Samsung Ultrabook NP530U4C Windows Kurma Sorunu

ucrhkn

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
EEM
Herkese Merhaba,
Samsung NP530U4C-S06TR... Sorun 1 ay kadar önce oluştu. Sistemin yavaşlasından ötürü recovery yapmak istedim ve 2 yıldır sadece fabrika görüntüsüyle recovery yapıyordum hiç bir sorun yaşamadım ta ki 1 ay öncekine kadar. Recovery yapmaya başladım fakat "Lütfen bekleyiniz" ekranında takılıp kalıyordu sürekli. 24 saat boyunda bıraktım ve yine o ekranda dona kalmıştır bilgisayar. Sonra bir özgüven patlaması yaşarak samsung a kafa tutmak istedim ve ssd üzerindeki recovery kısmını sildim, harddiskimi yedekledim ve windows 7 kurmaya karar verdim. Bios ayarlarını yapıp windows 7 kurulumunu gerçekleştirdim. Fakat Windows açıldıktan sonra windows ve hardware güncellemerini yaptım ve reset attım. İşte o an özgüven yerle bir oldu. "All boot option are tired pls rec. press F4 vs vs." hatasını aldım. Win 8 yüklemeye çalıştım yine olmadı. Baktım SSD entegre, ssd'yi sökme şansım yok. Windows'u boot etmiyor işletim sistemini açamıyorum. Neyse dedim samsung ne kadar lanet bir firma olsa da şansımı denemek istedim ve Samsung Çağrı Merkezinin yönlendirmesiyle İstanbul Destech Bilişim'e bilgisayarı yolladım. Onlar da beni şaşırtmadı ve recovery kısmını yükleyemeyiz, ssd entegre olduğu için de komple anakart değişimi yapabiliriz dediler ve bunun için 2504 istediler. Ben de bir işlem yapılmamasını ve pc nin bana gönderilmesini istedim. Üniversitedeyim ve bilgisayarım yanımda olmak zorunda en azından haftada 3 gün. Her neyse bizim ufaklığı düzeltmek için foruma baktım 2 konu bulabildim ve oradakileri zaten yapmıştım işe yaramamıştı. Recep Baltaş'ın hazırladığı bir videoda olduğu gibi usb den windows kurmaya çalıştım refuse ile oluşturdum aynen videodaki gibi fakat yine de windows u boot etmiyor. Her açılışta windows kurarak çalıştırabiliyorum sadece bilgisayarı. Şimdi ise ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. En azından buraya bir konu açarak sizlerden yardım istemekten başka aklıma bir şey gelmiyor :)

Anladığım kadarı ile Windows kurarken hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ancak yeniden başlattığınızda "All boot option are tired pls rec. press F4 vs vs." hatasını alıyorsunuz. Format atılırken bilgisayar yeniden başlıyor. Burada herhangi bir sıkıntı yaşamadığınızı varsayıyorum. Çünkü sıkıntısız masaüstüne geliyorsunuz sanırım.
1. Format attıktan sonra herhangi bir program yada sürücü güncellemesi yapıyor musunuz?
2. Format attıktan sonra BIOS'a girip bilgisayarınızın BOOT ayarlarını kontrol ettiniz mi?
3. Bilgisayarınızın BIOS pili bitmiş olabilir mi? (Ya da kaç senedir değiştirmiyorsunuz?)
4. Yeni sisteminizi SSD'ye mi yoksa asıl HDD'nize mi kuruyorsunuz?

@Nusret Çakır öncelikle ilgilendiğin için teşekkür ediyorum hocam.
Aynen söylediğiniz gibi win kurma da herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum.
1-Format attıktan sonra windows update ile güncelleme yapsam hata verip değişiklikleri geri alıyor. Bugun Samsung Update programını kurdum onun üzerinden driver vs varsa kursun diye, bios güncellemesi de varmış. Haliyle reset attı pc ye ve gitti yine aynı all boot options are tired hatası. Ayrıca herhangi bir update yapmasam bile bilgisayar kapandığı an bir daha açılmıyor all boot hatası geliyor ve açmam için tekrar win yüklemem gerekiyor.
2-Evet bios a girdim usb cd, usb boot (windows u kurduğum flash disk), hitachi hdd, DVD R/RW ve windows boot manager seçenekleri var. her kombinasyonu denedim sırayla hepsini ilk sıraya aldım fakat yine de boot edip giremedi windowsa.
3-2 yıl oldu bilgisayarı alalı fakat okul haricinde kullanmıyorum hatta bu olay olana dek okulda dolabımda dururdu eve bile getirmezdim bilgisayarı. BIOS pili olayını da daha önce duymadım vallahi. Ama şuan netten baktım saat tarih ayarı yahut her açılışta bios ayarları bıraktığın gibi kalmaz gibi şeyler okudum. Bios ayarları bıraktığım gibi bir değişme olmuyor.
4-ilk denemelerim sonuç vermeyince kombinasyon yapmaya karar vermiştim bir kaç hafta önce :)
HDD yi komple silip tek disk halinde biçimlendirdim. ssd yi zaten silmiştim içindeki recovery gitsin diye :)
hdd ye kurdum bir şey değişmedi. ssd ye kurdum yine bir şey değişmedi. hep aynı hatayı aldım "all boot options.."
SSD entegre diye yazmışlar forumlarda bugun bi içini açıp bakayım dedim. klavye ya da touchpadlerin kablo gibi değilde plastik naylon şeklinde çok ince şeritli kabloları olur ya. msataların falan öyle bağlantı ucu var diye. öyle bir şey de bulamadım sadece klavyenin kabloyu bulabildim. Bıosta ssd yi göstermiyor sadece kurulumda görebiliyorum bir türlü kurtulamadım ssd den.

UP

Çok ilginç gerçekten. Bilgisayarınıza UEFI kurulum mu yapıyorsunuz? Ayrıca bilgisayarınıza Mint veya Ubuntu isimli linux dağıtımlarından birini kurmayı deneyebilir misiniz?

Çok ilginç gerçekten. Bilgisayarınıza UEFI kurulum mu yapıyorsunuz? Ayrıca bilgisayarınıza Mint veya Ubuntu isimli linux dağıtımlarından birini kurmayı deneyebilir misiniz?
UEFI kurulum nedir tam bilmiyorum fakat rufus ile usb ye win 8.1 atarken uefi mbr ile bir usb, uefi gbr ile de bir usb oluşturdum fakat 2 usb ile de kurduğum windowslar boot edilemedi aynı hatayı aldım.

Öncelikle bu konuyu okumanızı tavsiye ederim. UEFI Nedir? - Technopat

O zaman legacy kurulum yapmaya çalışıyorsunuz. Herhangi bir linux dağıtımını yükleyip deneyebilir misiniz? ISO dosyasını yazdırırken "MBR bölüm düzeni:BIOS yada UEFI için" seçmelisiniz herzaman.

Herkese Merhaba,
Samsung NP530U4C-S06TR... Sorun 1 ay kadar önce oluştu. Sistemin yavaşlasından ötürü recovery yapmak istedim ve 2 yıldır sadece fabrika görüntüsüyle recovery yapıyordum hiç bir sorun yaşamadım ta ki 1 ay öncekine kadar. Recovery yapmaya başladım fakat "Lütfen bekleyiniz" ekranında takılıp kalıyordu sürekli. 24 saat boyunda bıraktım ve yine o ekranda dona kalmıştır bilgisayar. Sonra bir özgüven patlaması yaşarak samsung a kafa tutmak istedim ve ssd üzerindeki recovery kısmını sildim, harddiskimi yedekledim ve windows 7 kurmaya karar verdim. Bios ayarlarını yapıp windows 7 kurulumunu gerçekleştirdim. Fakat Windows açıldıktan sonra windows ve hardware güncellemerini yaptım ve reset attım. İşte o an özgüven yerle bir oldu. "All boot option are tired pls rec. press F4 vs vs." hatasını aldım. Win 8 yüklemeye çalıştım yine olmadı. Baktım SSD entegre, ssd'yi sökme şansım yok. Windows'u boot etmiyor işletim sistemini açamıyorum. Neyse dedim samsung ne kadar lanet bir firma olsa da şansımı denemek istedim ve Samsung Çağrı Merkezinin yönlendirmesiyle İstanbul Destech Bilişim'e bilgisayarı yolladım. Onlar da beni şaşırtmadı ve recovery kısmını yükleyemeyiz, ssd entegre olduğu için de komple anakart değişimi yapabiliriz dediler ve bunun için 2504 istediler. Ben de bir işlem yapılmamasını ve pc nin bana gönderilmesini istedim. Üniversitedeyim ve bilgisayarım yanımda olmak zorunda en azından haftada 3 gün. Her neyse bizim ufaklığı düzeltmek için foruma baktım 2 konu bulabildim ve oradakileri zaten yapmıştım işe yaramamıştı. Recep Baltaş'ın hazırladığı bir videoda olduğu gibi usb den windows kurmaya çalıştım refuse ile oluşturdum aynen videodaki gibi fakat yine de windows u boot etmiyor. Her açılışta windows kurarak çalıştırabiliyorum sadece bilgisayarı. Şimdi ise ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. En azından buraya bir konu açarak sizlerden yardım istemekten başka aklıma bir şey gelmiyor :)
ayni sorun bendede var cozebildimi ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı