Sapphire RX 5700 XT ekran kartı sıcaklığı

lazkopat1599

Hectopat
İşlemcim 3600 80 90 derecelerde geziyordu. Sıvı soğutma taktim 60'ı geçmiyor. Şimdi ancak ekran kartım Sapphire RX 5700 XT boşta 40 derece oyunlarda 90 altına inmiyor. Kasma donma yok ama sıcaklık ile erken ömür tüketme olur mu? Ne yapmam gerekir? Ekran kartını soğutmak için kasada 5 fan var 3 önde hava girişi 2 üstde sıcak hava çıkışı için 1'de egzoz fan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yük altındayken fanın dönüş hızı nedir? Referans modeli kullanıyorsan sıcaklık anormal değil. Undervolt yapabilirsin. Bu konu sana yardımcı olur.

Dark N10 Pro kasa modeli 3 fanli olan model ben üste 2 ve öne 1 fan daha ekstra taktım. Referans tasarım olduğunu nasıl anlarım bilmiyorum. Resim ekledim aynısı benimki de. Fan hızı ve test programlarını çok bilmiyorum AMD'nin kendi programından bakıyorum otomatik hiz aşırtma GPU yapıp sıcaklık değerlerini söyledim. Ama OC yapmadanda aynı değerleri veriyor üç aşağı beş yukarı. Screenshot_20200308_023442_com.android.chrome.jpg
Son değerlerim budur.

Dosya Ekleri

• IMG_20200308_042544.jpg
    IMG_20200308_042544.jpg
    1,6 MB · Görüntüleme: 98
Son düzenleme:
Kartının markası ASUS, MSI, SAPPHİRE VS. gibi markalar değilse referans tasarım olur. Arkadaşım atmıs olduğun fotoğrafdaki 99 kartın sıcaklığı değil, kullanım yüzdesi. O fotoğrafta kart sıcaklıği o an 85 derece ki bana göre 85 derece bile bu mevsimde çok. Kasa modeli, sirkülasyonu ile alakası yok. O kasa sıkıntı çıkaracak kasa değil ve o kadar fan var. Ya program yanlış yada kart sıkıntılı. Şahsen karttan şüpheleniyorum.

Son düzenleme:
Sapphire RX 5700 XT Nitro+ SE kullanıyorum.
Kartın bu kadar ısınmasının temel sebebini öğrenmek için, kart bu derecede kaç RPM'de soğutuyor bunu kontrol etmen gerekli.

Benim kartım 2075 MHz'de çalışıyor yine de bu sıcaklıkları görmüyorum.
Belki kasa içi sıcaklık bu durumu böyle kılıyor olabilir?

Kasanda ek fan var mı?
Örneğin: Arkada, üstte gibi.

Bunlarla beraber kasanın içi tozlu olabilir, kasayı bir kontrol et. Eğer fazla toz varsa havayı içeri çekemez, hava içeri girmezse içerisi sıcak havayla dolar. Sıcak havayla dolarsa da tüm bileşenlerine sıcak hava üflenir, böylece zaten sıcak olan bileşenler daha fazla ısınır.

Not : Ekran kartlarında 85 derece çokta yüksek bir değer değil, en azından 10 derece inse sıcaklığı daha iyi performans alırsın. Aşırı ısınma sistem bileşenlerine zarar verebilir ancak bu derece çokta gözünü korkutmasın.

Dark N10 Pro kasa modeli 3 fanli olan model ben üste 2 ve One 1 fan daha ekstra taktım. Referans tasarım olduğunu nasıl anlarım bilmiyorum. Resim ekledim aynısı benimki de. Fan hızı ve test programlarını çok bilmiyorum AMD'nin kendi programından bakıyorum otomatik hiz aşırtma GPU yapıp sıcaklık değerlerini söyledim. Ama OC yapmadanda aynı değerleri veriyor üç aşağı beş yukarı.Eki Görüntüle 510850
Son değerlerim budur.

Bu model tek fanli olduğu için ısınması gayet normal kasaya istediğiniz fanı taksaniz bile ısınma devam edecektir. Keşke almadan Technopat'a sorsaydiniz.

Ekran kartının fan ayarı sessiz modda veya manuel olarak düşük seviye ayarlanmışsa, fanı yüksek hızda döneceği moda getirebilirsin. Biraz gürültü artar ama sıcaklık kaça düşüyor bir de öyle bakarsın.
Anlamıyorsan ekran kartına termal macun ve termal pad yenilemesi yapmaya kalkışma sakın. Düzelteceğim derken bozabilirsin de.

Güç tüketimini - 50 yaptım düzeldi. Fan ayarları ile az bir düzelme oldu ama aşırı ses çıkmaya başladı testlerini falan yaptım bir hata ile karşılaşmadım şimdi ben güç tüketimini kısarak ne yapmış oldum? Burada performans için başka ayar yapmam gereklimi VRAM ayarı GPU'dan ise voltaj ve frekans değerlerini değiştireyim mi?

Dosya Ekleri

• IMG_20200308_145948.jpg
    IMG_20200308_145948.jpg
    1,7 MB · Görüntüleme: 97
  • IMG_20200308_150301.jpg
    IMG_20200308_150301.jpg
    2,5 MB · Görüntüleme: 71
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı