Samsung Smart TV Yarışması Başlatıyor

'Monitörler ve Görüntüleme Aygıtları' bölümünde Recep Baltaş tarafından 3 Eylül 2010 tarihinde başlatılan konu.

 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.928
  Beğenileri:
  42.561
  Yer:
  İstanbul
  Samsung Electronics Akıllı Televizyon Alanındaki Yenilikleri Ateşlemek İçin Smart TV Yarışması Başlatıyor

  Samsung Smart TV’ler (Akıllı TV’ler) Tasarımcılara ve İçerik Geliştirme Uzmanlarına Yeni İçerik ve Deneyimlerle Televizyonu Özgürleştirmek İçin Sonsuz Fırsatlar Sunuyor...

  IFA - Berlin, Almanya - 3 Eylül 2010 – 2010 IFA Show’da, 2010 yılında dünyanın ilk küresel TV Uygulamaları Mağazası olan TV Apps Store’u açan Samsung Electronics, Connected TV, Blu-ray oynatıcıları ve Blu-ray ev sineması sistemlerine yönelik en yenilikçi uygulamaları bulmak için “Samsung Smart TV Yarışması” düzenleyeceğini duyurdu.

  Uygulama tasarımcılarına bölgelerine özgün yeni içerikler geliştirme ve insanların evlerinde bulunan en büyük ekranda görmeyi istediği içerik ve hizmetlerin daha büyük bir kısmını ulaştırma olanağı sunmak üzere tasarlanmış olan bu yarışma, Samsung’ un Smart TV alanında yeni bir çağ açmak için küresel olarak yürüttüğü çalışmaların bir parçası. Kore ve Amerika’da gerçekleştirilen benzer yarışmaların ardından, Avrupa’da yapılacak Avrupa Apps Yarışması’nın ilanı, Samsung’un evde kişiye özel bir Smart TV (Akıllı TV) deneyimi sağlama çabasını bir adım daha ileriye götürerek bu alandaki girişimini dünyanın dört bir yanına yaymaktadır. Toplam yarım milyon Avro ödüllü yarışma, Avrupa’daki tüm tasarımcılara açık.

  Samsung, şirketin Smart TV stratejisini ve televizyon izleme deneyimini daha rahat ve zengin bir hale getirme yönündeki çabalarını temsil eden Smart Cubix görüntülemesini, IFA’da görücüye çıkararak yarışmayı başlattı. Samsung standını ziyaret edenler Smart Cubix’de 3 boyutlu televizyon ve [email protected] (televizyon üzerinden interneti) deneyimini eşzamanlı olarak yaşayabilirler.

  Samsung Smart TV’ler, ilk TV uygulama mağazası olan Samsung Apps sayesinde müşterilere televizyon izleme deneyimlerini tamamen kendi isteklerine göre şekillendirebilme olanağı sağlıyor. Samsung [email protected] ile televizyon izleyicileri seçtikleri filmi seyredebilir, televizyon ekranında iskambil oyunu oynayabilir, yurtdışındaki sevdikleriyle konuşabilir ve çok daha fazlasını yapabilirler.

  Samsung’un Görüntü Sistemleri Birimi Başkanı BK Yoon da konuyu “Yayıncılarla, film stüdyolarıyla, içerik sağlayıcılarla ve eğlence organizasyonlarıyla kurduğumuz sağlam ortaklılar sayesinde, Smart TV alanındaki ciddi büyümeye devam edeceğiz. Samsung Apps’i tüm uygulama tasarımcılarına açarak yerelleşmiş bir içerik yapısının ortaya çıkmasını bekliyoruz,” şeklinde dile getirmiştir.

  Samsung Smart TV Yarışması Başlıyor

  Smart TV Yarışması ile Samsung, tasarımcıların televizyon uygulamalarında genişlemekte olan pazara erişimine yardım ederek Smart TV konusunda yeni bir dönem başlatıyor. Yarışmaya internet üzerinden kaydolduktan sonra tasarımcılar web sitesine giderek uygulamalar için SDK’i (Yazılım Tasarımcısı Kiti) bilgisayarlarına indirerek kendi başlarına televizyon uygulamaları geliştirmeye kolayca başlayabilirler.

  Yarışmanın web sitesi Eylül ayı içerisinde açılacaktır. Yarışmaya başvurmak isteyenlerin SDK’yı indirmek için Samsung Digital Forum’a katılmaları gerekmektedir. Katılımcıların, uygulamanın son halini ve uygulamanın nasıl çalıştığını gösteren bir videoyu 21 Ocak tarihine kadar Samsung’a sunmaları gerekmektedir. Başvurular fikir kalitesine, işlevsel uygulamaya ve görsel çekiciliklerine göre değerlendirilecektir. En iyi uygulama tasarımcılarına 500,000 Avro’dan fazla para ödülü verilecektir. Müşteriler de favori uygulamaları için internet üzerinden oy vererek bir LED 9000 TV kazanma şansına sahip olabilecektir. Samsung yarışmayı kazananları Şubat ayında ilan edecektir.
  Ayrıca, Smart TV Yarışması’na sunulan uygulamalar arasından seçilen bazı uygulamalar, Samsung Apps kullanıcılarının erişimine de sunulacaktır. Samsung Apps’e 2010’da piyasaya çıkmış olan Samsung Blu-ray oynatıcılar, Blu-ray Ev Sinema Sistemleri ve 32” ve üzeri HDTV’lerin birçoğu üzerinde erişilebilmektedir.

  Samsung Kore’de gerçekleşen ilk Smart TV Yarışması’nı kazananları Temmuz’da açıkladı. Yarışmaya aile odaklı birçok uygulama sunuldu ve yerel pazar için çok sayıda uygulama geliştirildi. Örneğin, izleyicilerin televizyon üzerinden çeşitli dillerde seyredebilecekleri bir Masal Kitabı oluşturuldu. Yarışma çerçevesinde televizyon üzerinden çalışan bir karaoke uygulaması da oluşturuldu.

  Samsung geçen ay ABD’de de bir yarışma başlattı ve oluşturdukları içeriklerin evlerdeki en büyük boyuttaki ekranda kullanılmasını isteyen tasarımcılar da Amerika’nın dört bir yanından yarışmaya büyük ilgi gösterdi.

  Avrupalı Tasarımcı Günleri

  Tasarımcılara verdiği desteği sürdüren Samsung, tasarımcıların Samsung üzerinde çalışarak Smart TV, Samsung Uygulama Platformu ve yeni, güncel SDK hakkında bilgi edineceği Avrupalı Tasarımcı Günleri düzenliyor. Avrupalı Tasarımcı Günleri, Fransa, Almanya ve İngiltere’de ekim ayında düzenlenecek. Ayrıca tasarımcılara Samsung mühendisleriyle Soru-Cevap görüşmelerine katılma şansı da sunulacak.
  Dünyanın en yenilikçi tasarımcılarını bir araya getiren Smart TV Yarışması, sonsuz fırsatlar doğurarak bu süreci çok daha kişisel ve bağlantılı hale getirmektedir.

  Samsung 31 Ağustos’ta San Jose’de, Silikon Vadisi’nin kalbinde, birçok tasarımcının katıldığı ilk TV Tasarımcıları Günü’nü düzenledi. Organizasyonda BK Yoon ve Pandora’nın kurucusu Tim Westergren, Apple’ın kurucu ortaklarından Steven Wozniak, ve ESPN’in Baş Teknoloji Yöneticisi Chuck Pagano gibi uygulama, yazılım ve eğlence alanlarının önde gelen liderleri Smart TV dönemi üzerine görüşlerini bildirdiler.

  Smart TV yarışmasıyla ilgili daha fazla bilgi için: SamsungSmartTVChallenge.eu

  IFA 2010’da Smart Cubix Ekran

  The Smart Cubix Display Samsung’un IFA standında yer alan dev bir ekrandır ve 16 adet 55 inçlik 3 Boyutlu LED TV ile kaplanmış 4’e 4’lük bir 3 boyutlu duvardan oluşmaktadır. Bu ekran dünyanın ilk 3 boyutlu video duvarını oluşturmakta ve sınıfının en iyisi 3 boyutlu görüntü kalitesini gözler önüne sermektedir.

  Smart Cubix’in içinde ziyaretçilere, kişiler fiziksel olarak birbirlerinden uzaktayken Smart TV’nin onları sanal ortamda nasıl bir araya getirebileceğini gösteren, geniş boyutlu çok sayıda ekran ve televizyon bulunmaktadır. Smart Cubix ayrıca Samsung’un tüketicilere kişiyi saran, interaktif izleme deneyimini kendi evlerinin rahatında yaşayabilme olanağını nasıl sunduğunu da göstermektedir.

  Smart Cubix’de yer alan Smart TV Deneyim Alanı’nında ziyaretçiler, aşağıdaki elektronik araçlarla sunulan kesintisiz bağlantı olanaklarını da görebilirler:
  · İstek Üzerine Video (VOD), Sosyal Paylaşım Siteleri ve oyunlar gibi internet içeriği sunan [email protected]
  · Ev Ağı aracılığıyla tüm araçları birbirine bağlayan ve çeşitli formatlardaki araçları paylaşmayı sağlayan AllShare
  · Televizyona bağlanan USB sürücüleri üzerinden izleyicilerin dosyalarını kolayca çalıştırmalarını sağlayan, Media Play.

  Samsung Smart TV’nin Evrimi

  Smart TV pazarının lideri olan Samsung Electronics, Smart TV pazarına girme hazırlıklarına uzun yıllar önce başlamış ve müşterilere sunulacak farklı deneyimlerin sayısını artırma konusunda büyük çaba sarf etmiştir. Şirket, 2008 yılında InfoLive uygulamasını kullanarak metin tabanlı RSS yayını ile haberleri, hava durumunu ve borsa bilgilerini doğrudan televizyona aktaran ilk şirket olmuştur. 2009’da [email protected]’nin başlangıç aşamasını piyasaya sürmüş, bu yıl ise yaklaşık 120 ülkede dünyanın ilk TV uygulaması olan Samsung Apps ile bu ürünü daha da geliştirmiştir. Şu anda tüm dünyada sektörün önde gelen içerik sağlayıcılarıyla gerçekleştirilmiş olan ortaklıklar sayesinde 200’den fazla uygulama hizmete sunulmuştur. Avrupa’da da BBC iplayer, TF1, Antena3, ve Axel Springer gibi belli başlı içerik sağlayıcılarıyla gerçekleştirilen ortaklıklarla, Samsung Apps aracılığıyla kişiselleştirilmiş, kullanımı kolay Smart TV deneyimleri sunulmaktadır.
   

Sayfayı Paylaş