Samsung Odyssey G9 Ekran gidip geliyor

Yusuf KARACALI

Hectopat
Herkese merhaba, geçen hafta topladığım sistemde şöyle bir sorun var. Display Porta takılı Samsung monitörde bazen 15 bazen birkaç dakikada bir sanki kablo çıkarılıp takılıyormuş gibi monitör gidip geliyor. Gelince tekrardan çözünürlük bilgileri vs. yazıyor. Ancak bunu sadece masaüstündeyken yapıyor. Oyun oynarken yapmıyor. Ilk gün bilgisayara HDMI üzerinden bir de televizyon bağlamıştım kullanırken PC'yi sorun çıkmadı ancak birkaç kez Windows + P ile geçiş yaptıktan sonra sorun onda başladı. Şimdi televizyon takılı değil ama bu sefer aynı sorunu monitörde yapıyor.

Denediğim İşlemler:
-Driver güncellemesi
-Diğer DP'lara taktım
-Monitör'ün yazılım güncellemesini yaptım

Bilgisayar Bileşenleri:
-AMD 5600X Ryzen
-MSI X570 Carbon Edge Wi-Fi
-Corsair 32 GB 3600 MHz Vegance Bellek
- MSI RTX3070 GAMING X Trio
- Gigabyte 750W Power Supply

Monitör:
-Samsung Odesey G9 49 inch G-Sync monitör

Baştan Sona kurulumlar:
-Bilgisayar toplandıktan sonra açılmadı(CPU yüzünden). Flachback tuşuyla BIOS Update yaptım son sürüme öyle açıldı.
- Windows 10 son sürüm kuruldu. MSI Dragon Center, NVIDIA GameReady driver, Corsair'in RGB uygulaması, Afterburner, kuruldu.
-Bu sorundan sonra Samsung'un sitesinden indirdiğim monitör Driver'ını yükledim.

Bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows ve/veya NVIDIA sürücülerinden büyük ihtimal, bende de aynı şekil ekran gidip geliyordu son zamanlarda, geçen hafta yeni gelen NVIDIA sürücüsünü kurduktan sonra düzeldi.

PG258Q kullanıyorum..

Kullandığınız DP kablosu nedir? Radeon Ayarları'ında Görüntü menüsünde "Görüntü Özellikleri" gibi bir seçenek olması lazım, orada kullandığınız görüntü moduyla alakalı bilgiler yazıyor olmalı. O kısmı gönderin.

2021-01-26 13_03_22-DH-032-08.webp (1728×1000) - Brave.png

Kullandığınız DP kablosu nedir? Radeon Ayarları'ında Görüntü menüsünde "Görüntü Özellikleri" gibi bir seçenek olması lazım, orada kullandığınız görüntü moduyla alakalı bilgiler yazıyor olmalı. O kısmı gönderin.

Eki Görüntüle 853201
Samsung Monitörün içinde çıkan kendi Display Kablosunu kullanıyorum. Ancak Ekran kartı nvdia olduğu için Readeon Ayarları yok. Size nvdia kontrol panelinden gönderebilirim. Yabancı bir forumunda okuduğum birisi Dragon Center'ın SDK sı yüklendikten sonra böyle bir sorun oluştuğunu söylemiş(Mesaj Linki). Acaba programları silip tekrar mı yüklemeleyim programları ya da teker teker silip hata tespiti gibi.

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    115,4 KB · Görüntüleme: 71
  • 2.PNG
    2.PNG
    111,5 KB · Görüntüleme: 47
  • 3.PNG
    3.PNG
    107,1 KB · Görüntüleme: 47
  • 4.PNG
    4.PNG
    11,4 KB · Görüntüleme: 47
Ekran kartınızı AMD sanmıştım, benim hatam. İlk mesajı okurken dikkatsiz davranmışım.

Öncelikle DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırın. Size bir eski sürümün linkini bırakıyorum, bunu kurun.
DDU için rehbere ihtiyaç duyarsanız buraya bakın: DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi
İndirip kurmanız gereken ekran kartı sürücüsü: NVIDIA DRIVERS GeForce Game Ready Driver WHQL

Sürücüyü kurduktan sonra Nvidia sürücüsünde "Masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla" ayarına girip ölçeklendirme modunu "ölçeklendirme yok", altındaki ayarı da "Ekran" yapın.

Pendulum Demo'sunu indirdikten sonra çalıştırabilir misiniz? İçerisindeki tüm seçeneklerle bir beş dakika kadar çalıştırın. Ekran gidip geliyor mu?

Pendulum Demo'sunu indirdikten sonra çalıştırabilir misiniz? İçerisindeki tüm seçeneklerle bir beş dakika kadar çalıştırın. Ekran gidip geliyor mu?
Testde hiçbir sıkıntı olmadı. 10 dakkaya yakın bütün modları denedim.

Ekran kartınızı AMD sanmıştım, benim hatam. İlk mesajı okurken dikkatsiz davranmışım.

Öncelikle DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırın. Size bir eski sürümün linkini bırakıyorum, bunu kurun.
DDU için rehbere ihtiyaç duyarsanız buraya bakın: DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi
İndirip kurmanız gereken ekran kartı sürücüsü: NVIDIA DRIVERS GeForce Game Ready Driver WHQL

Sürücüyü kurduktan sonra Nvidia sürücüsünde "Masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla" ayarına girip ölçeklendirme modunu "ölçeklendirme yok", altındaki ayarı da "Ekran" yapın.
Zaten bu sürümü kullanıyordum dün(26) gelen güncellemeyi yükledim ve dediğiniz ekran ayarlarını yaptım. Şimdilik sorun devam etmiyor gibi. Devam ederse dediğiniz gibi DDU ile driver silip tekrar yüklerim. Windows'a da format atarım. İlgilendiğiniz için çok teşekkürler.

Geri
Yukarı