Samsung’un yeni Smart TV Yazılım Geliştirme Kiti

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Samsung’un yeni Smart TV Yazılım Geliştirme Kiti Linux ve Mac işletim sistemlerini destekliyor

Samsung’un Smart TV SDK (Samsung Geliştirme Kiti) 4.0, Smart TV ekosisteminin geliştirme çalışmalarını yaygınlaştıracak.

İstanbul, 11 Ocak 2013 Samsung Electronics 2013 Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarında (CES) 08-11 Ocak 2013 tarihleri arasında sunacağı Smart TV SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) 4.0’ın duyurusunu yaptı. Smart TV SDK, Smart TV yazılımlarının Windows’un yanı sıra Linux ve Mac işletim sistemlerini destekleyecek şekilde geliştirilmesini sağlayacak.

Bugüne kadar Samsung’un Smart TV yazılım geliştirmesi sadece Windows işletim sistemini destekliyordu. Yeni SDK 4.0 Linux ve Mac ortamlarında Smart TV yazılımlarının geliştirilebilmesine olanak verecek. Böylece Smart TV yazılımının, Windows işletim sisteminin yaygın bir şekilde kullanılmadığı bazı alanlarda aktif bir şekilde geliştirilmesinin yolunu açılması bekleniyor.

Samsung, TV sektöründe yerel bir bulut geliştirme ortamı sunan ilk üreticisi oldu. Bu ortam, bir açık API (Uygulama Programlama Arayüzü) kullanarak web servisleri arasında kurulan bağlantıya dayanan içerik geliştirme çalışmalarını mümkün kılıyor.
Ayrıca Smart TV SDK 4.0 Mac işletim sistemi kullanan geliştiriciler ile Windows işletim sistemi kullanan diğer işleticiler arasında ekip çalışması yapılabilmesini sağlıyor. Sonuçta birçok geliştirici bir ekip çalışmasına katılabilecek ve yazılım geliştirmede daha verimlilik artışı ve maliyet tasarrufu sağlanabilecektir.

Smart TV SDK 4.0’da standart bir programlama dili olan HTML5’in genişletilmesi ve desteklenmesi yoluyla birçok yazılım geliştirici için Smart TV uygulamalarının geliştirilmesinde kolaylıkla rol alma olanaklarının temellerini attı. HTML5 ile Samsung yakınsama uygulamalarının geliştirilmesini destekleyen entegre bir ortam oluşturmayı başardı. Böylece Samsung’un Smart TV’leri harici cihazlarla iletişime ve etkileşime girebilecekler.

Smart TV yazılımının, Samsung’un Smart Etkileşim fonksiyonu üzerinden aktif bir şekilde geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla şirket Smart TV’lerinin ses ve hareket tanıma fonksiyonlarını güçlendirdi.

Samsung Electronics Görüntüleme Departmanından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hyogun Lee, “Samsung, dünyanın her yerindeki yazılım geliştiricilerin, yaratıcı fikirlerini kullanarak daha kolay bir şeklide Smart TV yazılımları geliştirebilecekleri bir ekosistem kurma çabalarını sürdürüyor. Geliştiricilerin yaratıcı fikirleri ve Samsung Smart TV’lerin yenilikçi özellikleri bir araya gelerek müşterilere optimum Smart TV deneyimlerini sunacak” dedi.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı