Samsung Galaxy Note 4 N910C/CQ İncelemesi

Telefonu alır almaz Alanya'ya gittiğim için incelemesi sarktı. Nasip bugüneymiş.

İlk olarak cihazı ne kadara aldığımı merak edenler olacaktır. Note 4 + 32GB Samsung Evo SD Card + Spigen Kılıfı 2.080TL'ye HızlıAl.com'dan temin ettim. Cihazı Samsung Türkiye garantili satın almıştım ve elime Türkiye garantili olan model geldi. Ürün kargoya verildikten sonraki gün elime ulaştı. İlk açılışta %60 şarja sahipti. Direk cihazın kurulumunu yaptıktan sonra 4.4.4 KitKat sürümünü 5.0.1 Lollipop sürümüne güncelledim. Tüm kullanıcı deneyimim Lollipop üstünedir. KitKat'i en fazla 30 dakika kullanmışımdır. O da güncellemeyi indirirken geçen süreydi...

Cihazın +'ları:
  1. Stylus kalem. Sırf bunun için S6 yerine bu cihazı tercih ettim.
  2. Başarılı optik imaj sabitleyici desteği.
  3. Hızlı odaklama.
  4. Sağlık sensörleri.
  5. Canlı renkler.
  6. Ultra güç tasarrufu modu.
  7. Kızılötesi IR sensörünün bulunması.
  8. Hızlı Şarj (30 dakika içinde %50 kadar şarj ve 1 saat 15 dakika gibi bir süre de de gerçek %100 şarja sahip oluyor.)
  9. Pil - Ekran dengesi mükemmel.
  10. Neredeyse hiç ısınmıyor. Bir saatlik FIFA 15 oynadıktan sonra sadece elim hafif şekilde nemlenmişti.
  11. Parmak izi okuyucu. Aynı parmağın benzer açıda 10 kere ve isteğe bağlı olarak diğer açılardan da 10 kere olmak üzere toplam 20 kere kayıt ile sıkıntısız biçimde parmak izini kullanabiliyoruz.
  12. Arkada da olsa güçlü hoparlörlere sahip olması.
  13. Büyük ekranda 2K çözünürlüğe sahip olunması.
  14. 128GB'ta kadar SD Card ile yükseltmeye sahip olması.
  15. Ekran kilidinde parmak izi aktifken cihaza dışarıdan erişim mümkün değil. Bilgisayara bağladığınızda asla ama asla cihaz içerisine erişemiyorsunuz.
Cihazın -'leri:
  1. Türkiye modelinde gereksizce doldurulmuş Bloatware yazılımlar mevcut.
  2. 4.4.4 KitKat ön-yüklü geliyor. Çoğu bilinçsiz kullanıcı cihazı güncellemiyor ve en yeni tehditlere açık oluyorlar. 5.0.1 Lollipop ön-yüklü gelmesini isterdim.
  3. Arka kapağı çıkartmak işkence olabiliyor. Aslında bunu - olarak saymak istemezdim ama uzun tırnağa sahipken ile kısa tırnak arasında kapağı açarken uçurum fark var. Uzun tırnak avantajlı bu konuda.
  4. Samsung Mağazası Note 4'ü destekleyen kendi uygulamalarını göstermiyor ilginç bir şekilde. Modelin N910CQ olması bunda etkili olabilir.
  5. Slow/Fast Motion için 720p çekim yapmak zorundayız.
Genel olarak neredeyse cihazın sıfır eksiye sahip olduğunu görüyoruz. Çoğunlukla hep yazılımsal -'ler mevcut. Donanımsal olarak dört dörtlük bir cihaz. S6'nın Note 4'e göre tek iyi yanı 20nm olan işlemci 14nm'ye düştü ve buna bağlı olarak azalan güç tüketimi, artan performans ve olmayan ısınma probleminin hepten yok olması oldu.

(Sadece cihazın dış görünüşünden resimler ZenFone 5 ile çekilmiştir. Geri kalan tüm resimler Note 4 ile çekilmiştir.)
P_20150505_204345_HDR.jpg

zf1.jpg

zf2.jpg

P_20150505_204549_HDR.jpg

Otobüs ile 60-70KM/h hızla giderken Akdeniz'in bir görüntüsü...
ötöbüs.jpg

Kameranın en zorlanacağı sahnelerden bir tanesi. Havada uçuşan milyonlarca su taneciği ve gayet hızlı akan bir şelale...
sü_damla.jpg

Düden Şelalesi
düden1.jpg

düden2.jpg

Plantronics GameCom 780 7.1 Surround Headset (incelemesi yakında)
gamecom780.jpg

Logitech G103 ve Vestel 22" LED TV
g103vestel2.jpg

g103vestel1.jpg

9V'luk Hızlı Şarj için adapte edilmiş adaptör...
fast1.jpg

fast2.jpg

Rengiyle para kazanan papağan...
parröt.jpg

Kurşunlu Şelalesi
ilk.jpg

Aspendos Antik Tiyatrosu'nun Dışı
aspendös.jpg

Kaldırıma dikilmiş ve üstünde meyvesi duran portakal ağacı...
örange.jpg

Cihaz içi ekran görüntüleri...
1.jpg
2.png
3.png
4.png
5.png
6.jpg
7.jpg
8.png

Son düzenleme:
Hayırlı olsun. İncelemeyi beğendim ama cihazın performans vs. testlerini de atsanız. + ve - gibi beğenip beğenmediğiniz tarafları da yazsanız daha iyi olabilirdi. Bu arada tekrar hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.

Üstadım, Zenfone 5 ile Note 4 arasındaki kamera farkını ölçmek maksadıyla gündüz 1-2 kare resim çekmeniz mümkün mü acaba?

Lütfen cihazın + ve - lerini de ekler misiniz? Bende almayı düşünüyorum da. Hayırlı olsun, güle güle kullanın. :)
Teşekkürler. Onları şimdi ekleyeceğim, konuyu ilk yayına aldığımda vakit sıkıntım mevcuttu.
Hayırlı olsun. İncelemenizi gayet başarılı buldum. :) (y)
Teşekkürler, darısı sizlerin başına. :)
Hayırlı olsun. İncelemeyi beğendim ama cihazın performans vs. testlerini de atsanız. + ve - gibi beğenip beğenmediğiniz tarafları da yazsanız daha iyi olabilirdi. Bu arada tekrar hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.
Dediğim gibi konuya birazdan cihaz içi ekran görüntüleri de ekleyeceğim.
Üstadım, Zenfone 5 ile Note 4 arasındaki kamera farkını ölçmek maksadıyla gündüz 1-2 kare resim çekmeniz mümkün mü acaba?
Dediğiniz şey mümkün. Hatta eğer Note 2'nin uygun bir zamanına denk getirirsem Note 2 - ZF5 - Note 4 arasında aynı karenin kalitesini sizlerle paylaşmak isterim. :)

@BlackBelt ve @Emre Sancar konu güncellendi.

Telefonunuzun menüsü çok güzel gerçekten. Bilgisayarda geziniyor hissiyatı verdi bana. Bu arada BIMCell logosunu gördükten sonra öğrenci olduğunuza tüm kalbimle inanıyorum artık. :)

Geri
Yukarı