Samsung QX410 BIOS Güncelleme

destinova

Femtopat
Daha fazla  
Selam herkese ve tabii, Recep Bey'e,
Samsung NP- QX410-S02 model laptopumla ilgili olarak yavaşlama sorunlarına çözüm bulmak için güncelleme yani upgrade işlemlerine başladım. Öncelikle SSD aldım. Müthiş hızlandı. Ancak haber siteleri ana sayfaları gibi multimedia sitelerde yoğun CPU ve fan çalışması beni rahatsız etmeye devam etti. RAM'i 4 GB (2+2) 6 GB'a çıkardım (2+4 GB). Uyum sorunu gözükmüyor yeni ve eski RAM'de. Hız ve CL tam oturuyor. Ancak CPU'nun yoğun çalışmasına bağlı fan çalışması devam ediyor. Haber siteleri bu kadar işlemci ve fan çalıştırmamalı diye düşünüyorum. Evdeki diğer Dell laptopta bu sorun yok. En son çare BIOS güncellemesi diye düşündüm. Evet güncellemeyi buldum. 03MX olan mevcut sürüm 05MX'e çıkarılmalı imiş. Samsung Update Utility buldu indirdim.
Ancak kurarken hata veriyor.
Loading driver failed. Restart System.
Anladığım direkt bas yükle yok. Muhtemelen Windows 7 için tasarlanmış eski bir program. Windows 10'da çalışmıyor diye düşünüyorum. Mevcut BIOS'umda USB desteği ile Update henüz denemedim ama olabileceğini sanmıyorum. Çok basit bir BIOS ve Update gibi seçenekler yok. enable/disable var. Advanced seçeneklerde de bir şey yok.

1620809450919.png

Bir de bu laptopta 2 ekran kartı mı var anlamadım. Biri Intel Graphics bir NVIDIA.
Windows 10 64 Bit yüklü. CPU-Z-ID verileri aşağıda.

Kod:
SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD.
 System Model: QX410
 BIOS: AMIBIOS Version 03MX.M005.20101011.SCY (type: BIOS)
 Processor: Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 480 @ 2.67GHz (4 CPUs), ~2.7GHz
 Memory: 4096MB RAM
 Available OS Memory: 3882MB RAM
 Page File: 4206MB used, 2126MB available
 Windows Dir: C:\Windows 10 -64 bit
 DirectX Version: DirectX 12

Card name: Intel(R) HD Graphics
 Manufacturer: Intel Corporation
 Chip type: Intel(R) HD Graphics (Core i5)
 DAC type: Internal
 Device Type: Full Device (POST)
 Device Key: Enum\PCI\VEN_8086&DEV_0046&SUBSYS_C08B144D&REV_02
 Device Status: 0180200A [DN_DRIVER_LOADED|DN_STARTED|DN_DISABLEABLE|DN_NT_ENUMERATOR|DN_NT_DRIVER]
 Device Problem Code: No Problem
 Driver Problem Code: Unknown
 Display Memory: 1696 MB
 Dedicated Memory: 64 MB
 Shared Memory: 1632 MB
 Current Mode: 1366 x 768 (32 bit) (60Hz)

Card name: NVIDIA GeForce 310M
 Manufacturer: NVIDIA
 Chip type: GeForce 310M
 DAC type: Integrated RAMDAC
 Device Type: Full Device
 Device Key: Enum\PCI\VEN_10DE&DEV_0A70&SUBSYS_C08B144D&REV_A2
 Device Status: 0180200A [DN_DRIVER_LOADED|DN_STARTED|DN_DISABLEABLE|DN_NT_ENUMERATOR|DN_NT_DRIVER]
 Device Problem Code: No Problem
 Driver Problem Code: Unknown
 Display Memory: 2400 MB
 Dedicated Memory: 459 MB
 Shared Memory: 1941 MB

Yaptım. İngilizce websitelerinde araştırdım. Şöyle EDM yani Samsung Easy Display Manager Utility (3.0 ve üzeri iyi olur)olması gerekiyor. Bu bile eski bir sürüm ama son sürümleri işe yarayabilir. Sonra Samsung Bios Update diye bir program var ki Recep Bey paylaşmış. Linkine ulaşması biraz zor. linki bırakıyorum:

bununla bitmiyor. Windows 8 ve üzeri varsa sıkıntılı. Gerek EDM ve gerekse Bios Update programını özelliklerden windows tek tek uyumlu hale getirmelisiniz(sağ tıkla- en altta özellikler-uyumluluk-win7). ben önce EDM'yi win7'ye uyumlu hale getirdim. diğeri de sanırım Vista'da çalıştı.

Daha sonra EDM'ye hiç dokunmadan bios update çalıştı ve update etti. Şu an 5MX.

Samsung'un BİOS özellikleri çok zayıf bunu da not bırakayım. DEll var evde. Onu da update ettim. Çok daha farklı. ikisi de 2011 model.

Laptopların stabil çalışması, CPU ve fan çalışma koordinasyonu için BİOS'un önemli olduğunu düşünüyorum. 7-8 tane bilgisayar eskitmiş biri olarak. UEFİ teknolojisini araştırıyorum. Dönüştürebilirsem ikisini de UEFİ'ye geçirmeye çalışacağım. tabi vakit olursa.

Hepinize hoşbulduk Forum.
Bu arada özellikle sözcü, hürriyet gazetesi gibi multimedia yoğun kullanan bol resimli siteler açıksa Chrome'da tabi kasıyor. RAM'i 4'ten 6'ya yükseltme sebebim de buydu. pek farketmedi diyebilirim.

Geri
Yukarı