SanDisk Ultra (64 GB) ile Windows to GO deneyimim

alitility

Hectopat
Makaleler
12
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, MSİ B550 GAMİNG PLUS, XPG 3200 MHZ 8+8 16 GB, SAPPHİRE PULSE RX 580 4G, CORSAİR VS550, GAMEBOOSTER GB-G1956BW, WDC SN530 256G NVME, X2 JD 120
Bellek USB 3.0 fakat benim laptopum USB 2.0 ona göre yazıyorum.

Oyun deneyimi olarak şöyle söyleyebilirim, özel bir Windows kurup Valorant oynadım ve yaklaşık olarak 3. elden sonra drop girmeye takılmaya başlıyordu çünkü flash bellek alev alev yanıyordu normal olarak, ama harici olarak ben gireyim 1 el atayım derseniz bir sorun çıkartmaz.

Normal kullanıcı olarak dünyanın en normal deneyimi yaşanılabilir çünkü hiçbir sorun yok, ortalama bir ssdinin yarısı kadar hızlı, her türlü bir hard diskten daha iyi olduğu için site açılmalarında vs bir sorun yaşamadım.

İş RAR dosyası açmaya ve onu taşımaya geldiği zaman flash ıkınmaya başlıyor, özellikle 2 3 GB'lık dosyalarda dosya aktarımı sırasında kesinlikle işlem yapmaya izin vermiyor verse bile 1400 ms gibi değerler ile çalışıyor belleğimiz.

Bilgisayarınızda SSD varken "aa gidip flash bellek alayım Windows to GO yapayım" deyip yaparsanız dünyanın en saçma şeyi olur.

Ne denli performanslı olur bilemiyorum ama kullanım amacı en iyi şu şekilde yapılabilir, örnek veriyorum misafirliğe gittiniz hiç uğraşmadan kendi flash belleğinizi takıp kendi windowsunuzu kullanabiliyorsunuz (önemli not ben denemedim driver konusunda bir sıkıntı olabilir ya da olmaz hiçbir şey diyemiyorum).

Örnek veriyorum sizde aynı flash bellekten aldınız ve yaptınız size kesinlikle o flashın yanmayacağı garantisini veremem çünkü bu bellek bunun için yapılmadı, içine 2 3 resim atarsın 20 yıl dolapta durur, sürekli işlem olması içinde sıkıntıya sokabilir.

Windows hantaldır, usbden canlı girmeye geleceğini daha doğrusu değeceğini düşünmüyorum açıkçası. Knoppix, puppy linux, slax vb. şuanki deneyiminizden garanti daha hızlı ve hafif olacaktır. Oyun sıkıntı olabilir ama canlı sistemde ağır oyun oynamak saçma olur zaten deneyim için teşekkürler.

Geri
Yukarı