Samsung M3 Portable 1TB Diskimi Okutamıyorum

Makaleler
44
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,
Samsung M3 Portable diskimin üstüne yanlışlıkla çok hafif bir baskı uyguladım. Daha sonra ise disk sadece Aygıt Yöneticisi'nde gözükmeye başladı. Cihazı taktığımda donanım takıldığına dair bir ses geliyor ama diski göremiyorum. Ses olarak ise kulağımı dayadığımda bile ne bir titreşim hissediyorum ne de bir ses geliyor. Diskte hiçbir tepki yok. Bir tek LED ışığı yanıyor o kadar.

Bütün gerekli dosyalar bunun içinde. Bir çok diskimin yedeğini buna aktarmıştım. Ve en önemlisi film arvişim ve sistemin yedekleri bu diskte.

Bu diski nasıl kurtarabilirim?

Merhaba,
Samsung M3 serilerinde USB 3.0 arabirimi kendi boardları ile tümleşik şekildedir. Yani kısaca kutudan çıkarttığınız takdirde karşınıza sata ara birimi çıkmayacaktır. Veya başka bir kutuya takarım çalıştırırım diye düşünmeyin.
Baskı nasıl uygulandı üzerine mi oturdunuz? Ağır bir eşya mı bıraktınız? Bu baskı esnasında kablosu takılı mıydı? Çalışır durumda mıydı? Çalışmaz durumda mıydı?
Ayrıntı vermemişsiniz bu yüzden cevaplarımız da ayrıntısız oluyor.

1. Baskı noktası disk plakası üzerine denk gelmiş olsa idi en azından disk dönerdi onu içeride frenleyecek bir şey yok. Ses yapardı tak tuk ederdi caz cuz ederdi ama dönerdi.
  2. Diskte hiç dönme yok diyorsanız, baskı esnasında kablosu takılı ise USB 3.0 girişinde bir kasılma yamulma temassızlık olmuş olabilir.
  3. Baskı esnasında diskin board'ı üzerinde çatlak oluşmuş olabilir.
  4. Kablonuz takılı ise kablo uçları zarar görmüş olabilir başka bir kablo ile kontrol edin.
  5. Gerekirse diski kutusundan çıkarıp kontrolleri o şekilde sağlayın.

Merhaba,
Samsung M3 serilerinde USB 3.0 arabirimi kendi boardları ile tümleşik şekildedir. Yani kısaca kutudan çıkarttığınız takdirde karşınıza sata ara birimi çıkmayacaktır. Veya başka bir kutuya takarım çalıştırırım diye düşünmeyin.
Baskı nasıl uygulandı üzerine mi oturdunuz? Ağır bir eşya mı bıraktınız? Bu baskı esnasında kablosu takılı mıydı? Çalışır durumda mıydı? Çalışmaz durumda mıydı?
Ayrıntı vermemişsiniz bu yüzden cevaplarımız da ayrıntısız oluyor.

1. Baskı noktası disk plakası üzerine denk gelmiş olsa idi en azından disk dönerdi onu içeride frenleyecek bir şey yok. Ses yapardı tak tuk ederdi caz cuz ederdi ama dönerdi.
  2. Diskte hiç dönme yok diyorsanız, baskı esnasında kablosu takılı ise USB 3.0 girişinde bir kasılma yamulma temassızlık olmuş olabilir.
  3. Baskı esnasında diskin board'ı üzerinde çatlak oluşmuş olabilir.
  4. Kablonuz takılı ise kablo uçları zarar görmüş olabilir başka bir kablo ile kontrol edin.
  5. Gerekirse diski kutusundan çıkarıp kontrolleri o şekilde sağlayın.
Yorum için teşekkürler. Baskı dediğim şey arkadaşımda iken oldu. Mecbur diski yerdeyken bağladık. Daha sonra diske baskı yapmadım ama ayağımın altında olduğu hissettim. O an direk geri çekildim ve diski kontrol ettim. O esnada disk bir aktarımdaydı ve hala aktarıyordu. Daha sonra birden G/Ç hatası verdi ama Windows Gezgini üstünden diske erişim sağlıyorduk. Sonra diski yuvadan söküp tekrar taktığımda ise artık çok geçti. Arkadaşımda da WD 3.0 arabirimli disk vardı. Birde onun kablosuyla denedik ama nafile. :(

Bu arada diski hissettiğim esnada ayağım tam ortasındaydı.

Ölünün ölüsü olmaz mantığı ile olaya yaklaşırsak o disk seve seve yada düşüne düşüne çalışmaz gibi.
Baskı yaptığın tarafı alta getir masa üzerine bir bez koy ve masaya küçük darbelerle bir kaç kez vur.
Tabi bilgilerin veri kurtarma merkezine gönderecek kadar değerli değilse.
Vurma işlemini gerçekleştirirken yüzeyinin düz bir şekilde masaya temas etmesine dikkat et yan çapraz darbelerle vurma.
Sonuç alamazsan biraz daha sert vurabilirsin.

Sizce gerçekten ters çevirip diski zıplatma işlemi işe yarar mı? Eğer yararsa ilk iş içindeki 600GB'lık dosyaları dahili diske aktarmak olacak. Ondan sonra direk ürünü servise vereceğim.

Başka bir yol aklınıza geliyorsa deneyin, sata arabirime sahip bir disk olsa idi size çıkarıp harici bir kutuda deneyin derdim ama ne yazık ki o harici diskle böyle bir imkana sahip değilsiniz.

Bence diske daha da çok hasar verilmemesi için diske ters çevirip vurma işlemini uygulama yoksa o verilere el veda diyebilirsin.
Benim aklıma gelen tek şey bu; Eğer kendine güveniyorsan özel tornavida setin de varsa (TROX) içini açıp okuyucu kafa da temassızlık olup olmadığına bir bak büyük ihtimalle sorun okuyucu kafa da.

Sizce gerçekten ters çevirip diski zıplatma işlemi işe yarar mı? Eğer yararsa ilk iş içindeki 600GB'lık dosyaları dahili diske aktarmak olacak. Ondan sonra direk ürünü servise vereceğim.

Arkadaşımız diski servise vereceğinden bahsetmiş sanırım bu garanti işlemidir, disk kutusunu açtığı takdirde garanti dışı kalacaktır. Buda kendisine maddi bir zarar demektir.
Sorun okuyucu kafada olsa da önceki mesajlarında diskte hiç tepki olmadığını, yani USB ye taktığı zaman disk plakasının dönmediğini yazmış, sorun kafada olsa bile o disk plakasını kolay kolay durduracak bir şey o diskin içinde yok ancak okuma kafasının çok fazla ezilmiş olması ve disk plakasını frenlemiş olması gerekli ki neredeyse çok zor bir ihtimal diske fren yaptırması. Disk plakası döner ama sürtme sesi yapardı.
Ayrıca arkadaş disk plakasına erişip okuma kafasını kontrol edebilecek tecrübede mi?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı