Samsung Magician Secure Erase nedir?

Samsung destek sitesinden alıntıdır.

Secure Erase, SSD’lerin bir nevi Low Level Format işlemi diyebiliriz. Secure Erase sayesinde SSD üzerindeki bütün hücreler silinerek diski fabrika ayarlarına döndürülüyor. Bu işlem, uzun vadede SSD’de performans artışı sağlayabiliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi değilim. Aşağıdaki linkten bu konuda hazırlanmış rehberi inceleyerek sorunuza cevap bulabileceğinizi umuyorum.

Samsung 850 Evo SSD'im var. Boş bir flash bellek takıp secure erase yaptım.
Bu işlem bu şekilde mi yapılıyor? Doğru yapmış mıyım?
Evet doğru yapmışsın Secure Erase SSD üzerindeki bilgileri geri alınmayacak şekilde imha eder 2015 yılın dan beri kullanıyorum.

Samsung Magician yazılımında Secure Erase kısmına tıkladığında USB'yi taktığında Secure Erase yapacak bir önyüklemeli USB oluşturmanı sağlayacaktır. Ve PC'yi USB ile başlatırsan Secure Erase işlemini yapacaksın USB'de oluşan o program ile.

Samsung Magician yazılımında Secure Erase kısmına tıkladığında USB'yi taktığında Secure Erase yapacak bir önyüklemeli USB oluşturmanı sağlayacaktır. Ve PC'yi USB ile başlatırsan Secure Erase işlemini yapacaksın USB'de oluşan o program ile.

Şok haldeyim. Anlattığınız şekilde secure erase yapmadım hiç. 😵
Magician yazılımı USB'ye o dosyaları yazdıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmamı istiyor.
Ben de yeniden başlatıyorum o kadar. Bu şekilde yapıldığını sanmıştım şimdiye dek.
USB'yi boot ettirmedim yani hiç. O kısma gelmedim.

İngilizcem yok, bunun da payı var biraz. Çünkü Magician yazılımı ingilizce.
SSD'mi 2015 yılında almıştım ve o zamandan beri hiç secure erase işlemi yapmamışım meğer. Cahillik böyle birşey işte arkadaşlar. 🙂

Bazen bilgisayarım'a tıklayarak SSD'me sağ tık yapıp, biçimlendir'e tıklıyordum. Hepsi bu.

Güncelleme: Şimdi secure erase yapmaya çalıştığımda şöyle bir hata verdi:

Hata 24

''Seçilen cihaz donmuş durumda. Güvenli Silme işlemine devam etmek için lütfen aşağıdaki yönü takip edin. Bu işlem sırasında bilgisayarı çalıştırmayın.
SSD'nin Sata kablosunu çıkarın.
SSD'yi birkaç saniye sonra tekrar takın.''

Son düzenleme:
Bu hata mesajında, SSD diskin “Frozen state” (donmuş durum) içerisinde olduğu belirtiliyor. Peki bu ne demek? UEFI sistemi, SSD diskleri Boot sırasında temel bazı işlemlere karşı kilitliyor. Diskin Secure Erase yöntemiyle silinmesi de bu işlemlerden biri. Bu şekilde kilitlenen disk “Frozen” sayılıyor. Bu kilitleme, diskin normal kullanımına etki etmiyor. Yani eğer Secure Erase yapmak istemiyorsanız diskin bölümlemesini yaparak normal kullanıma devam edebilirsiniz.

Bilgisayar açıkken diski çıkartıp yeniden takmak, Boot sırasındaki kilitlenmeyi iptal ettiğinden ve bunu pas geçtiğinden Secure Erase yapabilmemize olanak sağlıyor.

Yani siz SATA SSD kullanıyorsanız SSD'nin SATA kablosunu çıkarıp biraz bekleyip takmanız gerekiyor bilgisayar çalışırken, M.2 ise kartı çıkarıp takmak gerekiyor.

Kaynak.

Samsung mSATA SSD, “Frozen state” sorunu ve çözüm

Nihayet yaptım. Samsung 850 Evo SSD kullanıyorum. Bu bir 'Sata' SSD.
Sadece Sata kablosunu çıkarıp beklemek işe yaramadı.

'Continue' ekranındayken İlk önce SSD'nin Sata güç kablosunu çıkardım, akabinde ise Sata kablosunu çıkardım. 10'a kadar saydım. Sonra Sata kablosunu taktım ve ardından Sata güç kablosunu taktım. 4'e kadar saydım ve continue yazan yere tıkladım.

Bu şekilde işlemi tamamlamayı başardım.

Yeni konular

Geri
Yukarı