Şanzımanın Hafif Cırt Etmesi

onur1976

Hectopat
Daha fazla  
Aracımla 5.viteste giderken 6.vitesin olmadığını unutup 6.vitesin yerine doğru çekiyordum hafif cırt etti hemen boşa attım. 6.vitesin olduğu yerde geri vites mevcut. 5.vitesten Geri vitese geçirmedim hafif cırt etti bıraktım direk. Şu anlık hissettiğim bir sıkıntı yok ama sizce bir şey olmuş mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aracın marka, modelini söyleseniz daha etkili olur. Yine de merak edilen bir şeyi kısmen yapmışsınız. Muhtemelen araç o hızda geriye geçilmeyeceğini bildiği için size müsaade etmedi. Ettiyse de senkromeç geçerken fark edip eski haline getirmişsiniz gibi görünüyor. Bu durumda senkromeç aşınma suretiyle biraz hasar almış olabilir.

Ses çıkarması normal, zaten araba yüksek bir hızda ve 5.viteste ise geri vitese takmanız için büyük bir güç sarfetmeniz lazım. Takabilmeyi başarırsanız zaten şanzımanı bozarsınız.

Araç buna müsade etmez. Dişliye değmiştir çok derin gelmediyse ses tekrar etmeyiniz. Zamanla sık sık yaparsanız dişli ağızlarını sıyırırsınız. Bu yine geri vitese geçmemezlik yapmaz fakat rampa yukarı geri geri çıkmanız durumunda dişliden atma yapabilir. Arkadaşında dediği gibi ille de geriye takarım gibi sert zorlarsanız dişliyi tamamen sıyırırsınız. :)

Araç buna müsade etmez. Dişliye değmiştir çok derin gelmediyse ses tekrar etmeyiniz. Zamanla sık sık yaparsanız dişli ağızlarını sıyırırsınız. Bu yine geri vitese geçmemezlik yapmaz fakat rampa yukarı geri geri çıkmanız durumunda dişliden atma yapabilir. Arkadaşında dediği gibi ille de geriye takarım gibi sert zorlarsanız dişliyi tamamen sıyırırsınız. :)
Ileri giden arabanın geri vitese geçmesi güç ister, haliyle gecirmeye çalışınca ses çıkacaktır merak etme devam et bir şey olmaz.

Son düzenleme:
Merhaba;

Geri vites dişlinize bakın, araç ileri giderken geri vitese geçmeye çalıştığınız için dişlilerin sesini duymuşsunuz. Durduğunuz yerde geri vitese geçişte sorun yoksa bir şey olmamıştır.

İleri yönde giden bir arabayı hele ki 5.vitesde giden bir arabayı geri vitese almak imkansıza yakındır. Vites dişlileri de "Napıyorsun sen?" gibi bir tepki vermiş. Kafaya takmanıza gerek yok hocam normaldir

Manuellerde genelde 1-2-3-4-5-(R)ocket olduğunu düşünüyorum. Arabayı kucağınızda eve getirmek istiyorsanız 5. vitesten sonra Rocket moduna almak doğru seçim olacaktır. 👍
Debriyaj sistemi izin vermez ancak çok zorlamayın dişli yer.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı