Samsung Note 2 ROM Atma

@keremkol Rom telefonun işletim sistemidir. Root ise yönetici haklarına sahip olmak demektir. Root mu olmak istiyorsun yoksa rom mu yüklemek istiyorsun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Root yapınca ne oluyor telefonun kendi bellek hafızasını yükselete biliyor muyuz? Ben aslında her şeyi yapmak istiyorum telefonda.

@Advandex 1 senesi daha var garantinin.

@keremkol Hocam size yardımcı olmak istiyorum fakat ne yapmak istediğinizi sizde bilmiyorsunuz herhalde. Her şeyi yapmak istiyorum ne demek?

Öncelikle root ve rom yükleme olayını çok iyi araştırıp, birçok video izleyip sonra kendinize yüzde yüz emin olduktan sonra yapmalısınız. Öğrendikten sonra çok basit ama öğrenene kadar biraz sıkıntılı bir süreçtir bu. Yapacağınız yanlış bir ayarla telefonu kullanılmaz hale getirebilirsiniz.

Telefonu root ettiğiniz zaman yönetici haklarını elinize alırsınız. Basitçe bir örnek vermek gerekirse fabrikasyon olarak gelen programları silemezsiniz root değilken ama root olduktan sonra aracı programlarla silebilirsiniz. Arka planda sürekli çalışmasını istemediğiniz programları uyutabilirsiniz. Kernel yükleyerek telefonun işlemci hızını yükseltebilir, ekran kartı saat hızlarını yükseltebilirsiniz. İşletim sisteminin sistem dosyalarında değişiklik yapabilir, telefonun sesini yükseltebilir, flash'ın şiddetini daha yükseltebilirsiniz.

Rom olayı ise bildiğiniz işletim sistemidir. Nasıl ki bilgisayara Windows 7, Windows 8, Ubuntu, Pardus gibi çeşitli işletim sistemleri yüklüyoruz bunu da cep telefonu için rom olarak görebilirsiniz, farklı görsellikler de farklı ayarlarla gelen işletim sistemleri diyebiliriz. (Basitçe anlatım adına yukarıdaki örnekleri verdim)

Root yapınca garantiden çıkıyor mu sorusuna gelirsek. Türkiye Samsung sıkıntılı bir firma büyük ihtimalle garanti dışına alacaktır fakat Galaxy S ilk çıktığından bu yana Galaxy serisi kullanıyorum ve aldığım gün orijinal romunu sevmediğim için rom yüklerim S ve S2 de garantilik bir durum olmadı ama S3'ü 2 kere garantiye göndermem gerekti telefonumu orijinal romunu yükledim ve saati sıfırladım gönderdim hiçbir sıkıntı çıkmadı. Saati sıfırlamaktan kasıt her rom yüklemeniz de telefona rom yüklendiğine dair bir sayı yükselir bunu da aracı programla silmek mümkündür.

Kafanıza takılan bir şey olursa buradan yardımcı olur.

Rom yüklemek için link atma şansınız var mı? Birde root programları ve o sayaç sıfırlıyıcılar.

Sizinde kafanızı şişirdim @Silinen üye

[root] Mobile ODIN Pro bu program bildiğim başka

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı