İnceleme Sapphire Pulse RX 6600 XT

Elimden geldiğince akıldaki soru işaretlerini giderecek bir inceleme yapmaya çalışacağım. Fotoğraflarda göremediğiniz yerler yazı olarak ekleyeceğim ve bazı test videoları da ekledim. Aklımda daha fazla oyunla yapmak vardı ama bugün işlerim olduğundan ve uzun süreceğinden süreyi uzatmak istemedim. Malum 6600 XT stoklara uygun fiyatlı düşen bir model ve alıp almamak arasında kararsız kalıyor.

Öncelikle fotoğraflarda görünmeyen yerlerden başlarsam, kartta 3 adet DP, 1 adet de HDMI girişi bulunuyor. 5000 serisinden farklı olarak HDMI ilk sıraya değil 3. sıraya konulmuş. Güç girişi ise 8 pin şeklinde. Kutu bu şekilde görünüyor, içeriği de yine tüm Sapphire Pulse modelleri gibi çok sade. Daha önce kullandığım 5500 XT 8 GB'ın birebir aynısı diyebilirim.
image4.jpg
Burada kutunun içeriğini ve kartın ön yüzünü görebilirsiniz. Bir önceki kartıma kıyasla fanlarını ve boyutunu daha büyük buldum ama ağırlık olarak daha hafif.
image3.jpg
Kartın arka yüzü de bu şekilde görünüyor.
image1.jpg

Kartı kullandığım işlemci Ryzen 3 3300X, anakart MSI B550-A Pro, RAM Corsair Vengeance RGB Pro 2x8 GB 3200 MHz ve güç kaynağı ASUS ROG Strix 550W 80+ Gold. Fanları sessiz ve güzel çalışıyor sıcaklık olarak 72 üzerini henüz görmedim ve bir darboğaz da yaşamadım. Sistemimle şimdilik yalnızca 2 oyunu ciddi olarak test edebildim bazılarının save dosyaları kaybolduğu için @Uchiha Shisui . Onların da save dosyalarını indirip daha detaylı videolarla kanalıma ekleyeceğim.

(Handbrake ile boyut düşürdüğüm için görüntü çamur, darboğaz odaklı kısa videolar yükledim.)

Cyberpunk 2077 testi;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Borderlands 3 testi;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Furmark ile stres testi sonucu ve benchmark linki;
Screenshot_2.jpg

Superposition Benchmark medium ve extreme sonuçları;
Superposition_Benchmark_v1.1_18004_1628971199.png

Superposition_Benchmark_v1.1_5571_1628970993.png

Sorular varsa hepsini tek tek yanıtlarım, fazladan fotoğraf istenirse yarın öbür gün yükleyebilirim. 3300X ile daha fazla oyunla test videoları yükleyeceğim ama biraz zaman alacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD Kartlarda 144hz monitör kullananlarda bellek takılma sorunu oluyordu. RX 5700XT Kartlarında da vardı bu sorun. Boşta ekran kartı ısısı normalden 5-10 derece fazla oluyordu. Bu sebepten çok konu açılmış ve sorunun çözümü de 142hz alınca monitörü düzeliyordu. Bu 6600XT kartınızda da bu sorun varmı ? Sizde 144hz monitör kullanıyorsunuz sanırsam. Örnek konu RX 5700 Bellek frekansı takılma problemi çözümü

Radeon Software'da "bir video kaydet" diyerek kaydediyorum hiç ayarlarına bakmadım.
Ben de benim kartla bazı performans videoları çekecektim ama OBS ile denedim, oyun harici 30W güç harcıyor bu da oyunda 59-60 derecede iken 70 derece üzerine çıkmasına neden oluyor kartın. OBS ile işlemci üzerinden denedim bu şekilde de video takılıyor ve işlemci %90 üzeri kullanıma çıkıyor. Belki Geforce Experience daha optimizedir diye onu indirdim en düşük ayarda kayıt aldım yine OBS gibi 30W fazladan harcıyor. Artık video çekersem telefonla ekranı çekeceğim :d Çünkü kayıt programları ile oyun esnasındaki sıcaklığa çok fazla etki ediyormuş.

Geri
Yukarı