Samsung Tab S8 vs iPad 10/iPad Air 5

kravuzen

Hectopat
Merhabalar, bir süredir tablet arayışım var ve karar aşamasındayım, hiç tablet deneyimim yok. Kullanım amacım temelde bilgisayar ve telefondaki süreleri azaltmak, seyahatlerde de yanıma almak. Yapmak istediklerim günlük kullanımda video izleme ve diğer sosyal medya kullanımı, ara ara notebook alternatifi olarak tarayıcı ve uygulamaları dışarıda kullanmak, sık olmayacak şekilde not almak ve PDF okumak. Oyun oynanmayacak, çizim yapılmayacak, edit-kurgu vs. herhangi bir profesyonel amaçla kullanılmayacak.

Ekran boyutu olarak 11" civarı tabletlerin uygun olduğunu düşündüm ve buna göre şu cihazları belirledim.

iPad 10 64 GB 10000 TL / 256 GB 13500 TL
iPad Air 5 64 GB - 13000 TL / 256 GB 17000 TL
Samsung Tab S8 128 GB - 14000 TL

-Android telefonumda sadece uygulamaların kapladığı alan 64 GB, iPad OS için durum ne olur bilmiyorum ama Amazon, Netflix vs. için daha fazla çevrimdışı video da indirebilirim diye düşününce 64 GB kısa vadede bile kesinlikle yetersiz gelecek gibi geliyor. 256 GB modellerde fiyat farkları da epey fazla.

-Kalemle kullanmak aktif olarak yapmak istediğim bir şey değil, aynı şekilde klavyeli kullanım da. Fakat ikisine de ihtiyacım var. Dolayısıyla iPad'ler için kalem ve Logitech touchpadli kılıf için ekstra 6-7 bin lira vermem gerekli. Samsung'ta kalem dahil geliyor, touchpadli orijinal kılıfı 2500 TL civarına alabiliyorum. Fiyat farkı daha da açılıyor.

Tab S8'in benim için ayrıca avantajları 120 Hz ekran, hafıza, Android'in uygulama serbestliği, özellikle DeX modu. Ekosistem olarak telefonumun Samsung olmasının bir artısı olur mu bilmiyorum. iPad'lerin ise daha uzun ömürlü olması durumu var. Tab S8'in ne kadar uzun ömürlü olacağını bilmiyorum fakat en az 3-5 sene sorunsuz kullanmak istiyorum.

Kendi beklentilerime göre ne almak istediğime karar verdim gibi ama "iPad bütçesinde iPad al" algısı ve iPad'ler de bu piyasanın lideri olduğu için aksi bir görüş varsa merak ediyorum. Normalde iPad'lerin üstün olduğu performans ve kalemle kullanım benim kullanımımda kritik olmadığı ve diğer kriterler ağır bastığı için Tab S8'e yakınım. Tab S8 için alınmaz denilecek bir handikap ya da benim kaçırdığım iPad'i bu yüzden almalısın gibi bir yorum varsa bekliyorum, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Saydığınız üç cihaz da beş yıl sorunsuz kullanılabilir. Ben S8 tercih ederdim. S6 Lite var evde bir tane, o bile oldukça fazla iş görüyor ki donanımı kısıtlı günümüz standartlarında.
iPad alsanız da sorun olacağını hiç zannetmiyorum. Fakat DeX tablette çok çok başarılı oluyor.

Android uygulama yükleme özgürlüğü sebebiyle S8. Tablet fiyatı kadar ücretli uygulamayı ücretsiz yüklersen tablet bedavaya gelmiş olur.

Dostum bende s8 ultra var inanılmaz bir cihaz. Kalem yanında geliyor ve çok kullanışlı. Cihaz çok güçlü pil ömrüde çok iyi. Sd kart desteği var. Ram Bellek miktarı vs çok iyi. Telefonun samsung ise net tercih. İphone kullanıyosan ipad al. Ekosistem çok önemli. Ama android daha mantıklı oluyor. Mesela ben çizim tableti olarak pc ye falanda bağlıyorum.

Tüm yanıtlar için teşekkür ederim.

iPad 10 64 GB yanına da iCloud 200GB.
Hocam dosya-doküman-external medyalar vs. değil de uygulamaların kapladığı alan problem olacağı için dahili bir hafızaya ihtiyacım var diye düşünüyorum, hafıza kartı desteğiyle falan çözülebilirdi. iCloud ile bu şekilde bir depolama kullanımı da mümkün değildir heralde.

Dostum bende s8 ultra var inanılmaz bir cihaz. Kalem yanında geliyor ve çok kullanışlı. Cihaz çok güçlü pil ömrüde çok iyi. Sd kart desteği var. Ram Bellek miktarı vs çok iyi. Telefonun samsung ise net tercih. İphone kullanıyosan ipad al. Ekosistem çok önemli. Ama android daha mantıklı oluyor. Mesela ben çizim tableti olarak pc ye falanda bağlıyorum.

Hocam Samsung telefonla veya Windows cihazlarla pratikte nasıl kullanımları var? Apple cihazlarda pratik ekosistem ögeleri var biliyorum, kulaklık uyumluluğu, aramaların diğer cihazlara da gelmesi, airdrop ile kolay dosya aktarımı, ikinci ekran için Sidecar vs. Android tarafında cihazlardan bağımsız olarak bunun gibi özelliklerin hepsi ya zaten daha rahat yapılabildiği ya da üçüncü parti uygulamalarla halledilebildiği için Android içinde kalmak bana da mantıklı geliyor. Ama tablet biraz daha harici bir cihaz olduğu için, bilgisayar-telefon-kulaklık-saat vs. gibi daha bağlantılı olan cihazlar dışında kaldığı için iPad almakta da sıkıntı görmedim.

Tüm yanıtlar için teşekkür ederim.

Hocam dosya-doküman-external medyalar vs. değil de uygulamaların kapladığı alan problem olacağı için dahili bir hafızaya ihtiyacım var diye düşünüyorum, hafıza kartı desteğiyle falan çözülebilirdi. iCloud ile bu şekilde bir depolama kullanımı da mümkün değildir heralde.

Hocam Samsung telefonla veya Windows cihazlarla pratikte nasıl kullanımları var? Apple cihazlarda pratik ekosistem ögeleri var biliyorum, kulaklık uyumluluğu, aramaların diğer cihazlara da gelmesi, airdrop ile kolay dosya aktarımı, ikinci ekran için Sidecar vs. Android tarafında cihazlardan bağımsız olarak bunun gibi özelliklerin hepsi ya zaten daha rahat yapılabildiği ya da üçüncü parti uygulamalarla halledilebildiği için Android içinde kalmak bana da mantıklı geliyor. Ama tablet biraz daha harici bir cihaz olduğu için, bilgisayar-telefon-kulaklık-saat vs. gibi daha bağlantılı olan cihazlar dışında kaldığı için iPad almakta da sıkıntı görmedim.
Samsung note 10 kullanıyorum. Tam uyumlu. Hatta samsung note da istersen telefonu toolbox yapıp tableti not almak için kullanıyosun. Telefonun doğrudan tabletten çalışıyo gibi kullanılıyor. Sms atma aramalar herşey sorunsuz. Basitçe ipad iphone neyse, bu da o

Bizzat iPad Air 5 kullanıyorum. Magic Keyboard ile birlikte kullandığım için çok uzun zamandır bilgisayar kullanımım bile yok denecek seviyeye geldi. Windows/MacOS gerektiren elzem bir program yoksa hemen hemen her iş iPad üzerinde halledilebiliyor. 64GB kullanıyorum, yüksek boyutlu birkaç oyun, 40-50 civarı uygulama olmasına rağmen hala 25GB boş alanım var ancak bu tamamen kişiye bağlı bir konu.

Ben yine de Samsung’dan yana kullanırdım tercihimi. Her uygulamaya Android’dekinin 3-4 katı para vermek ve bunun dışında başka çözüm olmaması da yoruyor insanı bir yerde. Uygulama uyumluluğu Android’e göre çok çok daha iyi ancak yine de bu kadar fiyat farkı olması kabul edilir değil. Eğer imkan olursa ben de kalem, klavye ve iPad setimi satıp S8+ veya Ultra modeline geçmek istiyorum. Arayacağım tek şey Magic Keyboard rahatlığı olacak.

Bizzat iPad Air 5 kullanıyorum. Magic Keyboard ile birlikte kullandığım için çok uzun zamandır bilgisayar kullanımım bile yok denecek seviyeye geldi. Windows/MacOS gerektiren elzem bir program yoksa hemen hemen her iş iPad üzerinde halledilebiliyor. 64GB kullanıyorum, yüksek boyutlu birkaç oyun, 40-50 civarı uygulama olmasına rağmen hala 25GB boş alanım var ancak bu tamamen kişiye bağlı bir konu.

Ben yine de Samsung’dan yana kullanırdım tercihimi. Her uygulamaya Android’dekinin 3-4 katı para vermek ve bunun dışında başka çözüm olmaması da yoruyor insanı bir yerde. Uygulama uyumluluğu Android’e göre çok çok daha iyi ancak yine de bu kadar fiyat farkı olması kabul edilir değil. Eğer imkan olursa ben de kalem, klavye ve iPad setimi satıp S8+ veya Ultra modeline geçmek istiyorum. Arayacağım tek şey Magic Keyboard rahatlığı olacak.

Yanıtın için teşekkürler hocam. Benim hiç tablet deneyimim yok fakat günlük ve akademik kullanımda bilgisayarda yapıp bu cihazlarda yapamayacağım hiçbir şey yok gibi. DeX modu da tek başına kesinlikle çok işlevsel duruyor, bilgisayar yanında ikinci ekran olarak kullanmak da öyle olacaktır. Panel kalitesi farkı ve ekran boyutuyla daha versatile bir kullanım için S8+ modelini almaya karar verdim cihazları da inceledikten sonra.

Android konusunda zaten yılların alışkanlığı var. Belki not alma uygulamaları dışında ücretli bir app kullanmamı gerektirecek bir şey olmayacak olsa da bunun dışında uygulama serbestliği bu zamana kadar çok işime yaradı ve alışkanlık oldu. Başka bir Apple cihaz da kullanmazken sınırlandırmak istemiyorum pek. Dediğim gibi iPad'ler kendi fiyat segmentlerinde muhtemelen tabletlerin spesifik olarak önemli olan ekran, performans, not alma, aksesuar desteği bakımlarından bir tık daha iyi olsa da benim kullanım senaryom büyük ekranlı telefon/mobil işletim sistemli bilgisayar arasında olacağı için Tab S8 serisi özelinde her şey yeterli görünüyor.

Yanıtın için teşekkürler hocam. Benim hiç tablet deneyimim yok fakat günlük ve akademik kullanımda bilgisayarda yapıp bu cihazlarda yapamayacağım hiçbir şey yok gibi. DeX modu da tek başına kesinlikle çok işlevsel duruyor, bilgisayar yanında ikinci ekran olarak kullanmak da öyle olacaktır. Panel kalitesi farkı ve ekran boyutuyla daha versatile bir kullanım için S8+ modelini almaya karar verdim cihazları da inceledikten sonra.

Android konusunda zaten yılların alışkanlığı var. Belki not alma uygulamaları dışında ücretli bir app kullanmamı gerektirecek bir şey olmayacak olsa da bunun dışında uygulama serbestliği bu zamana kadar çok işime yaradı ve alışkanlık oldu. Başka bir Apple cihaz da kullanmazken sınırlandırmak istemiyorum pek. Dediğim gibi iPad'ler kendi fiyat segmentlerinde muhtemelen tabletlerin spesifik olarak önemli olan ekran, performans, not alma, aksesuar desteği bakımlarından bir tık daha iyi olsa da benim kullanım senaryom büyük ekranlı telefon/mobil işletim sistemli bilgisayar arasında olacağı için Tab S8 serisi özelinde her şey yeterli görünüyor.

Mantıklı bir karar hocam. Not alma uygulaması konusunda Samsung’un kendi not uygulaması muazzam kalitede. Hiçbir ek masraf yapmanıza gerek kalmaz. Hatta parayla alacağınız hiçbir uygulamadan bu kaliteyi alamazsınız. iPad’lerin M1 işlemcili olanlarında Dex alternatifi olarak Sahne Yöneticisi özelliği geldi ancak çok kullanışlı değil açıkçası. Dex her koşulda daha kullanışlı.

Şimdiden hayırlı olsun, aldıktan sonra deneyimlerinizi de paylaşırsınız buradan, çok mutlu olurum. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı