Samsung Galaxy M51 kendi deneyimlerim

Not: Bu deneyimlerimi 1 aylık kullanım sonucu ile yazdım.

Pekala tasarım ile başlayalım;

Tasarım:
Öncelikle telefon ağır değil gayet ortalama bir ağırlıkta. Uzunluğa gelecek olursak 6.7 ınch'lik deneyimim. Ortalama bir elim var ve açıkçası bildirimlere bakmak istediğim zaman elimle telefonu ufak yukarıya çekiyorum. Sonuç olarak telefon çok abartı büyük değil, biraz büyük fakat tek elle kullanımla kullanmak zor en azından kullanacaksanız bile illaki telefonu ufak aşağıya kaydırırsınız avucunuzun içinde. Çerçevelere gelecek olursak, gayet ince ve aynı biçimde ekran içi kamera çok kalın değil ekran gövde oranı gerçekten ideal. Gel gelelim fasulyenin faydalarına, malzeme. Maalesef bu kısımda 1 tane hayal kırıklığım var. 1; telefonu ön siparişte alanlardan duyduğum üzere de maalesef telefon çabuk çizilebilen bir malzemeye sahip zira telefonu 1 ay kullanıp sadece telefonu geldiği gün kılıfsız kullandım lakin ışığa tuttuğunuzda gözüken çok ufak kılcal çizikler var. O yüzden telefonu mutlaka kılıf ile kullanın.

Şimdi ise ekran, performans ve parmak izi gibi özelliklerine değineceğim;

Ekran ve performans
Ekran ile başlıyayım. Şimdi elimizde 6.7 ınch'lik Full HD+ super AMOLED bir ekran var. Deneyimlerim ise şu yönde, ekran gayet güzel. Tasarımda da dediğim gibi ekran gövde oranı gerçekten iyi ve çerçeveler gayet ince. Renklere gelecek olursak (çok gayet diyorum ama gerçekten durum tam gayetlik) gayet güzel ve yeterli. Bir kaç kere video testi yaptım ve keskinlik, renkler falan gayet doğal geldi. Yalnız bir şey dikkatimi çekti, YouTube'da eğer HDR destekli bir video açarsam ekran mevcut parlaklığından artıyor ve biraz sarılaşıyor, siyah tema kullanırsanız daha iyi anlaşılır. Bilmiyorum belki bu olması gerekendir, yoruma yazarsanız sevinirim tam bilmiyorum. Ama izlenimlerim doğrultusunda diyebilirim ki filminizi, dizinizi, videonuzu rahat rahat seyredebilirsiniz, gayet hoş ekranı artı incede.

Gel gelelim performans ve oyun performansına, genellikle en çok ilgilendiğim kısım buradır. İlk olarak gene bilmiyorum belki benim yaptığım bir hata vardır fakat, Technopat'ın incelemesinde gördüğüm üzere PUBG Mobile'da genellikle sabit 60 FPS verdiğini görmüştüm lakin ayarlarda (Game booster Plus'dan ayarı değiştirmeme rağmen) en maksimum aşırı yüksek ayarı açıktı bende. Gene fena değildi ama aşırının verdiği performans da yoktu maalesef. Ama tekrarlıyorum o konuda da yanlışım olabilir başka arkadaşlar kullandılarsa yazabilirler nasıl açılacağını. Ha bir de maalesef Mobile Legends oynayacaklar için, belki gelecekte optimize edilir ve gelir ama maalesef bu cihazda Mobile Legends'i de HFR modunda oynayamadım Game booster Plus'dan maks FPS'e ayarlamama rağmen. Ama Call of Duty Mobile yağ gibi akıyor, hiçbir sıkıntısı yok. Ha bir de Minecraft'da fena değil oynanır. Gerçi telefona bayağı oyunlar yüklerim diye de düşünmüştüm lakin bilgisayarım o konu da yardımcı olduğu için çok oyun kurmadım.

Şimdi telefonun uygulamalarda optimize çalışmasına değinecek olursak; bu kısımda diyeceğim şu ki uygulamalar sıkıntısız çalışıyor, hepsi optimize hepsi sağlam. Telefon gayet akıyor o konuda. Şahsen bir sıkıntı yaşamadım o konuda.

İş bu telefonun açma kapama tuşunda parmak izi sensörü bulunmakta ve ekstra olarak yüz tanımaya da sahip. Şimdi bunlara değinecek olursak ikisi de gayet güzel çalışıyor. Parmak izi eğer ki parmaklarınız acayip kirliyse ya da sensör biraz kirliyse algılamaz fakat parmağınızla bir kere üstünden geçip silerseniz düzeliyor. Ama bunlar çok olmuyor yani onun dışında gayet de hızlı okuyor. Yani ben hızından acayip memnunum sizin de memnun olacağınızı düşünüyorum. Keza aynı biçimde yüz tanımadan da memnun olacağınızı düşünüyorum o da gayet yeterli hızda.

