Sapphire gerçekten de alınmayacak kadar kötü bir marka mı ?

Kardeşim Merhaba, bende R9 380 4G almak istiyorum ve Sapphire modeli çok uygun ancak bu durumlardan dolayı çok çekiniyorum. Sen tavsiye eder misin?
Elimdeki kartı kullanma fırsatım olmadı. Sana ne desem yanlış olur. Markalar arasında 70 - 80 lira fark varsa kıy parana Asus vb. markaları al.

Yaklaşık 6 aydır, Sapphire R7 260X kullanıyorum. Gayet memnunum. Ürunteki tek sıkıntı, Sapphire firmasına ait yazılımlar. Bana göre alınabilicek bir marka.

R9 280x Toxic kullanıyorum. Bir sıkıntım olmadı şuana kadar. Sadece AMD olmasından dolayı software sıkıntıları oluyor, güncellemeler vs. biraz sıkıntı. Elle yüklemen gerek falan arada bulamıyor kendisi. Biraz da fazla ısınma sorunu var ama güncelleme geldikce o sorun da kalkıyor. Oynadığın oyunların çoğunu ben de oynadım. En günceli GTA 5 de fiks 60fps alıyorum . Başlarda 40lara kadar düşüyordu fakat güncellemelerle beraber herşey ultrada olmasına rağmen 60 altı görmedim fpsi.

Edit : + bence sapphirelerin çok seksi bi görüntüsü var. 3 fanlı adeta kol gibi bi kart. Al karşısına otur izle yani.

R9 380 4G Nitro versiyonunu almayı düşünüyorum ama hakkındaki olumsuz eleştriler korkutuyor beni. Fiyatı gerçekten uygun ama keşke 100 lira fazla verseydim msi alsaydım diye sızlanmak istemiyorum. Asus'a da güvenmiyorum AMD ekran kartlarında. Artifact sorunundan çok kişinin canı yandı.

R9 285 tavsiye etmiyorum, R9 280X>R9 380>R9 280>R9 285 tercih edilmelidir sırasıyla. İmkanınız var iken değiştirin. Sapphire markasının ucuz olmasınında bir sebebi var, diğer markalar kadar çok iyi yazılımlar ve soğutma performansları sunamıyor. İmkanınız var ise almayın, tavsiye etmiyorum. 1 sene sonra kartım neden 80 derece diye konu açma ihtimaliniz yüksek. AMD zaten 70+ dereceleri görebiliyor. Daha iyi soğutma sunan firmaları tercih etmekte fayda var. Sapphire şikayetlerinin çok olması da, Türk halkının ucuza kaçması ve daha çok kullanım oranı olması yüzündendir. Daha çok kullanım=daha çok şikayet oranı. Mesela 10 kişi MSI alıyor 5 ürün arızalı ama 1000 kişi Sapphire alıyor, 500 arızalı. Sonra bu arızalılardan sadece yarısının sahipleri forumlarda sorununu belirtse. Sapphire sorunlu, heryerde şikayeti var olur. Rakamlar sallama, ama oran doğru denebilir çünkü ucuz olduğu için Vatan gibi yerler kapış kapış satıyor. Özellikle 0-600 lira arasındaki kartlar, sebebi ise herkesin 1 ekran kartına akıllı telefon parası verecek maddi durumu yok. Türkiye'nin hali ortada.

Ekleme: Ayrıca 1080P ile alakası yok, yüksek GB her zaman tercih edilmelidir. GTX 960 2GB olarak çıktı, GTA 5'te sınırda kalınca 4 GB sürümleri sürdüler. Olay texture ayarlarında saklı, çözünürlük arttırınca VRAM kullanımı zıplamıyor, sadece artıyor. Bence bu saatten sonra 3-4 GB altı kart alınmamalı. Yeni çıkacak oyunlarda ayar kısmak zorunda kalırsınız. 1 GB kart doluydu piyasa, neden 4-8-12 çıktı zannediyorsunuz? İş amaçlı kartlar farklıydı tabii.

Son düzenleme:
Sapphire r serisinin uzmanıdır.
Seni o kartın tatmin edeceğine garanti verebilirim aldığın kart gayet iyi.
Asus kullandığı ısı boruları ve Sapphirenin kullandığı ısı borularına bakarsan anlarsın zaten hangisinin kaliteli olduğunu.

R9 285 tavsiye etmiyorum, R9 280X>R9 380>R9 280>R9 285 tercih edilmelidir sırasıyla. İmkanınız var iken değiştirin. Sapphire markasının ucuz olmasınında bir sebebi var, diğer markalar kadar çok iyi yazılımlar ve soğutma performansları sunamıyor. İmkanınız var ise almayın, tavsiye etmiyorum. 1 sene sonra kartım neden 80 derece diye konu açma ihtimaliniz yüksek. AMD zaten 70+ dereceleri görebiliyor. Daha iyi soğutma sunan firmaları tercih etmekte fayda var. Sapphire şikayetlerinin çok olması da, Türk halkının ucuza kaçması ve daha çok kullanım oranı olması yüzündendir. Daha çok kullanım=daha çok şikayet oranı. Mesela 10 kişi MSI alıyor 5 ürün arızalı ama 1000 kişi Sapphire alıyor, 500 arızalı. Sonra bu arızalılardan sadece yarısının sahipleri forumlarda sorununu belirtse. Sapphire sorunlu, heryerde şikayeti var olur. Rakamlar sallama, ama oran doğru denebilir çünkü ucuz olduğu için Vatan gibi yerler kapış kapış satıyor. Özellikle 0-600 lira arasındaki kartlar, sebebi ise herkesin 1 ekran kartına akıllı telefon parası verecek maddi durumu yok. Türkiye'nin hali ortada.

Ekleme: Ayrıca 1080P ile alakası yok, yüksek GB her zaman tercih edilmelidir. GTX 960 2GB olarak çıktı, GTA 5'te sınırda kalınca 4 GB sürümleri sürdüler. Olay texture ayarlarında saklı, çözünürlük arttırınca VRAM kullanımı zıplamıyor, sadece artıyor. Bence bu saatten sonra 3-4 GB altı kart alınmamalı. Yeni çıkacak oyunlarda ayar kısmak zorunda kalırsınız. 1 GB kart doluydu piyasa, neden 4-8-12 çıktı zannediyorsunuz? İş amaçlı kartlar farklıydı tabii.

Vallahi dostum benim aklımda şöyle bir fikir var şu an 4 gb ram var pc de ve msi r9 380 4g ile sapphire r9 380 4g arasında 120 lira gibi bir fark var. Sapphire alıp rami yükselteyim diye düşünüyordum ama bu yorumundan sonra uzaklaştım bu seçenekten.

Sapphire r serisinin uzmanıdır.
Seni o kartın tatmin edeceğine garanti verebilirim aldığın kart gayet iyi.
Asus kullandığı ısı boruları ve Sapphirenin kullandığı ısı borularına bakarsan anlarsın zaten hangisinin kaliteli olduğunu.

Şimdi Sapphire kötü demiyorum açıkçası bende Asus/MSI ve Sapphire arasında kaldım. Fakat bildiğim kadarıyla Asus ısı borularının üstünü nikel ile kaplıyor Sapphire ise kaplama yapmadan bakır ısı borusu ile piyasaya sürüyor. Eğer yanlış biliyorsam özür dilerim :melek:

Vallahi dostum benim aklımda şöyle bir fikir var şu an 4 gb ram var pc de ve msi r9 380 4g ile sapphire r9 380 4g arasında 120 lira gibi bir fark var. Sapphire alıp rami yükselteyim diye düşünüyordum ama bu yorumundan sonra uzaklaştım bu seçenekten.
MSİ öneririm.
Şimdi Sapphire kötü demiyorum açıkçası bende Asus/MSI ve Sapphire arasında kaldım. Fakat bildiğim kadarıyla Asus ısı borularının üstünü nikel ile kaplıyor Sapphire ise kaplama yapmadan bakır ısı borusu ile piyasaya sürüyor. Eğer yanlış biliyorsam özür dilerim :melek:
Sapphire hiçbir şeyin uzmanı falan değil. Bunlara inanmayın.
Bazı kartlar sizin şansınıza iyi gelebilir. Ucuz olmasının sebebi bakırın nikelle kaplanmayışı, soğutmanın yetersizliği ve yazılımını mağara adamlarının yapması. En ufak bir abartma yapmadım gerçekten mağara adamları yapmış deseler şaşırmam. Her firmanın kartının içi aynı. Sapphire almak loto oynamak gibi bir şey. Bakarsın kart süper hiçbir şey yok. Bir başkası alır karta haftada bir serviste. Ama kaçınılmaz olan sapphire' nin soğutma sorunu. Bir kaç yıl sonra çok memnun olduğunuz sapphire 80 dereceyi aşacaktır. ASUS gereğinden pahalı olabiliyor ama parçaları o kadar kaliteli yapıyorki hiçbir sorun çıkmıyor neredeyse. Msi alırsanız parçaları military class zaten. Askeri derecede sağlam. Bakır borularıda muhteşem. Her firmdan ayrışan özelliği ise, gerek anakart gerek ekran kartı tamamen yazılımsal desteğe sahip. Kart' ı bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz bu sayede. Sapphire' de ise bunların hiçbiri yok. Söylediğim gibi şansınıza iyi bir kart gelebilir ama riske atmaya değmez. Bütçe varsa MSİ tercih edin derim. Eğer oyun değil de, iş için kart alacaksanız ASUS tercih edin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı