Sanaldan birini mahkemeye vermek

sarrowx

Hectopat
Daha fazla  
Retro hotel tarzı oyun oynuyorum burada bir şahıs tabii anonim Atatürk'e şehitlere ve vatana ağır küfürler etti normalde küfürlere çok takılmam ama çok zoruma gitti elimde ekran görüntüsü var retronun sahibiyle konuşup IP'den falan bu şahısı bulma imkanı var mıdır acaba?

Retro hotel tarzı oyun oynuyorum burada bir şahıs tabii anonim Atatürk'e şehitlere ve vatana ağır küfürler etti normalde küfürlere çok takılmam ama çok zoruma gitti elimde ekran görüntüsü var retronun sahibiyle konuşup IP'den falan bu şahısı bulma imkanı var mıdır acaba?

Yok, kişisel hakların ihlaline girdiği için sizin gibi sıradan birine vermezler.

Her oyunda var bu ne yazık ki. Bir şey yapamazsınız. Günde binlerce yüzlerce şahıs aklınıza gelebilecek her türlü değere küfrediyor artık. Hiçbir şeyin değeri kalmadı insanlığın gözünde.

Benzer bir olay sebebiyle iki defa şikayetçi oldum. Şikayetim dikkate alınır da sonuçlanırsa eğer timsal bir karar olabileceğini ve bunun önüne geçmek için bir adım olabileceğini düşünüyordum. İlki hiç kâle alınmadı. İkincisinde şikaetçi olduğum kişiyle tartışmamız oyunun da dışına çıkmış Twitch ve Discord gibi platformlarda da devam etmişti. Dolayısıyla kendi araştırmamla şahsın Instagram ve Twitter adreslerini, yaşadığı şehri, ad soyad ve okuduğu okul bilgilerini buldum, şikayetçi olduğum dökümana ekledim.
Savcı tarafından kovuşturmaya yer olmadığına dair karar çıktı. Karara itiraz ederek, şahsım tarafından şüphelinin kişisel bilgilerinin bulunduğunu, ufak bir araştırma ile ikamet adresinin edinilebileceğini ve edinilen ikamet adresinden şüpheliye ulaşılabileceğini, IP dökümü çıkartılabileceğini, şahsın elindeki bilgi teknoloji aletlerine el konulup inceleme yapılabileceğini, şahsa ait sosyal medya hesaplarından bu konuşmaların geçmişinin çıkartılabileceğini, kullanılan platformların Türk Yargı sistemine istenilen bilgileri verebileceklerine dair yaklaşımlarını vesaire her şeyi listeledim. Savcı, tekrar takipsizlik verdi.
Şahsın tarafıma sarf ettiği onca küfür ve tehdit havada kaldı. Beni geçtim, yargı sisteminin şu anda büyük bir titizlikle; hükûmet mensubu kişilere, bürokratlara edilen en ufak küfre yargıda bulunuyor olmasına rağmen şahıs resmi makamlara ve makam sahibi insanlara da küfretmişti ve bunu da belgelemiştik. Takipsizlik verme kararlarının sebebi olarak da şunu belirttiler: "Riot Games, Amazon (Twitch) ve Discord gibi yabancı şirketler ile bu tip vakalarda bilgi alışverişi yapmıyoruz. Uluslararası işbirliği ve bilgi alışverişi gerektiren davalar ancak çocuk istismarı ve ölüm cinayet gibi ciddi hususlarda gerçekleşiyor."

Kısacası, uğraşmayın. Yargı da pek uğraşmıyor çünkü.

Geri
Yukarı