Samsung laptop işlemci ısınıyor ve fan çok ses çıkarıyor

Harbiden çok sesli, dediğimi yaptınız mı?

Hocam güç tasarrufu moduna alıp denedim ilk 5 dk fan hiç dönmedi bile fakat ondan sonra eskisi kadar abartı olmasa da yine bağırmaya başladı fan ne yazık ki.
Paylaşılan ses aynı benim eski Samsung np R580 JS04TR laptopuma benziyor...

Fan yağlayarak bir ihtimal çözebilirsiniz. Bir de düzgün termal macun sürün ben o şekilde çözdüm hocam ekran kartını da ihmal etmeyin.

Hocam benim NVIDIA kartım kod 43 hatası veriyor ve çalışmıyor. Yazılımsal her şeyi denedim olmadı. Yani chipte bir arıza var gibi. Reballing e 500 TL dediler. Kesinlik ihtimali yok 500 TL çöpte olabilir riske girmedim hiç. Acaba diyorum ekran kartının görevide işlemciye düştüğü için gereğinden fazla ısınıyor olabilir mi?

Hocam güç tasarrufu moduna alıp denedim ilk 5 dk fan hiç dönmedi bile fakat ondan sonra eskisi kadar abartı olmasa da yine bağırmaya başladı fan ne yazık ki.

Hocam benim NVIDIA kartım kod 43 hatası veriyor ve çalışmıyor. Yazılımsal her şeyi denedim olmadı. Yani chipte bir arıza var gibi. Reballing e 500 TL dediler. Kesinlik ihtimali yok 500 TL çöpte olabilir riske girmedim hiç. Acaba diyorum ekran kartının görevide işlemciye düştüğü için gereğinden fazla ısınıyor olabilir mi?

Olabilir hocam. Reball değil de tam BIOS ve modeli söylerseniz BIOS modlayarak NVIDIA'yı kapatabiliriz.

Vallahi hiçbir özelliğine erişemedim netten sanırım eski bayağı, neyse işlemci Boost kapat istersen sıcaklıklar düşer fan neredeyse durur mis gibi.

Hocam onu ben de yaşadım ama dediğiniz ayarı kapatınca zaten PC eski tümden yavaşlıyor. O açıkken çözüm bulmalıyız.

Hocam peki NVIDIA kartını kapattığımızda bu ne işimize yarayacak acaba?
BIOS: P09rap.

Model üstte yazdığım gibi: NP3530EC-U02TR

Durdurulan, yani bozulduğundan emin olduğumuz kartı kapatmak belki bir işe yarar. İşlemci kaç derecede geziniyor?

Hocam Turbo Boost özelliğini kapatınca sistem çok hantal gelmeye başlıyor. Başka bir şey yapamaz mıyız acaba?
Pardon bu yazınızı görmemişim. Başka bir yöntem düşünelim.
Yani böyle sıcak ve sesli çalışmaması gerek işlemcinin eti ne budu ne, bence fiziksel bir sorun var. Macunu değiştirdikten sonra işlemci vidalarını tam sıktınız değil mi? Veya tam oturdu soğutucu plaka değil mi? Fanda garip bir ses yok o yüzden onu eliyorum. Temizlik de yapmışsınızdır, sadece işlemci kapağı ve termal macun kalıyor geriye.

Hocam onu ben de yaşadım ama dediğiniz ayarı kapatınca zaten PC eski tümden yavaşlıyor. O açıkken çözüm bulmalıyız.

Durdurulan, yani bozulduğundan emin olduğumuz kartı kapatmak belki bir işe yarar. İşlemci kaç derecede geziniyor?

Hocam boşta iken güç tasarrufu modunda ise 50-65 arası. Değilse 74 gibi stabil duruyor. Chrome, video gibi yerlerde 94. oyunlarda 101 dereceyi gördüğünü hatırlıyorum.
Pardon bu yazınızı görmemişim. Başka bir yöntem düşünelim.
Yani böyle sıcak ve sesli çalışmaması gerek işlemcinin eti ne budu ne, bence fiziksel bir sorun var. Macunu değiştirdikten sonra işlemci vidalarını tam sıktınız değil mi? Veya tam oturdu soğutucu plaka değil mi? Fanda garip bir ses yok o yüzden onu eliyorum. Temizlik de yapmışsınızdır, sadece işlemci kapağı ve termal macun kalıyor geriye.

Hocam her şeyi yaptım hiçbir sorun yok soğutma bloğunda ve diğer parçalarda.
Hocam boşta iken güç tasarrufu modunda ise 50-65 arası. Değilse 74 gibi stabil duruyor. Chrome, video gibi yerlerde 94. oyunlarda 101 dereceyi gördüğünü hatırlıyorum.

Hocam her şeyi yaptım hiçbir sorun yok soğutma bloğunda ve diğer parçalarda.

Yaklaşık 15 gün sonra tekrar yazıyorum hocam ne yapabiliriz bu soruna en son BIOS modlayarak NVIDIA'yı kapatabiliriz falan demiştiniz. Acaba fan hızlarını yönetebilen bir BIOS bulabilir miyiz hocam? @tahaklkt @Tahao

Son düzenleme:
Gözümden kaçmış kusura bakma, benim laptop da seninki gibiydi en küçük harekette fırlıyordu sıcaklıklar. Boost kapatıp kullandım bir süre ama sen hantal geliyor diyorsun. Fiziksel bir sorun da yoksa O zaman aklıma sadece undervolt geliyor, benim laptop önceden strest testinde 95 derecede thermal throttling yiyordu işlemci 3990 MHz de çalışıyordu. Undervolttan sonra stres testinde 10 derece düşüş yaşadım 4200 MHz de çalışmasına rağmen. Ortalamada ise 15 derece düştü sıcaklıklar ve fanlar çok daha sessiz aynı zamanda sıcaklıklar daha da stabil artık. Değerleri attım resimlerde. Bu sorununu %50 çözer kalan yarısı ise sanırım laptopun tasarımıyla ilgili düzgün soğutamıyor ki o fan deli gibi dönmesine rağmen 100 derecelere çıkıyorsun. Ona da vakumlu soğutucu öneririm eski laptoplarda çok işe yarıyorlar. Laptop soğutucusu nasıl yapılır? şu konuya bak bir , arkadaş undervolt + vakumlu soğutucuyla 30-40 derece düşüş sağladı daha geçen gün. Bıos olayını bilmiyorum, bıos ayarlarını kurcalayabilirsin ama bıos yüklerken hata yaparsan laptopu imkanı yok açamazsın bir daha servise vermen gerekir.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (20)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (20)_LI.jpg
    134,6 KB · Görüntüleme: 9
  • Ekran Görüntüsü (19)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (19)_LI.jpg
    146,1 KB · Görüntüleme: 11
Gözümden kaçmış kusura bakma, benim laptop da seninki gibiydi en küçük harekette fırlıyordu sıcaklıklar. Boost kapatıp kullandım bir süre ama sen hantal geliyor diyorsun. Fiziksel bir sorun da yoksa o zaman aklıma sadece undervolt geliyor, benim laptop önceden strest testinde 95 derecede thermal throttling yiyordu işlemci 3990 MHz de çalışıyordu. Undervolttan sonra stres testinde 10 derece düşüş yaşadım 4200 MHz de çalışmasına rağmen. Ortalamada ise 15 derece düştü sıcaklıklar ve fanlar çok daha sessiz aynı zamanda sıcaklıklar daha da stabil artık. Değerleri attım resimlerde. Bu sorununu %50 çözer kalan yarısı ise sanırım laptopun tasarımıyla ilgili düzgün soğutamıyor ki o fan deli gibi dönmesine rağmen 100 derecelere çıkıyorsun. Ona da vakumlu soğutucu öneririm eski laptoplarda çok işe yarıyorlar. Laptop soğutucusu nasıl yapılır? şu konuya bak bir, arkadaş undervolt + vakumlu soğutucuyla 30-40 derece düşüş sağladı daha geçen gün. BIOS olayını bilmiyorum, BIOS ayarlarını kurcalayabilirsin ama BIOS yüklerken hata yaparsan laptopu imkanı yok açamazsın bir daha servise vermen gerekir.

Hocam undervolt nasıl yapılıyor bir bilgim yok yardım eder misiniz?

Geri
Yukarı