Telefon 8 GB RAM ve 128 GB ile geliyor ve bence bunlar gayet yeterli. Performans da pek bir kayıp yaşamadım gayet akıcı ve hoş.

Ve hoparlörlere değinecek olursam sesler güzel ve fazlaca geliyor. Açıkçası pek burayı detaylı incelemedim ama sesi ortada bile gayet güzel ses geliyor. Kısaca bunu söyleyebilirim.

Evet şimdi ise telefonun piline değineceğim;

Pil performansı ve şarj:
7000 mAh, evet yanlış duymadınız. 7000 mAh. Bayağı büyük bir rakam ve bu rakamı hak edip hak etmediğine değineceğim. Şimdi malum salgın dönemlerinde olduğumuz için genellikle evdeyim ve evdeki ihtiyacımı giderdiği için genellikle bilgisayarımı kullanıyorum. Ve genellikle bu zamanlarda pek fazla bakmıyorum. Yani bu tip düşük orta kullanım da beni gayet 1.5 bazen 2 gün götürdüğünü söylemeliyim. Fakat bilgisayar dolu olursa (eğer ki uzun süre ise bile) net bir şekilde %100'den başladım geceye kadar net götürüyor. Ki bilgisayarım meşgul olduğu zamanlar yoğun olarak sosyal medya, müzik ve ara sıra oyun kullanımında gayet geceye kadar götürmüşlüğü var. Çok oyun oynarsanız tabii bu süre biraz kısalır. Tabii ben telefonu %100'de %20'ye kadar kullanıyorum, %20 veya yakınlarına geldiği zaman şarja takıyorum ve kullanmıyorum. Birkaç kere %20'nin altına düştüm. Ki size de öneririm acayip şekilde batarya kondisyonuna ve performansına katkısı var.

Dışarıda kullanıma gelecek olursak gayet yeterli ve yine de beni akşama kadar orta yüksek müzik, sosyal medya kullanımında ve bazen az süre oyun kullanımında götürdü. Yani bence batarya benim içim 7000 mAh özelliğini rakamını hak ediyor. Gayet sağlam.

Şarja gelecek olursak gerçekten hızlı. Telefonun kutusundan çıkan 25 MAh'lık şarj kablosu gerçekten hızlı dolduruyor. 1 saat içinde telefonun şarjı Full'e çoktan varmış oluyor.

Biraz kameraya değineceğim.

Kamera:
Maalesef, bu salgın olaylarından da mütevellit bu 64 MP'lik arkadaşla pek manzara fotoğrafı gibi detaylı şeyler çekmedim, ama elimden geldiğince deniyorum. Yorumlara merak ederseniz yazınız gelişmelerimi aktarırım. Fakat onun dışında çektiklerim hiç fena değildi bence gayet güzel. Renkleri, çözünürlüğü falan hepsi hoş. Zira ön kamera içinde geçerli. Az ışıklı bir ortamda kendi yüzünüzü fena olamayacak şekilde görebiliyorsunuz. Eğer detaylı anlatamadıysam kusuruma bakmayın zira çok fazla test edemedim. Örnek fotoları koyacağım inceleyebilirsiniz. Bu çektiklerim kameranın 64 MP modunda çekilmiştir ve bir not daha, kamerayı 64 MP moduna alırsanız zoom yapamazsınız, aklınızda bulunsun.

Ve son olarak...

Fiyat ve son sözler. Alınır mı?
Telefonun fiyatı 3500 - 4000 lira civarlarında geziyor. Ben çıktığı sıralarda 3.800'e almıştım. Tabii ön ödeme de alanlar şanslı yanında buds+ ile beraber aldılar. Hatta telefon geldiğinde büyük bir kutuyla geldi ve buds+ koyulacağı yer boştu :D. Kutu içeriğine gelecek olursak kutunun içinde şarj kablosu, kulaklık ve sim aparatı çıkıyor. Telefona yorumlarım şu şekilde; telefon her anlamında sizi götürecek cinsten bir telefon ve gayet fiyatıyla uyuştuğunu düşünüyorum. Bir tek malzeme olayı beni biraz üzdü o kadar. Ama onu da kılıfla kullanırsanız pek problem yaşamazsınız. Telefona bir cümle ile anlatsam "gayet iyi ve yeterli" derim. Velhasıl kelam, bence bu telefon alınır öneririm. Tekrarlıyorum mutlaka kılıf ile kullanın.

Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım yardımcı olabilmişimdir, keza olduysam ne mutlu bana. Merak ettiğiniz şeyleri yorumlara yazabilirsiniz elimden geldiğince cevaplayacağım.

Sağlıklı kalın.

Fotoğraflar:

20201206_153533.jpg

20201109_112543.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı