Sanal vs Reel Arkadaşlık

Siz hangisini tercih ediyorsunuz? Neden?

Ben sanaldan zevk alıyorum. Gerçekte zaten arkadaşım yok. Ki, bu yüzden sanal ortama atılıyorum.

Hele Metin2'de daha eğlenceli oluyor. Herkes birbirine yardımcı oluyor. Kusursuz simya dizdiler bana. Sanal arkadaşlığın yerini hiçbir şey tutmaz şahsen.

Rahat rahat takılıyorum. Herkes birbirine karşı saygılı.
Gerçek arkadaşlar daha iyi ancak Corona virus çıktığından beri gerçek arkadaşlarımda sanal arkadaş gibi oldu
:D

İnsan ilişkilerini bu tarz kalıplar arasına sığdırmayı doğru bulmuyorum, hayatın ne vereceği hiçbir zaman belli olmaz. Yeri gelir gerçekteki arkadaşlarınız çok kötü olur sanaldakiler çok iyi olur, yeri gelir tam tersi olur. Bu yüzden gerek sanalda, gerek gerçekte birileriyle tanışırken bir süre soğuk ve uzak dururum, bana uygun birileriyse yakınlaşırım. Duruma, kişiye ve olaylara göre çok kolay değişebilecek bir konu bu.

Ben sanaldan zevk alıyorum. Gerçekte zaten arkadaşım yok. Ki, bu yüzden sanal ortama atılıyorum.

Hele Metin2'de daha eğlenceli oluyor. Herkes birbirine yardımcı oluyor. Kusursuz simya dizdiler bana. Sanal arkadaşlığın yerini hiçbir şey tutmaz şahsen.

Yüz yüze görüşebildiğin arkadaşlığı tercih ederim. Yaklaşık 6 yıl sanal arkadaşlar ile vakit geçirmiş olmama rağmen söylüyorum, hiçbir şey bilmeyip sallayanlardan değilim. Her zaman bilgisayar veya telefon başında olmak, sesli veya mesajla konuşmak, oyun oynamak yetersiz geliyor bir süre sonra hayatının boş olduğunu hissettiriyor. Sanaldaki insanları tanımazsın, tanıdığını sanırsın, hiç kimse bilgisayar başında olduğu gibi değildir yüz yüzeyken. Yüz yüzeyken her şey daha gerçek geliyor insana, çok fazla beklentiye girmeden bir gününü basit bir şekilde değerlendirebiliyorsun. 4 duvar arasında kalmaktan sıkılıp hadi şuraya gidelim deyip gidebilmek bile bazen yetiyor insana.

Genelde yüz yüze olan arkadaşlıklar biraz daha derin olur ama aynı zamanda da insanların beklentileri de artar. Mesela birçok kişi yüz yüze görüştüğü yakın arkadaşları tarafından aranmayı, merak edilmeyi bekler. Bu konuda pek iyi değilim açıkçası, durduk yere sebep yokken aramak ve telefonda konuşmak bana işkence gibi gelir, bu yönden pek iyi bir arkadaş olmadığımı söyleyebilirim.
Sanal ortamdaki arkadaşlıklar ise yüz yüze tanışıncaya kadar yeterince derin olmaz, konuşmalar genelde bir tık yüzeysel olur ama eğlenmek daha kolaydır, birbiriniz ile görüşmek için pek bir sebebe ihtiyacınız yoktur, zaten ortak bir ilgi alanınız olduğu için tanışırsınız.
Gerçek arkadaşlar ise sağda solda tanışıp konuşmaya devam ettiğiniz kişilerdir sadece, genelde okuldan ya da başka bir arkadaş ortamından bulursunuz.
İki türünde kendine göre + ve - yönleri var ama bence herkes iki türlüsüne de sahip olmalı.
Yüz yüze tanıştığınız arkadaşlarınız bulunduğunuz şehirde sizin yalnızlığınıza son verirken sanal ortamdaki arkadaşlarınız ise şehir dışına çıktığınızdaki yalnızlığınıza son verebilir, mesela üniversiteye gittiğinizde, hem yüz yüze tanışmış olur ve arkadaşlığınıza daha da samimiyet ve derinlik katmış olursunuz.
Bence birçok kişi yüz yüze olan arkadaşlıklar dese bile ilk zamanlarda sanal arkadaşlığı seçebilir, sebebi ise kimsenin kimseyi sevmek zorunda olmaması, bu tip bir durumda sanal ortamdaki bir arkadaşınızla bağları koparmak ile yüz yüze tanıştığınız birisi ile olan bağları koparmak arasındaki zorluk seviyesi uçurumdur. Son yıllarda sosyal medya üzerinden tanışıp buluşmanın vesaire bu kadar artmasının sebebini de buna bağlıyorum, gerçi buna rağmen saçma geliyor. İnsanlar sanal ortamdaki insanlarla muhabbeti kesmenin kolaylığına, onu sallamayıp mesajını saatlerce bekletmenin kolaylığına o kadar alıştı ki artık yüz yüze tanışan birçok kişi ilk adımı yine sosyal medyadan atıyor.
Açıkçası sanal arkadaşlıkların çerez olarak kullanılmasını pek hoş bulmuyorum, zamanında ben de yaptım, bana yapan da oldu. İster sanal ister gerçek olsun, arkadaş arkadaştır.

Sanal arkadaşlık mı olur?

COVID-19 pande misinden önce ikisini de eşit olarak tercih ediyordum ama malum sebeblerden dolayı şu an sanal arkadaşlıklar.

Yeni konular

Geri
Yukarı