Çözüldü Sapphire Pulse RX 5700 XT yük altında fanlar çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

flashback85

Femtopat
Merhaba arkadaşlar,
3-4 aydır sorunsuz kullandığım Sapphire RX 5700XT Pulse ekran kartım ile birkaç gündür sorun yaşamaktayım. Geçen Assassin's Creed Odyssey oyun açıldıktan 15-20 saniye sonra FPS'in 100'lü değerlerden 30 FPS altına düştüğünü gördüm. GPU sıcaklığına baktığımda ise sıcaklığın 95+ sıcaklıklara çıktğını fark ettim. Kasanın içine baktığımda kırmızı Sapphire yazısının ışının söndüğünü ve fanların dönmediğini fark ettim. Sapphire Tech'e ticket yazdım onların önerilerini de bir bir uyguladım.
Önerileri:
1.anakart BIOS'u güncelleme - en günceliydi zaten.
2.anakart CMOS'un temizlenmesi- pili çıkarıp denedim.
3.BIOS'daki PCI-e ayarının Auto'dan gen3'e alma.
4. format atıp yeni Windows kurulumu 2004'e güncelleme. Yapıldı.
5.anakart chipset driver güncelleme - yapıldı.
6.ekran kartı driver v20.9.1(WHQL) kurulumu -yapıldı.

Yukarıdaki maddeleri de yapmama rağmen sıkıntı devam etti. Sapphire tech kartı başka PC'de denememizi önerdi ve arkadaşımın PC'de denedik. Onda da Sapphire RX 5700 XT Nitro+ vardı. Başlangıcta fanlar çalışıp durdu ve LED ışığı da yanıp söndü. Daha sonrasında GTA 5 oyununda fan hızları inanılmaz derecede yavaş dönüyordu ve oyun 3-5FPS ile çalışıyordu. Haliyle sıcaklıklar yüksekti.

Daha önce başına böyle bir sıkıntı gelen oldu mu? Çözümünü bilen var mıdır? Herhangi bir OC veya VBIOS işlemi yapmadım. Yapmayı da bilmem. Yardımlarınızı bekliyorum.

Sistemim:
Anakart - ASUS X570-P.
CPU: 3700X stok ayar.
RAM: 4x8 Corsair 3200MHz.
HDD: 2X 7200RPM HDD.
SSD: 2X 480GB SSD.
PSU: Aerocool VX 750W.

Saygılar,

Çözüm
Denedim fakat fan hızını değiştiremiyorum. 100 de yapsam, 50 de yapsam fanlar hareket etmiyor. Bir de Radeon uygulamasında fan hızı bazen 0, bazen de 65535 RPM olarak gözüküyor.
Sistemde takılı 2 HDD ve 2SSD vardı bir HDD çıkardım sorun düzeldi. Yani PSU'dan kaynaklandığını fark ettim, yeni PSU alacağım.
Teşekkür ederim.
Denedim fakat fan hızını değiştiremiyorum. 100 de yapsam, 50 de yapsam fanlar hareket etmiyor. Bir de Radeon uygulamasında fan hızı bazen 0, bazen de 65535 RPM olarak gözüküyor.
Sistemde takılı 2 HDD ve 2SSD vardı bir HDD çıkardım sorun düzeldi. Yani PSU'dan kaynaklandığını fark ettim, yeni PSU alacağım.
Teşekkür ederim.

Çözüm

Geri
Yukarı