Sapphire R9 380X ses cızırtı ve kesilme sorunu

gokos256

Hectopat
Öncelikle herkese selamlar,

Arkadaşlar bilgisayarıma format atmak zorunda kaldım, format attıktan hemen sonra bilgisayarda anlık görüntü kaybı oluyordu sanki HDMI ile bağlantı gidiyor sonra hemen geri geliyor gibi oluyordu. Ayrıca AMD Ekran kartı kullandığım için Global Wattman hatası alıyordum, düzeldi sanıyordum fakat yine de düzelmedi.

Global Wattman için ise voltajı ve fan hızını düşürdüm şu an sanırım bir sorun vermiyor.

Ben 2 gündür cinnet geçireceğim, bazen oluyor bazen olmuyor. Sorunum kısa özet geçmek istersek şu:
-Youtube veya herhangi bir oyuna giriş yaptığım zaman seste yüksek seslerde cızırtı patlamaları oluyor.
-Bazen Ekran sanki HDMI dan kesilmiş gibi oluyor görüntü kopup hemen geri geliyor. Sürekli olan bir şey değil ama hiç beklemediğim zamanlar da oluyor başka iş yapamıyorum. Görüntü ve ses arada takılıyor gibi oluyor yani.
-Ayrıca video izlerken de videonun görüntü ve ses kesiliyor video devam ediyor 2-5 saniye sonra yeniden geliyor.
-Arada cızırtı oluyor hem oyun esnasında hemde video veya müzik esnasında cızırtı patlaması oluyor. Aşağıda sistem özelliklerimi, AİD64 Raporunu ve denediğim çözüm yöntemlerini fakat sonuç vermeyen yöntemleri aşağıda belirteceğim. Lütfen sorunu bilen biri varsa yardımcı olsun.

İnternette yazan denediğim ancak çözüm alamadığım çözümler:
NOT: AŞAĞIDAKİ TÜM İNTERNETTE YAZAN ÇÖZÜM YÖNTEMLERİNİ DENEDİM FAKAT BİR SONUÇ ALAMADIM.

1- Ses ayarları -> Tüm çevre sesleri engelle.
2- Chrome ayarlarından eklenti kaldırma.
3- Güç ayarlarından hızlı başlatma tik kaldırma.
4- Regedit ayarları
5- Ekran kartı güncel
6- Driver güncel değil
7- Format
8- Codec pack

MONİTÖR : LG 32LF650V TV
EKRAN KARTI : AMD SAPPHİRE R9 380X
İŞLEMCİ : İ7 4790-K
ANAKART : ASUS Z97-K
RAM : Corsair 8gb 2x4 Vengeance
İŞLETİM : Windows 10 Enterprice 64 bit

AİDA64 RAPORU: BURAYA TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ ya da BURAYA TIKLAYARAK GÖRÜNTÜLEYEBİLİRSİNİZ

Dipnot : Globalwattman hatası yüzünden şu an Ekran kartı sürücüsünü eski versiyona aldım. Yeni versiyonda da bu hata vardı ve bence ekran kartı ile alakalı bir durum değil diye düşünüyorum. Ayrıca Yeni HDMI Kablosu da denedim yine aynı.

Son düzenleme:
Başlığa sorunun sebebi olduğuna inandığım ekran kartınızı ekledim. Sorunun Windows 10 kaynaklı olduğunu düşünmeniz yanlış. Bu daha çok donanımsal arıza gibi ve genelde sorunlu ekran kartlarında yaşanan bir durum. Zaten ekran kartınızda da sorun varmış.

Siz de bir Sapphire mağdurusunuz diye düşünüyorum. Garantisi devam ediyorsa kartı garantiye gönderin.
Ekran kartı ile alakalı bir durum değil diye düşünüyorum.

Anakartında görüntü çıkışı var. Sök ekran kartını ve Onboard ile kullan biraz bakalım bu hata olacak mı olmayacak mı görelim...

Başlığa sorunun sebebi olduğuna inandığım ekran kartınızı ekledim. Sorunun Windows 10 kaynaklı olduğunu düşünmeniz yanlış. Bu daha çok donanımsal arıza gibi ve genelde sorunlu ekran kartlarında yaşanan bir durum. Zaten ekran kartınızda da sorun varmış.

Siz de bir Sapphire mağdurusunuz diye düşünüyorum. Garantisi devam ediyorsa kartı garantiye gönderin.

Anakartında görüntü çıkışı var. Sök ekran kartını ve Onboard ile kullan biraz bakalım bu hata olacak mı olmayacak mı görelim...
Zaten biliyorum Windowsun sorunu olmadığını, AMD Ekran kartı sorunu... R9 380X ...

Daha önce de bu sorun olmuştu sanırım fakat HDMI kablosu değiştirerek sorun çözülmüştü gibi... Şimdi yine aynı hatayı alınca anladım ki kendimi kandırmışım gibi oldu :D

Garanti devam etmiyor, şu an bir çözüm var mı?

İşin ilginç kısmı onboard HDMI algılamıyor, zaten bu sorun eminim ki R9 380x 100% buna bir çözüm var mı diye konu açmıştım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onboard HDMI'da sorun varsa BIOS güncellemesi yap ilk iş. Bazı ASUS anakartlarda böyle bir sorun yaşamıştık.

Harici ekran kartını söktüğünü düşünüyorum Onboard kullanmadan önce...

Elbette o kadar da değil.. Ayrıca guncellemeyi yapmamıştım yapacağım, bu r9 380x Asil sorunu HDMI goruntu kesilip geri geliyor gibi daha once hdmi kablo degistirerek çözmüştüm, tahminim yine auni sorun asinmis olabilir veya kartin cikisinda da olabilir cok hassas cunku
Onboard HDMI'da sorun varsa BIOS güncellemesi yap ilk iş. Bazı ASUS anakartlarda böyle bir sorun yaşamıştık.

Harici ekran kartını söktüğünü düşünüyorum Onboard kullanmadan önce...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı