SanDisk Ultra Flair 32GB USB 3.0 Metal USB Bellek incelemesi

Almadan önce araştırdım paylaşacağım gibi sade ve net bir inceleme göremedim. Bu yüzden ihtiyacı olana faydalı olur diye yazma ve okuma testlerini yaptım ve paylaşıyorum.

Önce boyutu ve malzeme kalitesinden bahsedeyim: serçe parmak kadar minimal bir boyutu var, üst tarafı metal alt tarafı plastik olması pazara metal diye sürelim satılsın diye yapılmış bir şey ve bellek çok ısınıyor cayır cayır yanıyor. 2. olarak hafıza konusuna değinmek istiyorum 32 GB diye alırsanız size 28.6 GB geliyor ve neden böyle diyorsunuz onlarda size bilgisayar öyle okuyor diyorlar, sizde satıcıya o zaman 36 GB üretsinler bilgisayarın 32 GB göreceği bellek satın diyeceksiniz onlarda yine kelime oyunu yapacak. Hız testlerine gelecek olursam şundan bahsetmek istiyorum: hız düşük boyutlu dosyalarda okuma hızı vaat edilen 150 MB/S hızın 115'ini zor görebiliyor ani düşüşler yapıyor, 15 GB dosya ile denediğimde okuma hızının saniyelik düşüp kalktığını gördüm ve bu hız 56-80 arası oluyor üstünü görmüyor.

Yazma hızına gelecek olursam yine aynı şekilde saniyelik olarak değerler düşüp ve yükseliyor ve bu değer 17.9-21.5 arasında seyrediyor. Son olarak ekleyeceğim bir şey var oda CrystalDiskMark ve HD Tune Pro ile testler yaptım ve gerçek performansının yanından bile geçmedi, orada 140 çıkıyor ama aldığım hız 70 yani resmen şaka gibi programlar onlara itibar etmemek lazım bu yüzden canlı testleri yüklüyorum. Ve 2.0 ile denedim performans %70 düşüyor yani 3.0 girişiniz yoksa boşuna bu ürüne masraf yapmayın. Ben kargo dahil 41.20 TL fiyata aldım.

20190408_143217.jpg

3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
28 GB olayı hepsinde vardır. Benimde 16 GB bellek 14 GB civarı gözüküyor. Ona çok takılmamak lazım. Hız olarak da ben fiyatına göre beğendim açıkçası. Benim 16'lığın(2.0 destekli) yanında fişek gibiymiş maşallah. Okumayı hatırlamıyorum ama yazmada 5 kat fark var. Hayırlı olsun.

28 GB olayı hepsinde vardır. Benimde 16 GB bellek 14 GB civarı gözüküyor. Ona çok takılmamak lazım. Hız olarak da ben fiyatına göre beğendim açıkçası. Benim 16'lığın(2.0 destekli) yanında fişek gibiymiş maşallah. Okumayı hatırlamıyorum ama yazmada 5 kat fark var. Hayırlı olsun.
Mesele o değil mesele 32 GB yazarak satmayacaksın 28.6 diye satacaksın normal diye bir şey yok sana göre normal. Evet hızlı bellek zaten onun için inceledim, eski belleğime 13 GB atıyordum 1 saat sürüyordu tamamen rezillikti şimdi 5-10 dakika sürüyor.

Ben de 2 sene önce almıştım bu modelden ve bu modelde harbiden ısınma sorunu var. 5 dakika kullanımdan sonra 45 dereceyi görüyor. Belleği ilk çıkarttığınızda parmaklarınızda hafif bir yanma hissi oluşuyor.

Ben de 2 sene önce almıştım bu modelden ve bu modelde harbiden ısınma sorunu var. 5 dakika kullanımdan sonra 45 dereceyi görüyor. Belleği ilk çıkarttığınızda parmaklarınızda hafif bir yanma hissi oluşuyor.
Ama jet hızında işlem yapıyor alev çıkarsa bile şimdi hak veririm çünkü şuan normal belleğe büyük boyutlu dosya yüklüyorum çizgi dolmuyor gibi geliyor. :)

Herhangi bir disk genel olarak %7 civarında az gelir örneğin bende 2 farklı SSD var ve 240 GB olmasına rağmen ikisi de 223 GB'dır. 16 GB USB Bellek ise 14 GB civarındadır.

Sebebi nedir?

- Üreticilerin belirlediği genel standart şu şekildedir.

500.000.000.000 Byte 500 GB
50.000.000.000 Byte 50 GB
16.000.000.000 Byte 16 GB
240.000.000.000 Byte 240 GB

olarak işleme alırlar. Fakat bilgisayarlarda okunurken 1 - 1000 değil 1 - 1024 şeklinde işlenir ve bu KB den Byte'a düşünce katlanarak artar ve kaç GB olursa olsun %7 az boyuta denk gelir.

Yani bu bir hata değil, standart'dır. Bence baya saçma ve bir o kadar ilginç :)

Herhangi bir disk genel olarak %7 civarında az gelir örneğin bende 2 farklı SSD var ve 240 GB olmasına rağmen ikisi de 223 GB'dır. 16 GB USB Bellek ise 14 GB civarındadır.

Sebebi nedir?

- Üreticilerin belirlediği genel standart şu şekildedir.

500.000.000.000 Byte 500 GB
50.000.000.000 Byte 50 GB
16.000.000.000 Byte 16 GB
240.000.000.000 Byte 240 GB

olarak işleme alırlar. Fakat bilgisayarlarda okunurken 1 - 1000 değil 1 - 1024 şeklinde işlenir ve bu KB den Byte'a düşünce katlanarak artar ve kaç GB olursa olsun %7 az boyuta denk gelir.

Yani bu bir hata değil, standart'dır. Bence baya saçma ve bir o kadar ilginç :)
Bir şey demiyorum zaten ama bunu böyle yapmaları hata veya standart değil, sadece kelime oyunu ve satış stratejisi.

SanDisk Ultra Flair 64 GB için 1.95 GB Ubuntu ISO yazma sonuçları

Bilgisayardan USB belleğe : (750 MB kala 55-60 MB yazmadan 25MB yazmaya düşüyor )
PC2USB.png
USB bellekten bilgisayara:
USB2PC.png
CrystalDiskMark sonucu ise:
Ekran Alıntısı.PNG
34 GB'lik resim ve videoların flash bellekten bilgisayara atılması yaklaşık 8 Dk sürdü. En yüksek 155 (anlık 157), en düşük 25 (anlık 16) MB/Sn hız
Adsız.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı