Samsung Galaxy S22 60 FPS çekilen video 43 FPS gözüküyor

Makaleler
9
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 10750H || GTX 1660 Ti 6 GB Mobile || 2x16 GB RAM || 512 GB NVMe M.2 SSD || 1080p 144 Hz IPS Panel || Windows 11-macOS Big Sur || Acer Nitro 5 AN515-55 2020 ||
Meslek
Öğrenci
Ön kamera ile 4K 60 FPS modunda ve otomatik FPS ayarı kapalı şekilde 3 dakikalık bir araç içi video çektim.

Daha sonra izlediğimde ve video ayrıntılarına baktığımda 60 FPS olmadığını fark ettim. Bunun sebebi nedir?

@BERWAR

Screenshot_20230209_170125_Gallery.jpg

Hocam önde OIS yok biliyorum ama video sabitleme ayarı hem arka hem ön için aktif. Bunu demek istiyorum.

Ne demek istediğini anladım. Kameralarda gece çekiminde kumlanmanın önüne geçmek için OIS'ya da eis kullanılır. Gece çekiminde fotoğraf ya da video fark etmez kamera karanlıktan detay çıkarmak için ISO'yu arttırır. OIS'ya da eis dediğimiz sabitleyiciler kumlanmanın önüne geçmek için ISO'yu dengeler. Samsung ön kamerada eisi kullanarak düşük ışıkta aşırı kumlanmayı engellemek için donanımsal bir müdahalede bulunmuş. Senin az ışıkta eis kapalı iken 60FPS almanın sebebi donanımsal müdahalenin olmaması ama 60FPS aldığın çekimde kumlanma çok fazladır çünkü sensör detay çıkarmak için ISO'yu gereğinden fazla vermiştir.

Son düzenleme:
1080P'de denemedim.

Video sabitleme ayarı kapalı arka veya ön kamera stabil, 60 FPS çekiyor sorunsuz. Benim öğrenmek istediğim arka kamerada video sabitleme kapalı iken OIS aktif mi? Telephoto ve geniş açı kameralarındaki OIS için soruyorum.

1080P'de denemedim.

Video sabitleme ayarı kapalı arka veya ön kamera stabil, 60 FPS çekiyor sorunsuz. Benim öğrenmek istediğim arka kamerada video sabitleme kapalı iken OIS aktif mi? Telephoto ve geniş açı kameralarındaki OIS için soruyorum.

Arka kamerada OIS sadece Ultra geniş açıda yok. Onun dışındaki lenslerde var. Video sabitlemeyi kapatsanda aktif çalışır.

Son düzenleme:

Böyle birkaç şey de gördüm. Video sabitlemenin benim de deneyimlediğim gibi akıcılık problemi yaşattığı belirtilmiş.

Ek olarak Android 13'e geçtim ve her şey güncel.

Böyle birkaç şey de gördüm. Video sabitlemenin benim de deneyimlediğim gibi akıcılık problemi yaşattığı belirtilmiş.

Ek olarak Android 13'e geçtim ve her şey güncel.

Güncel sürüme rağmen yazılımsal sıkıntı olabilir ya da kullanılan OIS üst düzey bir OIS değil. Belkide her ikisi. Mesela OIS diyoruz. OIS var OIS var. Mesela Apple da sensör-Shift OIS var. Apple'ın kullandığı OIS çok iyi sabitleme yapan bir OIS. Buna bir de iyi yazılım eklenince hareket halinde iken akıcı video çekilebiliyor.

Benim öğrenmek istediğim arka kamerada video sabitleme kapalı iken OIS aktif mi? Telephoto ve geniş açı kameralarındaki OIS için soruyorum.
Ultrawide kamerasında OIS yok, telephoto OIS var. Devreye giriyordur muhtemelen.

Geri
Yukarı