Samsung SATA SSD nasıl çok hızlı olabiliyor?

den1ce

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, Samsung'un SATA SSD modellerinde Rapid mod var ve bunun sayesinde M.2 SSD hızına çıkılabiliyor her ne kadar riskli de olsa. Peki biz neden aynı veri yolunu yani SATA 3'ü kullanarak M.2 to SATA adaptörü ile M.2 çalıştıramıyoruz. Boşu boşuna bu teknoloji üretilmemiştir ama mantığı nedir merak ettim doğrusu. 600 MB'lık SATA veri yolunu kullanıyor sonuçta.

Son düzenleme:
Merhaba, Samsung'un SATA SSD modellerinde Rapid mod var ve bunun sayesinde M.2 SSD hızına çıkılabiliyor her ne kadar riskli de olsa. Peki biz neden aynı veri yolunu yani SATA 3'ü kullanarak M.2 to SATA adaptörü ile M.2 çalıştıramıyoruz. Boşu boşuna bu teknoloji üretilmemiştir ama mantığı nedir merak ettim doğrusu.

Vallahi hocam bildiğim kadarıyla zararlı bir yöntem yalan olmasın ben bir kere denedim ucuyor ama zararı olur diye kapattım kazığı sağlama bağlıyım dedim :)) @PossibleTurco kırala sor bilir.

Rapid Mode RAM'lerin tampon bellek olarak kullanılmasıdır. Dosya okuma ve yazmada artış sağlıyor. Ama bu mod açıkken RAM'ler de kullanıldığı için herhangi bir elektrik kesintisinde ciddi veri kayıpları olabilir. En iyisi bu özelliği kapalı olarak kullanmak.

“Risklide olsa” diyerek durumu belli etmişsiniz. O kadar basit bir şey olsa tüm markalar bunu yapar. Neden M.2 yapıp boşa masrafa girsinler?

Rapid Mode RAM'lerin tampon bellek olarak kullanılmasıdır. Dosya okuma ve yazmada artış sağlıyor. Ama bu mod açıkken RAM'ler de kullanıldığı için herhangi bir elektrik kesintisinde ciddi veri kayıpları olabilir. En iyisi bu özelliği kapalı olarak kullanmak.

Aslında laptop için kullanılabilir elektrik gider korkusu yok ya da masaüstü için kesintisiz güç kaynakları var onlar da olur. Anladığım kadarıyla RAM boyutumuz iyi bir laptopa sahipsek ve M.2 girişi yoksa bu teknoloji kullanılabilir. Fotoğraf gibi önemli dosyaları HDD'ye depolarsak 240 GB SSD iş görür gibi.
“Risklide olsa” diyerek durumu belli etmişsiniz. O kadar basit bir şey olsa tüm markalar bunu yapar. Neden M.2 yapıp boşa masrafa girsinler?

Aynı şekilde "Boşu boşuna bu teknoloji üretilmemiştir" de dedim sadece mantığını ve M.2 slotu yoksa alternatif kullanım için araştırma yapıyorum.

Aslında laptop için kullanılabilir elektrik gider korkusu yok ya da masaüstü için kesintisiz güç kaynakları var onlar da olur. Anladığım kadarıyla RAM boyutumuz iyi bir laptopa sahipsek ve M.2 girişi yoksa bu teknoloji kullanılabilir. Fotoğraf gibi önemli dosyaları HDD'ye depolarsak 240 GB SSD iş görür gibi.

Evet bu konuda haklısınız. Dediğiniz gibi kesintisiz güç kaynağınız veya laptopunuz varsa kullanılması daha mantıklı gibi. Tabii yine de ihtiyaca göre değişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı