Samsung veya iPhone seçimi

Szayel

Hectopat
Merhaba,

Telefonu aşırı şekilde kullanmıyorum, mevcut olanı. Fakat yeni bir cihaz almanın arifesindeyim.
Şöyle ki aslında kredi vb ile 14 p modelini almayı hedef edinmiştim. Fakat istediğim özelliğin yüksek hafızalı olan pahalı model olduğunu görünce bu meblağı bu cihaza vermekten yerindim.

S23'e baktığımda 120Hz ekran, tanıdık bir arayüz ve işletim sistemi. Çift hat desteği ve 128/256 hafıza çok makul geliyor. RAM ve işlemcisi gayet tatminkar, batarya olarak güzel geri bildirimler okuyorum. Kaldı ki benim varyasyonumda da uzun gidecektir bataryası. Öte yandan kablosuz şarj, kulaklık ve saati de yanına eklemeyi düşünüyorum zaman ile.

iPhone 14 Pro modelini alayım dedim 2 lira zam yedi. Üstüne üstlük istediğim video codec ve çözünürlüğe sahip olmak için hafızayı yüksek seçmem gerekiyormuş. Bu da maliyeti yukarı itiyor. Bu yüzden bir alt modele IP14'e baktığımda ise 13 ile arasında çok fark yok diyorum. 13 alınsa da yeterli olur. Ama iOS ile alakam olmadığı için bu RAM ve ekosistemin beni nereye götüreceğini ön göremiyorum. Kaldı ki hafızası Samsung'dan 128 düşük olacak. Ekran yenileme hızı rakip seviyede değil. Yanına kendi kulaklık ve saatini alsam bütçe uçuyor. Aletler çok narin yan sanayi aksesuarların cihaza ne yapabileceğini ön göremiyorum. Çift hat durumu hiçbir yerde anlatılmamış. Hiçbir teknoloji kanalında çift hat iOS modelleri ile ilgili içerik yok tüketmeye.

Apple'in bir imajı var halkta. Fizibilite aşamasında olduğum projeyi hayata geçirebilirsem eğer, telefonun fotoğraf/video/prores gibi özellikleri de değere binmiş olacak. Satayım desem herkes diyor ki Apple değer kaybetmiyor. Bende 50 lira verdiğim cihazı 10 liraya vermem elbet. Değer kaybı yaşamayacak olması cihazı satabilir olduğumuz anlamı taşımıyor diye düşünüyorum. Ama en kötü biraz zararla satabilirim herhalde? Öte yandan Samsung için bir imaj yok artık. Kurumsal ortamlarda ya Apple görüyorsun ya Xiaomi. Satış amaçladığım alanda imaj için S23'ten bir fayda göremeyeceğim. Evet çift hat çok iyi olacak, aksesuarlar ise ucuz ötekine kıyasen. Ama fotoğraf/video/prores avantajı ile render sürecinde bilgisayarımın yetersizliği biraz daha önemsiz hale gelecek.

Yani aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali. Samsung kullanıcısı olarak uzun yıllar S23 kullanabilirim diye düşünüyorum. Ama Apple'a bu meblağı veremem diye de düşünüyorum. Avantajı olsa da cihazı sürekli yeniliyor bu ekosistem sahipleri. Ben bununla uğraşamam. Ne yapsam bilemedim. Tavsiyeye ihtiyaç duyduğum için bir başlık açayım dedim.
( Bu arada gerçekten iOS adına telefon içerisine dosya atmak bu kadar zor olmamalı. Erişilebilirlik çok kısıtlanmış... )

Sizin için S23 daha iyi olur özellikler ve ekosistem açısından. Ben de yakın zamanda almayı düşünüyorum zaten. Ama anlamadığım nokta imaj konusu oldu. Samsung'un orta seviye telefonları da çok popüler. Samsung'un ikinci el piyasası da Apple kadar olmasa da eskisi gibi kötü değil diğer Android markalara göre çok daha iyi. Xiaomi kullananlar genelde giriş-orta seviye cihazları kullanıyorlar diye düşünüyorum ben çevremde hiç Xiaomi amiral gemisi kullanan görmedim. Yüksek fiyat segmentinde Xiaomi Samsung'un kalitesine yaklasamaz bana göre. Bu imaj meselesini biraz daha açabilir misiniz?

Merhaba,

Telefonu aşırı şekilde kullanmıyorum, mevcut olanı. Fakat yeni bir cihaz almanın arifesindeyim.
Şöyle ki aslında kredi vb ile 14 p modelini almayı hedef edinmiştim. Fakat istediğim özelliğin yüksek hafızalı olan pahalı model olduğunu görünce bu meblağı bu cihaza vermekten yerindim.

S23'e baktığımda 120Hz ekran, tanıdık bir arayüz ve işletim sistemi. Çift hat desteği ve 128/256 hafıza çok makul geliyor. RAM ve işlemcisi gayet tatminkar, batarya olarak güzel geri bildirimler okuyorum. Kaldı ki benim varyasyonumda da uzun gidecektir bataryası. Öte yandan kablosuz şarj, kulaklık ve saati de yanına eklemeyi düşünüyorum zaman ile.

iPhone 14 Pro modelini alayım dedim 2 lira zam yedi. Üstüne üstlük istediğim video codec ve çözünürlüğe sahip olmak için hafızayı yüksek seçmem gerekiyormuş. Bu da maliyeti yukarı itiyor. Bu yüzden bir alt modele IP14'e baktığımda ise 13 ile arasında çok fark yok diyorum. 13 alınsa da yeterli olur. Ama iOS ile alakam olmadığı için bu RAM ve ekosistemin beni nereye götüreceğini ön göremiyorum. Kaldı ki hafızası Samsung'dan 128 düşük olacak. Ekran yenileme hızı rakip seviyede değil. Yanına kendi kulaklık ve saatini alsam bütçe uçuyor. Aletler çok narin yan sanayi aksesuarların cihaza ne yapabileceğini ön göremiyorum. Çift hat durumu hiçbir yerde anlatılmamış. Hiçbir teknoloji kanalında çift hat iOS modelleri ile ilgili içerik yok tüketmeye.

Apple'in bir imajı var halkta. Fizibilite aşamasında olduğum projeyi hayata geçirebilirsem eğer, telefonun fotoğraf/video/prores gibi özellikleri de değere binmiş olacak. Satayım desem herkes diyor ki Apple değer kaybetmiyor. Bende 50 lira verdiğim cihazı 10 liraya vermem elbet. Değer kaybı yaşamayacak olması cihazı satabilir olduğumuz anlamı taşımıyor diye düşünüyorum. Ama en kötü biraz zararla satabilirim herhalde? Öte yandan Samsung için bir imaj yok artık. Kurumsal ortamlarda ya Apple görüyorsun ya Xiaomi. Satış amaçladığım alanda imaj için S23'ten bir fayda göremeyeceğim. Evet çift hat çok iyi olacak, aksesuarlar ise ucuz ötekine kıyasen. Ama fotoğraf/video/prores avantajı ile render sürecinde bilgisayarımın yetersizliği biraz daha önemsiz hale gelecek.

Yani aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali. Samsung kullanıcısı olarak uzun yıllar S23 kullanabilirim diye düşünüyorum. Ama Apple'a bu meblağı veremem diye de düşünüyorum. Avantajı olsa da cihazı sürekli yeniliyor bu ekosistem sahipleri. Ben bununla uğraşamam. Ne yapsam bilemedim. Tavsiyeye ihtiyaç duyduğum için bir başlık açayım dedim.
( Bu arada gerçekten iOS adına telefon içerisine dosya atmak bu kadar zor olmamalı. Erişilebilirlik çok kısıtlanmış... )

Bu kadar yüksek meblağ IPhone'dan başkasına verilmez, zira paranız çöp oluyor. Ayrıca ancak iOS ile Premium telefon kullanma hissiyatını hissediyorsun.

Bu kadar yüksek meblağ IPhone'dan başkasına verilmez, zira paranız çöp oluyor. Ayrıca ancak iOS ile Premium telefon kullanma hissiyatını hissediyorsun.

Nasıl çöp oluyormuş? Neymiş o Premium hissiyat? Telefonun tuğla gibi ağır olması mı?

Bu kadar basit bir argümanla IPhone al demeniz biraz fanboyluk gibi değil mi hocam, detaylı şekilde açıklayın. Mesela yeni S23 serisini denediniz mi? Heryerde IPhone'a rakip olduğu söyleniyor.

Nasıl çöp oluyormuş? Neymiş o Premium hissiyat? Telefonun tuğla gibi ağır olması mı?
Cidden sıkıyor beni artık hocam şu IPhone'den başkasına verilmez para muhabbeti, sırf gösteriş için millet beni adamdan saysın diye IPhone alıyor herkes.

Bütçe nedir? Başka insanları umursamıyorsanız S23 Ultra olabilir,

Her ikisini de alabilecek güçteyim. S23+ ve Ultra çok büyük geliyor ebat olarak. Düz olan ise çok küçük. 14 ve 14 Pro modelleri ele daha iyi oturuyoruz, kendi ergonomim için.

Eğer bütçeniz kısıtlıysa ben Samsung almanızı öneririm.

42 vermektense 25'i yeğlerim. Ama iş olarak baktığımda Pro res mevcut bilgisayarımda düzgün bir render süreci sağlayacak. Fotoğraflarda aynılar gördüğüm kadarıyla.

Sizin için S23 daha iyi olur özellikler ve ekosistem açısından. Ben de yakın zamanda almayı düşünüyorum zaten. Ama anlamadığım nokta imaj konusu oldu. Samsung'un orta seviye telefonları da çok popüler. Samsung'un ikinci el piyasası da Apple kadar olmasa da eskisi gibi kötü değil diğer Android markalara göre çok daha iyi. Xiaomi kullananlar genelde giriş-orta seviye cihazları kullanıyorlar diye düşünüyorum ben çevremde hiç Xiaomi amiral gemisi kullanan görmedim. Yüksek fiyat segmentinde Xiaomi Samsung'un kalitesine yaklasamaz bana göre. Bu imaj meselesini biraz daha açabilir misiniz?

Samsung eskiden iyiydi evet ama arkadaşım 6 ayda anca satabildi 22 ultrayı. Rakamı da iyi tuttuğu halde daha da indirerek satabildi. Xiaomi olarak çevremde üst segment kullanan var. Mesela en son X5 Pro daha duyurulmadan 2 adet Migros ile temin eden var. O kadar hafif ki cihaz sanki bir anda parçalanacak hissiyatı bırakıyor. Bir ara Lenovo kullanmıştım o da çok hafifti. Ben hiçbir Xiaomi cihazın dokunmatiğinden hoşlanmıyorum bu arada, arayüz keza öyle.
İmaj meselesi şu; görev icabı ile tüm üst kademe çalışanların elinde. Kullanmayı bildiklerinden değil, tüm özelliklerini kullandıklarından da değil. Fotoğrafta manuel ayar yapmadığını, pixel tanımını bilmediğini bildiğim onca insan. Sadece cihaz güncellendikçe revize ediyorlar. Hitap etmek istediğim kesim de bu açıkçası. Aynı dilden konuşabilmek. Ekstra olarak müşteri potansiyeli gördüğüm firmalara ziyaret esnasında avantaj sağlayacak. Bu adam bunu aldıysa kazanıyordur, gibi gibi. Ön yargı olarak düşünmüyorum yani bu cihazı almak için bahane uydurmuyorum. Bahane uyduracak olsam ön-sipariş ile çoktan almıştım. Samsung veya tüm markalar gözümde metal parçasından farklı değil. Ama iyi bir izlenim bırakıyor karşı tarafta. İşimi görmeyecek olsa hiç düşünmem aslında bu cihazı. İmaj olarak Mac cihaz alıp Windows kurduğumuz kişiler bile var :)

Hocam bu hissiyata katılmıyorum. Açıkçası düdüklüyorlar. Eski cihazlara bakın hep hafıza yetersiz. Az hafıza arttırınca çılgın rakam farkları çıkıyor. Hep bir şeyden yoksun bırakıyorlar. Sürekli cihazı yenilemeni işliyorlar değişim vb kampanyalarla. USB ile data alacaksın, Premium hissiyat falan kalmıyor. Kaldı ki kılıfla kullanıyorsun hangi hissiyattan bahsediyoruz? Kablo türü farklı her an bulamıyorsun, içine dosya atamıyorsun. Ağırlık Premium hissiyatı verse de uzun süreli elde kullanım için ergonomik değil.
14 alsam 120Hz yok, içine dosya atma veya alma çok basit, bir sürü özelleştirme. Ama video codec kısmı sorunlu. Fotoğraf da çekeceğim ve kamerasında hâlâ daha muallaklar var. 42 lira gibi büyük bir meblağı vermek çöp etmek gibi hissettiriyor.
Samsung ile de ulaşabilirim amacıma. Yanına ekstra kamera alırım. Aynı rakam çıkmış olur ama portatif olmayacak. Bla bla bla.

Bu kadar basit bir argümanla iPhone al demeniz biraz fanboyluk gibi değil mi hocam, detaylı şekilde açıklayın. Mesela yeni S23 serisini denediniz mi? Heryerde IPhone'a rakip olduğu söyleniyor.

Cidden sıkıyor beni artık hocam şu IPhone'den başkasına verilmez para muhabbeti, sırf gösteriş için millet beni adamdan saysın diye iPhone alıyor herkes.

Bence S23, 14Pro'ya rakip 14e değil. Yener veya yenilir fark etmez ama yarışır.
Bende hemfikirim. 13 p Max alan tanıdığım var. Ne yapıyor dersen sadece alo :) bildim bileli bu markadan şaşmıyor aynı dediğiniz gibi. Gösteriş var ama içi boş. Gösteriş için alıyor olsaydım şahsen çoktan alırdım ama böyle şeylerle alakam yok.

Konu başlığında belirttiğim gereksinim listem var. Rakamlar çok olmasa seçim daha kolaylaşır ama sanki hedeflerime Apple yakın gibi geliyor. Meblağa bakınca düşündürüyor. Fikir ihtiyacı doğuyor.

Geri
Yukarı