Sanal RAM ne işe yarıyor?

phanmetal

Picopat
Sanal RAM tam olarak ne işe yarıyordur?

Benim 3200 MHz hızında çalışan 16 GB RAM'ım var. Yapsam render performansı falan artar mi?
Ya da daha mı hızlı açılır?

Çünkü Apple, sanal RAM'e çok önem veriyor, M1 Mac'lerin bellek hızı 4333 olmasın rağmen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanal bellek özellikle eski bellek miktarı düşük PC'ler için var olan bir özelliktir, RAM'in yetersiz kalacağı durumlarda HDD'nin belirli miktarda alanını kullanılarak yeni bellek yaratma amacı güdülmüştür lakin HDD, RAM'e göre çok yavaş kaldığı için hız sorununa çare olmaz. Zaten işletim sistemleri sanal bellek miktarını otomatik atıyor, yani üzerinde düşünülecek, uğraşılacak bir şey değil, zaten pek fayda getirmez. (Daha önceki konudan aldım =)

Sanal bellek özellikle eski bellek miktarı düşük PC'ler için var olan bir özelliktir, RAM'in yetersiz kalacağı durumlarda HDD'nin belirli miktarda alanını kullanılarak yeni bellek yaratma amacı güdülmüştür lakin HDD, RAM'e göre çok yavaş kaldığı için hız sorununa çare olmaz. Zaten işletim sistemleri sanal bellek miktarını otomatik atıyor, yani üzerinde düşünülecek, uğraşılacak bir şey değil, zaten pek fayda getirmez. (Daha önceki konudan aldım =)
Mesela Apple buna çok önem veriyor.
M1 Mac'lerin bellek hızı 4333 olmasın rağmen.

RAM gibi fakat RAM değil.
Sanal RAM ile diskin istediğiniz kadarını RAM gibi kullanabiliyorsunuz.
Bu da bu işlemin tersi.

Yeni konular

Geri
Yukarı