Sanal Makinenin İşlemci Hızını Ölçme

Mucosoft

Megapat
Makaleler
11
Bir sunucu firmasından alınan bir sanal makinenin işlemci hızı kullanımı anlaşılabilir mi? Veya ne kadar işlemci hızı ayrıldığı? Tek çekirdek hızı biliniyor fakat bu sınırlandırıldı mı? Bunu nasıl öğrenebilirim?
Yetkililer düzeltirse sevinirim, yanlışlıkla konu olarak paylaştım. Soru olacak.

Sunucu aldıysanız "Xeon"dur muhtemelen onlarda da zaten tüm hızlar aynı. Sunucu firması size verirken sadece çekirdek sayısını ayarlayabilir, Hızı değiştiremez.

Sunucu aldıysanız "Xeon"dur muhtemelen onlarda da zaten tüm hızlar aynı. Sunucu firması size verirken sadece çekirdek sayısını ayarlayabilir, Hızı değiştiremez.
Bir sunucu firması sahibi bana işlemcilerin çekirdek hızlarının değişebileceğini söyledi. Bunu VMWare üzerinden göstermişti. Bazı firmalar VMWare üzerinden çekirdeği daha çok bölüp hızları düşürüyormuş. Bu ne kadar doğru bilmiyorum.

Bir sunucu firması sahibi bana işlemcilerin çekirdek hızlarının değişebileceğini söyledi. Bunu VMWare üzerinden göstermişti. Bazı firmalar VMWare üzerinden çekirdeği daha çok bölüp hızları düşürüyormuş. Bu ne kadar doğru bilmiyorum.
Çekirdeği bölebilir tabii ki ama hızı değiştirmeleri mantıklı olmaz,Düşünün 16çekirdek makinanız var ve bir müşteriye bir çekirdek vereceksiniz, çekirdeğin hızını düşürdünüz ama ne işinize yarayacak? O düşürdüğünüzde kalan hızı başka makinalarda kullanamazsınız ki. Herhangi bir ekonomik katkısı da olmaz. Yapılabilir ama yapılması mantıklı değil.

Çekirdeği bölebilir tabii ki ama hızı değiştirmeleri mantıklı olmaz. Düşünün 16 çekirdek makinanız var ve bir müşteriye bir çekirdek vereceksiniz, çekirdeğin hızını düşürdünüz ama ne işinize yarayacak? O düşürdüğünüzde kalan hızı başka makinalarda kullanamazsınız ki. Herhangi bir ekonomik katkısı da olmaz. Yapılabilir ama yapılması mantıklı değil.
Bu doğru, en mantıklı olanı çekirdeği bölmek fakat bunun yapılıp yapılmadığını sanırım sanal makine içerisinden anlayamayız. Aslında performanstan anlaşılabilir.

Bu doğru, en mantıklı olanı çekirdeği bölmek fakat bunun yapılıp yapılmadığını sanırım sanal makine içerisinden anlayamayız. Aslında performanstan anlaşılabilir.
Dediğiniz gibi performanstan anlaşılabilir,çekirdek hızını müşterilerde düşürmezler,ana makinelerda düşürürler ki yük az olsun ve ana makine donmasın. Abim hosting işi yaptığından dolayı biliyorum dün konuştum onunla. Bana hızı değiştirebileceğini ancak bunun dediğim sebepten dolayı mantıklı olmadığını söyledi. Sadece ana makinelerde kısıyormuş full kapasite çalışmasıp donmasın diye.

Geri
Yukarı