Samsung NP350V5C-S0STR Laptop Fan Hızı Değişmiyor

61Furkan61

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba. Laptopum ısınsa da fan hızı değişmiyor. Hep sabit kalmış. Oyun oynarken de bir süre sonra ısınıp kapanıyor. Sadece açılırken kısa bir süreliğine veya BIOS'ta baya bir hızlı çalışıyor (eğer laptop sıcaksa).
Ama Windows devreye girdiği an yine yavaşlıyor. Laptop 100 dereceye gelse dahi hiçbir zaman hızlanmıyor. Hep aynı seviyede devam. Ama ısınmış haldeyken BIOS'a girersem orada aşırı hızlı dönüyor. Format da attım düzelmedi. Sanki Windows fana bir üst limit koymuş.

Notebook FanControl programı ile denedim ama benim bilgisayarım orada yok. Kendim config oluşturmaya kalktım ama en son embeddedcontrol yerinde nolock olması gereken yer lock. Şu linkteki anlatımları denedim yani.
Hiçbir kodu yazınca fan hızı değişmiyor. Sadece bazı kodlarla;
Örneğin: Ec-probe write 0xAB 20 (20 değişken) fanı kapatabiliyorum ya da açabiliyorum. Hız değişimi yok.
Ya da: Ec-probe write 0x02 20 (20 yine değişken) fan durup tekrar çalışmaya başlıyor. Hızda yine bir değişiklik yok. Bu kodları deneyerek buldum.

Başka baya bir program denedim ama hiçbir işe yaramıyor hiçbiri. Ayrıca BIOS'da fan hızını değiştirebileceğim bir ayar yok.
Bir fikri olan var mı?
Marka model: Samsung NP350v5c-s0dtr
Sorunumu çözdüm. Yaklaşık bir hafta bu sorunla uğraştım. Bu konuyla ilgili hiçbir türkçe kaynak yok hatta yabancı kaynaklarda da hiç yazan görmedim. O yüzden yazayım böyle bir sorunla karşılaşan yararlansın istedim.

Windowsu nasıl boot ettiğiniz bir şekilde fan hızını etkiliyormuş. İlk formatımda fark etmeden csm olarak kurmuşum. Böyle olunca da uefi olarak açamıyordum. Uefi olarak kurduktan ve öyle boot ettikten sonra sorunum düzeldi.

Yani windowsu uefi olarak kurun.

Son düzenleme:
Windows'u UEFI olarak kurdum fan hala yavaş dönüyor. Başka deneyebileceğimiz bir seçenek var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'u UEFI olarak kurdum fan hala yavaş dönüyor. Başka deneyebileceğimiz bir seçenek var mıdır?

Bende güç modu dengelide veya güç tasarrufu modunda olunca fan hızını arttırmıyor(işlemci 90 derece olsa bile), güç modunu yüksek performansa alınca düzeliyor fan hızını arttırıyor. Belki sende de böyledir. İstersen güç modunu yüksek performans yapıp dene.

Bende güç modu dengelide veya güç tasarrufu modunda olunca fan hızını arttırmıyor(işlemci 90 derece olsa bile), güç modunu yüksek performansa alınca düzeliyor fan hızını arttırıyor. Belki sende de böyledir. İstersen güç modunu yüksek performans yapıp dene.
hep yüksek performansta :(

Geri
Yukarı