Samsung Galaxy S21 almak mantıklı mı?

BeecoV

Kilopat
Merhabalar,

Normalde hedefim iPhone 11 - iPhone 12- iPhone 13 cihazlarından birini almaktı fakat artan fiyatlardan dolayı ve 5G desteği olmasından dolayı Samsung Galaxy S21 cihazına yöneldim. Sizce bu cihazı almak mantıklı mı? Artı ve eksi yönlerini, kullanan ve deneyimleyen birinden öğrenirsem çok sevinirim.

Eksi yönü işlemcisidir. Samsung kendi exynos işlemcilerini inatla kullanıyor fakat işlemcileri çok verimsiz. Aşırı batarya kullanımı ısınma ve performans sorunları var ve bunlar güncelleme ile giderilemeyecek sorunlar. 5G sizin için çok önemli değilse ve illa Samsung bir cihaz istiyorsanız S20 FE (Snapdragonlu versiyon) almanızı öneririm. Eğer 5G önemli ama marka fark etmez diyorsanız benim de kullanmış olduğum ve memnun olduğum POCO F3 alabilirsiniz. iPhone 11, XR, SE gibi cihazları almanızı önermiyorum. 13 almanızı da önermem çünkü 12 ile çok farkı yok. 12 alınabilir fakat fiyatı malum.

11 hariç diğer iPhone cihazlarda da 5G desteği var. İhtiyaçlarınızı daha iyi açıklarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

Merhabalar,

Normalde hedefim iPhone 11 - iPhone 12- iPhone 13 cihazlarından birini almaktı fakat artan fiyatlardan dolayı ve 5G desteği olmasından dolayı Samsung Galaxy S21 cihazına yöneldim. Sizce bu cihazı almak mantıklı mı? Artı ve eksi yönlerini, kullanan ve deneyimleyen birinden öğrenirsem çok sevinirim.

IMG_20211025_152832.jpg

Eksi yönü işlemcisidir. Samsung kendi exynos işlemcilerini inatla kullanıyor fakat işlemcileri çok verimsiz. Aşırı batarya kullanımı ısınma ve performans sorunları var ve bunlar güncelleme ile giderilemeyecek sorunlar. 5G sizin için çok önemli değilse ve illa Samsung bir cihaz istiyorsanız S20 FE (Snapdragonlu versiyon) almanızı öneririm. Eğer 5G önemli ama marka fark etmez diyorsanız benim de kullanmış olduğum ve memnun olduğum POCO F3 alabilirsiniz. iPhone 11, XR, SE gibi cihazları almanızı önermiyorum. 13 almanızı da önermem çünkü 12 ile çok farkı yok. 12 alınabilir fakat fiyatı malum.
Açıkçası POCO markasını çok bilmiyorum. Sorunları var mıdır, kaliteli midir, güncelleme olayları, kamera ve uygulama optimizasyonu vs. bilmediğim için S21'e yöneldim. Poco'yu kullanıp öneriyorsanız tekrardan gündemime alabilirim. Tecrübelerinizi daha detaylı öğrenmek isterim.

11 hariç diğer iPhone cihazlarda da 5G desteği var. İhtiyaçlarınızı daha iyi açıklarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.
İhtiyaç olarak hızlı ve kasmayan bir kullanım, ortalama bir şarj süresi, uygulamalar ile optime çalışan bir kamera, yazılımın güncel kalması ve uzun ömürlü bir kullanım için gelecek teknolojilere uyumlu olması diyebilirim. Her şeyden önce tabi fiyat var :) iPhone 12 ve 13 fiyatları çok fazla yükseldiğinden, alternatifleri eğer hemen hemen aynı performansı gösteriyor ise, alternatiflerine yönelme kararı aldım. Bu nedenle S21 cihazı için kullanan kişilerin deneyimlerini merak ediyorum.

Dediğim gibi 5G önemli değilse S20 FE tam sizin için bir cihazdır. POCO markası Xiaomi'nin alt markasıdır. Her özelliği amiral gemisi denilebilecektir, ekran konusunda S21 Ultra'daki E4 Amoled paneli mevcuttur. fakat kamera konusunda S20 FE'den bir tık kötüdür ama genel olarak iyidir. Ben kullanıyorum, memnunum.

5G'yi isteme sebebim, uzun ömürlü kullanmak istediğimden dolayı aslında. 2-3 sene sonra Türkiye'ye geldiğinde yeni bir cihaz almak istemiyorum. Diğer yandan S21 modelinde ekranın 120Hz olması da beni cezbediyor. Kamera çok aktif kullanmıyorum (kullanamıyorum şu anki telefonumda) fakat güzel kameralı bir cihazda kullanmayı hedefliyorum. Ekran oranı ve büyüklüğü de benim için önemli bir detay. Poco bu isteklerimi karşılayabilir mi, ne kadarını karşılayabilir? 5G destekleyen cihaza mı yönelmeliyim yoksa S20 FE ile uzun yıllar geçirebilir miyim?

Eksi yönü işlemcisidir. Samsung kendi exynos işlemcilerini inatla kullanıyor fakat işlemcileri çok verimsiz. Aşırı batarya kullanımı ısınma ve performans sorunları var ve bunlar güncelleme ile giderilemeyecek sorunlar.
Bu sorun sadece Exynos 990 modelinde var. Diğer Exynos modelleri sorunlu değil.

S21 serisi alınabilir. S21 Ultra özellikle kamera tarafında çok çok iyi bir model. IPhone 13 serisinden 1 yıl önce çıkmasına rağmen kamera tarafında onlarla hâlâ yarışacak düzeyde o kadar iyi bir kamerası var.

Bütün Exynos işlemciler stabil değil. PUBG geliştiricileri S21 Ultra'ya bile HD, 90 FPS gibi ayarları sunmuyor çok ısındığı ve bataryayı içtiği için.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı