshot_20190805-144047_Geekbench 4.jpg

-Kamera-

Galaxy M20 bünyesinde 13 MP F1.9 ana kamera + 5 MP F2.2 120 derece geniş açı kamerası barındırmakta. Bunu da tek ton led flaş desteklemekte. Samsung 9.0 Pie güncellemesi ile cihaza AI desteği vermiş durumda. Cihaz en fazla 1080p 30 kare/saniye çekim yapabilmekte. Gördüğüm kadarıyla ağır çekim modu ve EIS maalesef bulunmamakta. Cihazda 8 MP F2.0 ve yine 1080p 30 kare/saniye çekim yapabilen bir adet ön kamera mevcut. Kamera günü kurtarabilecek seviyede. Fakat sadece kamerası iyi olsun diyorsanız bu cihazdan uzak durmanızı ve yerine Xiaomi Mi A2 bakmanızı önerebilirim. Kıyaslama yapabilmeniz amacıyla her iki cihazla da çekilmiş fotoğrafları sizlere bırakıyorum.

genisacim20.jpg
(Galaxy M20 geniş açı kamerası)

aikapalisamsung.jpg
(Galaxy M20 AI kapalı çekim)

aikapali.jpg
(Redmi Note 6 Pro AI kapalı çekim)

aikapali1.jpg

aikapaliredmi.jpg
(Redmi Note 6 Pro AI kapalı çekim)

aiacik.jpg
(Galaxy M20 AI açık çekim)

i.jpg
(Redmi Note 6 Pro AI açık çekim / resim JVC ile sıkıştırıldı)

aikapali2.jpg

i2.jpg
(Redmi Note 6 Pro AI kapalı çekim / resim JVC ile sıkıştırıldı)

-Ses-

Hoparlör pek hoşuma gitmedi. Ses yüksekliği açısından sıkıntısı yok. Fakat kalitesi güzel değil. Redmi Note 6 Pro hoparlör açısından Galaxy M20'ye farklar atıyor. Gerek ses kalitesi, gerek ses seviyesi açısından Redmi Note 6 Pro daha iyi. Kulaklık çıkışı açısından da aynı kulaklık ve aynı müzikle karşılaştırdığımda Redmi Note 6 Pro daha iyi gibi geldi. Fakat burada ciddi farklar yok. Galaxy M20'nin ahizesi küçük olmasına rağmen iletişimde sıkıntı yaratmıyor. Galaxy M20'de Dolby Atmos da gömülü geliyor. Fakat bu özellik sadece kulaklık takılı iken kullanılıyor. Açıkçası pek fark göremedim ben.

-Yazılım-

Samsung eskiden TouchWiz ile cidden sıkıntılı bir markaydı. Experience arayüzüne geçince sıkıntıları ciddi ölçüde azalttı. Cihaz kutudan Experience 9.5 ile çıkıyor. Cihazı birkaç saat boyunca Experience arayüzünü test etmek için bu arayüzde kullandım ve hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Ardından güncellemeleri kontrol ettiğimde Pie ve OneUI arayüzü geldi. Samsung'u cidden takdir ettim. Gerek tasarım açısından, gerek kullanışlılık açısından çok güzel bir arayüz yapmışlar bu sefer. Açıkçası ben MIUI çok sevdiğim için Redmi Note 6 Pro aldım, fakat MIUI görünüşü kadar işlevsel değil. Kişisel bir tercih. 6 Ağustos 2019 itibariyle hala Mayıs güvenlik güncellemesi mevcut. Özetle OneUI arayüzünü beğendim.

-Pil-

Ben Redmi Note 6 Pro'nun 4000 mAh pilin hakkını MIUI sebebiyle veremediğini düşünüyorum. Bazı güncellemeler ile pil ömrü ciddi derecede düşüş yaşıyor. Bu sebeple hala Pie'ye güncellemedim kendi cihazımı :) Fakat Galaxy M20 öyle değil. OneUI pili cidden çok verimli kullanıyor ve 5000 mAh pilin hakkını sonuna kadar veriyor. Adaptive Fast Charge teknolojisi ile 5000 mAh pili ortalama 2 saat 30 dakikada doldurabiliyor. Redmi Note 6 Pro 2 saatte dolduruyor, ancak aradaki 1000 mAh farkı unutmamak gerek. Galaxy M20 normal kullanımda en az bir günü çıkaracaktır diye düşünüyorum. Galaxy M20'nin Type-C portuna sahip olması da yine hızlı dolumda etkili bir faktör.

Son Değerlendirme

Özetleyecek olursak cihazım Türkiye garantili olsun, pili iyi olsun, kamerası ve performansı günlük kullanımı çıkarsın diyorsanız -Samsung'a ön yargılı birisi olarak- önerebileceğim bir cihaz yaptıklarını söyleyebilirim. Alınabilir bir cihaz yapmışlar. 6 Ağustos 2019 itibariyle internette yaklaşık 1500 liraya satılıyor. Redmi Note 6 Pro 4/64 yaklaşık olarak 1400 TL'ye satılan bir cihaz. İthalatçı garantili olması sıkıntı değil ise kendi değerlendirmenizi yapıp kendi tercihinize göre telefon alabilirsiniz. Her ikisi de cidden severek kullandığım cihazlar. Okuyan herkese teşekkür eder, iyi Sosyal'ler dilerim :)

Peki. Siz Honor 10 lite tercih edebilirsiniz. İyi günler.
Sakin 😕 Zaten incelemenizi beğendim ve beğenme butonunuda bastım ama sözlü belirtmedim.

Arada kalan kişiler okuduğu zaman daha iyi bir tercih olduğunu görmesi için yazdım ve P Smart 2019 kullanıyorum Honor 10 Lite tercih ettim sayılır.

Sakin 😕 Zaten incelemenizi beğendim ve beğenme butonunuda bastım ama sözlü belirtmedim.

Arada kalan kişiler okuduğu zaman daha iyi bir tercih olduğunu görmesi için yazdım ve P Smart 2019 kullanıyorum Honor 10 Lite tercih ettim sayılır.
Honor 10 lite'nin kamerası Redmi Note 6 Pro kadar iyi değil. Redmi Note 6 Pro'nun pili de avantajlı. Fiyat farkı da bariz belli. Ha derseniz ki, ben Samsung dışında Türkiye garantili bir model bakıyorum, evet Honor 10 lite o zaman tercih edilebilir. Honor 10 lite P Smart 2019 kadar iyi bir cihaz değil, her ne kadar donanım olarak benzer olsa da.
Ekleme: Üslubum biraz değişik olmuş. Özür dilerim bunun için :)

Son düzenleme:
Honor 10 lite'nin kamerası Redmi Note 6 Pro kadar iyi değil. Redmi Note 6 Pro'nun pili de avantajlı. Fiyat farkı da bariz belli. Ha derseniz ki, ben Samsung dışında Türkiye garantili bir model bakıyorum, evet Honor 10 lite o zaman tercih edilebilir. Honor 10 lite P Smart 2019 kadar iyi bir cihaz değil, her ne kadar donanım olarak benzer olsa da.
Ekleme: Üslubum biraz değişik olmuş. Özür dilerim bunun için :)
Xiaomi Redmi Note 6 Pro Türkiye Garantili satın alma linki: Xiaomi Redmi Note 6 Pro 64 GB (Xiaomi Türkiye Garantili) Fiyatı

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı