Samsung S20 FE mi iPhone 11 mi?

xDizZzy

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler dilerim, yakın tarihlerde telefonum bozuldu ve telefon almaya karar verdim. Normalde bütçem 7.000 TL idi, fakat annem üstüne ekleyip iPhone 11 alabileceğimizi önerdi. Sizce ne yapmalıyım? Eğer bu 2 telefon dışında önereceğiniz telefon var ise Android tarafından 7.000 TL, iOS tarafından 10.000'e kadar bütçem var. Önerilerinizi bekliyorum.

@Yararsız Üye Yakın zamanda iPhone 13 Pro satın almıştı. iPhone alınma konusunda sana yardımı dokunabilir.

Babama yakın zamanda Snapdragon'lu 256GB S20 FE almıştık. Ekranı oldukça iyi. Parmak izi okuma hızı da gayet iyi. Ana arka kamerası oldukça iyi çekim yapıyor, düşük ışıkta da üzmüyor. Ön kamera konusunda ise amiral gemisi modellerin ardından yetişebilecek bir cihaz. Kasa olarak ben plastik olduğunu hissetmedim, malzeme konusunda gayet düzgün seçimleri yapılmış. Android 12 güncellemesi de yayınlanmıştı zaten.

Ekran dışında genel olarak iPhone 11 daha iyi. Aradaki fiyat farkı nedeniyle ben S20 FE alırdım şahsen.

Ya bilmiyorum aslında para mevzusunda pek sorunum yok fakat ekranı şöyle ekranı böyle diye diye beynimi çeldiler. O yuzden fikrinizi almak istedim.

Ya bilmiyorum aslında para mevzusunda pek sorunum yok fakat ekranı şöyle ekranı böyle diye diye beynimi çeldiler.
Yaklaşık 2 haftadır iPhone 13 Pro kullanıyorum. 13 Pro'nun OLED paneli bile yıllar öncesinin AMOLED ekranlarının yanında renk, parlaklık ve kontrast bakımından "kötü" görünüyor. 13 Pro ekranına bile direkt kötü görünüyor dedim dikkat ettiysen. 11'in ekranını bir AMOLED ekranlı telefonla yan yana görürsen telefondan soğursun, küsersin söyleyeyim.

iPhone'ların artısı ise bariz daha hızlı olmaları. Note 10+ ile oyunda yaptığım bir işlemin sonucu 1 - 1.5 saniye gibi sürede tamamlanırken iPhone'da bu anında tamamlanıyor. Program açılışları, menü geçişleri daha hızlı bunlara lafım yok. Değerini uzun vadede daha iyi koruyor.

Android ve iOS arasında büyük farklar var, her kullanıcıya hitap eden işletim sistemleri değiller o yüzden sadece kendi deneyimlerimi söyleyeyim. Müzikleri satın almıyorsan, müzik uygulamalarına aboneliğin yoksa, zamanında parasını verip programla indirdiğin FLAC müzik dosyaların varsa bunları telefona geçirene kadar biraz sinirin bozulacak. Telefonun dosya sistemi kapalı, flash bellek gibi PC'ye takıp sürükle bırak yaparak bir şey aktaramıyorsun. Bunlar için bir sürü 3. parti programla uğraşmak zorunda kalıyorsun. Telefon ekran düzenlerini asla istediğin gibi yapamıyorsun, ne istediğin yere istediğin şekilde dizmene izin veriyor ne de belki istemeyeceğin ekranları sildirmiyor.

Android her şeyi kullanıcının tercihlerine bırakıp çok rahat şekilde her şeye erişim sağlıyorken iOS kullanıcıya bu konuda çok zorluk çıkarıyor. Android ile 2 tıklamayla yapabildiğin bazı şeyleri (istediğin şarkıyı zil sesi atamak gibi) IOS'ta yapamıyorsun. Store'dan alman gerekiyor, Store'da istediğin şarkının zil sesi versiyonu yoksa da yine 3. parti programlarla uğraş işin yoksa... 2 haftadır üşeniyorum istediğim şarkımın zil sesini ayarlamak konusunda. Yok şarkının başındaki 40 saniyeyi kırp, yok bilmem ne formatına çevir, yok iTunes'da bilmem nereye koy, yok telefonu bağla da senkronize et... Alt tarafı bir şarkının ilk 40 saniyesini çalacaksın arandığında, Android'de 2 tıklamayla 2 saniyede yapabildiğin şey.

Açıkça söylüyorum, Android'in o her şeye izin veren yapısına alışıp da iOS'e geçmek istiyorsan en başlarda büyük üzecek seni.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık 2 haftadır iPhone 13 Pro kullanıyorum. 13 Pro'nun OLED paneli bile yıllar öncesinin AMOLED ekranlarının yanında renk, parlaklık ve kontrast bakımından "kötü" görünüyor. 13 Pro ekranına bile direkt kötü görünüyor dedim dikkat ettiysen. 11'in ekranını bir AMOLED ekranlı telefonla yan yana görürsen telefondan soğursun, küsersin söyleyeyim.

IPhone'ların artısı ise bariz daha hızlı olmaları. Note 10+ ile oyunda yaptığım bir işlemin sonucu 1 - 1.5 saniye gibi sürede tamamlanırken IPhone'da bu anında tamamlanıyor. Program açılışları, menü geçişleri daha hızlı bunlara lafım yok. Değerini uzun vadede daha iyi koruyor.

Android ve iOS arasında büyük farklar var, her kullanıcıya hitap eden işletim sistemleri değiller o yüzden sadece kendi deneyimlerimi söyleyeyim. Müzikleri satın almıyorsan, müzik uygulamalarına aboneliğin yoksa, zamanında parasını verip programla indirdiğin FLAC müzik dosyaların varsa bunları telefona geçirene kadar biraz sinirin bozulacak. Telefonun dosya sistemi kapalı, flash bellek gibi PC'ye takıp sürükle bırak yaparak bir şey aktaramıyorsun. Bunlar için bir sürü 3. parti programla uğraşmak zorunda kalıyorsun. Telefon ekran düzenlerini asla istediğin gibi yapamıyorsun, ne istediğin yere istediğin şekilde dizmene izin veriyor ne de belki istemeyeceğin ekranları sildirmiyor.

Android her şeyi kullanıcının tercihlerine bırakıp çok rahat şekilde her şeye erişim sağlıyorken iOS kullanıcıya bu konuda çok zorluk çıkarıyor. Android ile 2 tıklamayla yapabildiğin bazı şeyleri (istediğin şarkıyı zil sesi atamak gibi) Android'de yapamıyorsun. Store'dan alman gerekiyor, Store'da istediğin şarkının zil sesi versiyonu yoksa da yine 3. parti programlarla uğraş işin yoksa...

Açıkça söylüyorum, Android'in o her şeye izin veren yapısına alışıp da IOS'e geçmek istiyorsan en başlarda büyük üzecek seni.

Ya geçip geçmemek konusunda kararsızım normalde iPhone 12 mini alacaktım arkadaşımın önermesi üzerine sonra baktım 2.000 TL fiyat farkı var, onu verebilecek durumum maalesef yok. Bu sebeple arasında kalmıstım, aslında iOS kullanmak da istiyorum bu zamana kadar hiç denemedim, deneyimlemis olmak istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı