Sapphire R9 280X Tri-X ekran kartına nasıl kasa fanı bağlanır?

Curesto

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Sapphire R9 280X Tri-X OC 3GB GDDR5 384-Bit model bir ekran kartına sahibim. Kartın 2 adet 90MM'lik fanları arızalanmış durumda. Sonuç olarak bu durum kartın aşırı ısınmasına ve "throttling" yapmasına sebep oluyor.

Karta, iki adet 120MM fan bağlamayı düşünüyorum. Fakat, fanları nasıl monteleyeceğim hakkında pek bir bilgi sahibi değilim.

2 adet 120MM'lik fanlar kartı serin tutmaya yeterli olur mu?

Şimdiden teşekkürler.

Kartın görüntüsü: (Sadece 80MM'lik fan çalışıyor, fakat haliyle R9 280X gibi bir kartı soğutmaya yeterli değil.)
IMG_20201225_005334_056.jpg

Fan bloğunu söküp kendi fanlarını takman lazım
bu videodaki gibi
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben olsam üstündeki fanlarını söker, yerine 2000 veya 2500 RPM hızında fan takar bir fanları da fan konturolcüsü ile konturol ederdim. Ayrıca kasam müsaitse, karta dogru bir tanede dışardan tam üstlerine gelecek şekilde yine aynı fandan takardım. Bu şekilde hava sirkülasyonu yüksek olurdu.

1- Sarı sitede çokça fan satılmakta. Onlardan alıp takabilirsin.
2- Soğutma bloğu ve 2 adet iyi CFM değerine sahip sessiz fanlardan alıp kendin yapabilirsin.

İlki standart bir yenilemedir. İkincisi ise bir nevi projedir. Çok daha iyi sonuçlar elde edebileceğin gibi daha kötü sonuçlar da elde edebilirsin. Para ve zamana bağlı biraz da elinin yatkınlığına bağlı bir işlemdir.

1- Sarı sitede çokça fan satılmakta. Onlardan alıp takabilirsin.
2- Soğutma bloğu ve 2 adet iyi CFM değerine sahip sessiz fanlardan alıp kendin yapabilirsin.

İlki standart bir yenilemedir. İkincisi ise bir nevi projedir. Çok daha iyi sonuçlar elde edebileceğin gibi daha kötü sonuçlar da elde edebilirsin. Para ve zamana bağlı biraz da elinin yatkınlığına bağlı bir işlemdir.
Haklısınız. Fakat, 90mm olan modellerini bulamadım.

Haklısınız. Fakat, 90mm olan modellerini bulamadım.

Evet bende şimdi tekrar baktım hep 85 ve 95 mm fanlar mevcut. 120'lik fan bağlanır ama gücünü Molex'ten ya da anakartınızın fan yerinden alır. Kartın soğutma bloğunu internetten bakıyorum ama net göremiyorum. Vida yeri gibi bir yer olsa plastik kelepçe ile bağlanabilir.

Geri
Yukarı