Samsung Magician Optimizasyon Nedir?

Makaleler
3
Yer
Mersin
850 EVO kullanmaktayım. Magician yazılımda OS Optimization seçeneği ne işe yaramaktadır ve hangi seçeneği seçmem gerekir? 2 senedir bu şekilde kullanmışım.

1.jpg2.jpg

Merhabalar, yeni konu açmak istemediğimden en uygun olduğunu düşündüğüm başlıktan iki adet sorum olacak.

Samsung 980 PRO SSD 1 TB kullanıcısıyım, Samsung Magician ile ilgili iki sorum olacak.

İlk sorum; bu program ile SSD Benchmark testi yaptığımda okuma ve yazma hızları arasında çeşitli zamanlarda farklı değerler alıyorum, arada uçurum yok ancak bir testte 7200 MB/sn gibi bir okuma hızı alırken üç gün sonra bu değer 7056 MB/sn olarak gözüküyor. Bu farkın nedeni nedir?

İkincisi de; programın performans optimizasyon sekmesine girdiğimde kullandığım ürünün Rapid Mode desteklemediği uyarısı alıyorum. Optimizasyon veya Rapid Mode neden gereklidir, anlamlı performans farkı oluşturur mu?

Cevaplayabilecek olanlara şimdiden teşekkürler.

İlk sorum; bu program ile SSD Benchmark testi yaptığımda okuma ve yazma hızları arasında çeşitli zamanlarda farklı değerler alıyorum, arada uçurum yok ancak bir testte 7200 MB/sn gibi bir okuma hızı alırken üç gün sonra bu değer 7056 MB/sn olarak gözüküyor. Bu farkın nedeni nedir?
O testi yaparken SSD'yi kullanan programlar, SSD önbelleğinin dolması gibi nedenlerden ötürü sonuçlar oynayabiliyor. Bende de mesela SATA SSD bir gün 542 MB/s yazma verirken bir gün 520 MB/s yazma hızı veriyor. Arkada program falan varsa kapatıp test yapın. Her zaman aynı hızda kalacak diye bir kaide yok ayrıca. :)
kincisi de; programın performans optimizasyon sekmesine girdiğimde kullandığım ürünün Rapid Mode desteklemediği uyarısı alıyorum. Optimizasyon veya Rapid Mode neden gereklidir, anlamlı performans farkı oluşturur mu?
NVMe SSD'lerde RAPID modu kullanılamaz zaten. RAPID modu sadece Samsung'un SATA SSD'leri için var. NVMe'de RAPID açmak gereksiz olur zaten. NVMe SSD zaten çok hızlı bu yüzden gereksiz olur. Optimizasyon kısmı ise Windows'un TRIM aracı ile TRIM işlemi yapıyor SSD'ye. TRIM işlemi SSD'ler için önemlidir. Haftada bir yapılması gerekiyor.

Teşekkür ederim @PossibleTurco , aydınlanıyorum 👍
O testi yaparken SSD'yi kullanan programlar, SSD önbelleğinin dolması gibi nedenlerden ötürü sonuçlar oynayabiliyor. Bende de mesela SATA SSD bir gün 542 MB/s yazma verirken bir gün 520 MB/s yazma hızı veriyor. Arkada program falan varsa kapatıp test yapın. Her zaman aynı hızda kalacak diye bir kaide yok ayrıca. :)

NVMe SSD'lerde RAPID modu kullanılamaz zaten. RAPID modu sadece Samsung'un SATA SSD'leri için var. NVMe'de RAPID açmak gereksiz olur zaten. NVMe SSD zaten çok hızlı bu yüzden gereksiz olur. Optimizasyon kısmı ise Windows'un TRIM aracı ile TRIM işlemi yapıyor SSD'ye. TRIM işlemi SSD'ler için önemlidir. Haftada bir yapılması gerekiyor.
Komut yöneticisi ile TRIM fonksiyonunu Windows'ta aktifleştirdikten sonra Magician -> Performance Optimization -> Optimize Drivers -> En iyi duruma getir yolunu izledim. Ayarlarda da sıklığı haftada bir olarak seçtim. Bu durumda otomatik olarak SSD'ye haftada bir TRIM komutu uygulanacak sanırım, öyle mi hocam?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim @PossibleTurco , aydınlanıyorum 👍

Komut yöneticisi ile TRIM fonksiyonunu Windows'ta aktifleştirdikten sonra Magician -> Performance Optimization -> Optimize Drivers -> En iyi duruma getir yolunu izledim. Ayarlarda da sıklığı haftada bir olarak seçtim. Bu durumda otomatik olarak SSD'ye haftada bir TRIM komutu uygulanacak sanırım, öyle mi hocam?
Evet hocam. Haftada bir TRIM işlemi uygulanacak SSD'nize artık otomatik olarak. Disk birleştirme aracı TRIM yapıyor SSD'nize. Windows 10 19H2'den sonra artık disk birleştirme aracı TRIM aracı haline geldi. SSD'leri tanıyıp TRIM uyguluyor. Samsung Magician'da bulunan özellikte orayı açıyor zaten.

Geri
Yukarı