Sapphire HD 3870 vs Güncel Ekran Kartları

Gabumon

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, çok merak ettiğimden sorma gereği duydum. Eski bilgisayarımda Q6600 işlemci ve Sapphire HD 3870 ekran kart bulunmakta. Şu anki duruma göre güncel oyunların hemen hemen hepsini yüksek FPS değerleri alarak oynayabiliyorum. (İşletim sistemi Windows XP 32 bit 80-100 FPS diyelim ve Max. Çözünürlük 1366x768) Şu an güncel hayatta insanların %70'i 1080p ve üzerini kullanıyor ama bahsettiğimiz çözünürlükte de o kadar fark yok.

Şimdi gelelim asıl soruya. Bu ekran kartı yıla göre çok düşük görünüyorken hatta satışı bile artık neredeyse yok ya da çok düşük fiyatlarda satılıyorken, güncel ekran kartları ve fiyatı yüksek ekran kartlarından nasıl daha fazla performanslı? Akıcılık yerinde, FPS ve kalite de yerinde. Diyeceksiniz ki çözünürlük farkı var. Tamam var ama 1080p'de de yine yüksek performans sağlayan bir ekran kartı. Bir çok insan R7 ekran kartlarıyla bile zar zor GTA 5 oynarken bu ekran kartıyla orta ayarlarda sıkıntısız 60 FPS alabiliyorum. 600-700 TL'lik erkan kartlarının verdiği performansı verdiğini söyleyebilirim.

Şu anki bilgisayarımda GTX 970 kullanıyorum. OC ile 1850 MHz'de çalıştırdığımda GTA 5 için 200 FPS alıyorum 1080p'de ve Ultra ayarlarda. Test ettim fanlar %50, 70 dereceyi geçmiyor. GTX 970 de bu performansla GTX 980Ti performansını bile geçebildiği bir gerçek.

Her neyse kafamdaki asıl soru eski bazı erkan kartları şu anki erkan karlarının bir çoğu ile eşit seviyede performans veriyor. 150 TL'lik ekran kartı 700 TL'lik ekran kartı kadar performans veriyor. Neden fiyat farkı gün geçtikçe artıyor?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• HD3870_sapphire_fhq.jpg
    HD3870_sapphire_fhq.jpg
    329,5 KB · Görüntüleme: 237
Son düzenleme:
İşlemciniz zamanının en iyi işlemcilerinden. Sattığım bilgisayarımda vardı kullandığınız işlemci. 7-8 yıl bana mısın demedi. Q6600 ve GTX 650 Ti ile birlikte kullandım. Modern oyunların bir çoğunu oynadım. GTA V de oynadım ancak Ram sıkıntısı yüzünden donmalar yaşadım. Ram 3 GB DDR2 ramlerden di. 8 GB DDR3 olsaydı hiç şüphesiz oynatacağını biliyordum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı