Samsung S23B550V kullanıcı incelemesi

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar VatanComputer'den 425 liraya %25 indirim ile aldım.

Öncelikle parlak siyah renge sahip ve monitörün köşelerine paralel uzanan şeffaf yani arka tarafı gösteren çizgiler mevcut. Oldukça şık ve parlak.
Ölü piksel gibi bir problem olmadı. Gayet kaliteli bir ürün.

Ürünün ayak kısmı monitörü rahatlıkla taşıyabilecek düzeyde. Kesinlikle sarsıntı olmuyor. Gayet sağlam. Bu ayaklı hali :

Ancak ben bu şekilde kullanmayı beğenmiyorum. Bu yüzden ayaklığı çıkarttım ve monitör bir desteğe ihtiyaç duymadan kendi üzerinde durdu. Tabi arkadan ayarlıyorsunuz. Tabi bu şekilde masa biraz kuvvetli sallanırsa monitörün düşme ihtimali var. Ben her ihtimale karşı monitörün arkasına bass kutusunu dayadım ve gayet rahat kullanıyorum. Böyle göz zevkime daha çok hitap ediyor.

Evet arkadaşlar monitör 1920*1080 piksel, 2ms tepki süresi, 23 inç, çift HDMI, LED gibi özelliklere sahip.
23 inç olması oyunlarda çok ayrı bir haz veriyor. İyi ki 21,5 inç monitör almamışım.
Daha sonra 2 ms tepki süresi oyunlarda, özellikle silahlı ve aksiyon oyunlarında kargaşa anında çok daha net bir görüntü almamı sağlıyor. Battlefield 3'ü 3 defa bitirdim yani 1 haftada. Sıkıldım ve bıraktım artık. O kadar zevk veriyor oyunlar.
Telefonunuz monitöre bir kablo aracılığı ile bağlayabiliyor ve aynı görüntüye kaliteli bir biçimde çok daha büyük bir monitörde ulaşabiliyorsunuz.
Menüsündeki çeşitli modlar sayesinde oyun oynarken veya sinema seyrederken daha uygun bir ayarı tek bir ayar ile yapabiliyorum.
Ekranın görüş açısı çok çok iyi. Ekrana en yandan baksam bile çok rahat görüyorum. Sinema izlerken geniş izleme açısı çok içime yaradı. Mesela ailem ile film izledik. Herkes istediği yere geçti. Ve ekranı tam karşıdan bakıyormuş gibi gördü herkes. Görüş açısı kesinlikle çok iyi.
Gözümü kesinlikle ama kesinlikle zerre kadar bile yormuyor. Hemde aldığımdan beğri %100 parlaklıkta kullanmama rağmen. Kesinlikle gözümde kızarma, acıma, bakamama, sulanma gibi bir problem yaşamadım.
Renkler çok canlı bir şekilde gözüküyor gerçekten. Aşağıdaki resimlerden bunu anlayabilirsiniz.

Monitörün tek eksisi, dokunmatik tuşlarının led olmaması. Akşam belli olmuyor düğmeler. Ama bunun bir önemi yok. Çünkü herhangi bir tuşa denk gelince zaten ana menü açılıyor ve ekran üzerindeki sayfa sayesinde gayet kolayca istediğimiz ayarı yapabiliyoruz.
Kesinlikle ama kesinlikle 425 lirayı hak ediyor. O para elimde şuan olsa yine bu monitörden alırdım emin olabilirsiniz.

Evet arkadaşlar monitörün en sevdiğim yanlarından birisi de çok canlı renkler veriyor olması. Eski LCD monitördeki ateş kırmızısı ile yeni monitördeki renk arasında inanılmaz fark var. Beyazlar çok daha beyaz, siyahlar çok daha siyah geliyor artık.
İsterseniz fotoğrafa bakalım, en iyi fotoğraf anlatıyor.

Ve monitörün görüş açısından kastım buydu. Ekranın en dibinden bakmama rağmen en ufak bir görüntü kaybı bile yaşamadım. Odam sanki sinema salonuna döndü. 5+1 ses sistemini de alınca keyfime diyecek yok.

Evet arkadaşlar bu da monitörün ayar menüsü. Oldukça anlaşılır bir biçimde. Aşağı ve yukarı tuşlarına ilk başta tam hakim olamıyorsunuz ama 1 gün sonra gözünüz kapalı her işlemi yapacak hale geliyorsunuz. Kolay öğrenilen bir ayar menüsüne sahip. Dokunmatik tuşları fazlasıyla hassas. Hafifçe dokunmanız fazlasıyla yeterli oluyor.

Ve gelelim oyun performansına arkadaşlar. Önceden de dediğim gibi 2 ms tepki süresi, 23 inç büyük ekran, HD çözünürlük, ayar menüsünden kolayca oyun moduna alabilme, hızlı sahnelerde çok net görüntüler bu monitörün en bariz özellikleri.
Eğer oyun için bir monitör almayı düşünüyorsanız, hiç durmayın alın derim. Kesinlikle kelimesini çok kez kullandım, bir daha kullanıyorum. Pişman olmayacaksınız.

Biliyorum daha güncel bir oyun bekliyordunuz ama ben bunu oynuyorum şuan :D Bu arada zırh çok havalı :D

Genel izlenimimi tek bir kelime ile açıklayacağım, yukarıdaki bölümlerde açıkça belirttim zaten.
425 lirayı kesinlikle hak ediyor.

Babamın "La bu monitörde gösteriyor onu niye aldın" sorusuna cevap olarak bu sayfanın linkini yollayacağım ama dayak yerim diye korkuyorum :D Şaka bir yana tek kelimeyle şahane.

Son olarak ses kalitesinden bahsedeceğim. Malesef tatmin edici düzeyde değil. Zaten bir monitörün ses sisteminden pek bir şey beklenmemeli.
Yüksek ses seviyesinde seste bozulmalar olabiliyor. Ben odamda orta seste müzik dinleyeceğim diyorsanız işinizi görür. Baslar kuvvetli değil. Kopmalık şarkılardan pek haz alamıyorsunuz.
Bunun dışında ses ayarı monitörden yapılıyor ancak ben klavyedeki kısayol tuşları ile çok daha zahmetsizce yapabiliyorum aynı işlemi.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı