Selam herkese,

"İşte bu sefer NVIDIA'ya geçiyorum, kurtuluşun yok AMD! " Dediğim günlerin birinde yine kendimi kandırdım ve F/P olarak şu anda piyasadaki rakibinden 1.500-2.000TL daha uygun olan (2070&2070SUPER) 5700 XT'nin Sapphire Pulse versiyonunu satın aldım ve bugün itibariyle elime geçti.

Kutu açılışı ve fiziksel olarak incelemesini hemen yapıyorum, oyun testleri yavaş yavaş eklenecek.
Sistemin geri kalanı;

Mobo: MSI B450 Tomahawk Max
CPU: Ryzen 7 3700X
GPU: Sapphire RX 5700 XT Pulse
RAM: G.Skill 16 GB 3200MHz CL16
AIO: Deepcool Castle 240MM
PSU: Cooler Master GX650W
CASE: NZXT H500I
SSD&HDD: Samsung 860Evo&HD103SJ

IMG_8973.jpg

IMG_8974.jpg

Kutu açılışı ve kutu içeriği tek kelimeyle vasat.
Tamam anlıyorum, ürünün fiyatından kısmak istiyorsunuz ama üst düzey olarak konumlandırabileceğimiz bir kartı da karton kutuya koymazsınız yahu? Fotoğraflardaki dış kutu da inanılmaz ucuz kalitede, kenarından şimdiden yırtıldı bile.
Kutunun içerisinden ekran kartının kendisi ve kullanım kılavuzu dışında hiçbir şey çıkmıyor onu da belirteyim. Sticker, sarkmayı önleyebilecek bir aparat, küçük tatlı hediyeler falan hayal edenler boşuna umutlanmasın. :)

Kartın kendisine gelecek olursak, 2.5 slot genişliğinde, uzunluk olarak pek çok kasaya sığabilecek uzunlukta (25.4CM). Kartın 3 adet DisplayPort çıkışı, 1 adet HDMI çıkışı bulunmakta. Arka plaka koymayı düşünmüşler en azından :)
IMG_8975.jpg

IMG_8977.jpg

IMG_8976.jpg

Kartı elime aldığımda maalesef beklediğim kaliteyi bulamadım. Düne kadar kullanmakta olduğum MSI R9 390 Gaming modeli ile malzeme kalitesi noktasında bariz farklar var. Bunu da F/P'a sayıp göz ardı ediyorum ve kartı kasaya bağlıyorum. (8+6 pin gerektiriyor. )

Ve karşınızda rengini bile değiştiremediğiniz kırmızı LED ışığıyla 5700 XT Pulse!

IMG_8978.jpg

"Default" olarak kart diğer pek çok ekran kartı gibi 50-60 dereceye çıkana kadar fanlarını döndürmüyor, haliyle herhangi bir ses üretmiyor. Yük altında çıkardığı ses de tahammül edilebilir düzeyde.
Şu ana kadar denediğim üç oyunda en fazla 73 dereceyi gördüm.

"Cold Boot" süresini atlattıktan sonraki 1 saat içinde kart boşta 35 derecede çalışıyor.
idle.png

Ekran Kartı Sürücüsü: Adrenalin 2019 19.9.2 +Radeon Görüntü Keskinleştirme AÇIK
Chipset Sürücüsü: AGESA 1.0.0.3
Monitör: 1920x1080 21.5'' 60Hz
Oyun testleri fan, ekran kartı voltaj ayarlarıyla hiçbir şekilde oynanmadan en temel haliyle yapıldı.

Assassin's Creed Odyssey:
Assassin's Creed® Odyssey2019-9-18-17-41-22.jpg

Test sırasında ekran kartı maksimum 70 dereceyi gördü, ayarlar olabilecek en yüksek seviyede.
Ekran kartı kullanımı çoğu zaman %98, zaman zaman %90 seviyelerinde gezdi. Monitörden kaynaklı bir "bottleneck" varsa bile çok minimal seviyede.
İşlemci kullanımı %30-40 civarlarında dolaştı. 240MM sıvı soğutucu sayesinde sıcaklık 55 dereceyi aşmadı.
2-3 hafta içinde gelecek olan yeni chipset sürücü sayesinde 3700X'in 4.4Ghz seviyelerinde stabil çalışması bekleniyor... Şu anda 4.2 ile 4.3 arasında gidip geliyor kafasına göre.

F1 2019
F1 2019.jpg

Ayarlar olabilecek maksimum seviyede. GPU kullanımı %98'den aşağı çok nadir düştü. Sıcaklık maksimum 72 derece.
İşlemci kullanımı %15'den yukarıyı görmedi, sıcaklık 50'yi geçmedi. Çalışma frekansı 4275-4375Mhz.

HITMAN 2:

20190918175448_1.jpg

İlk defa benchmark'ını kullandığım bir oyun. DX11, 1080P en yüksek seviye ayarlarda toplam skor 76.13, ortalama FPS 95.67 çıktı.
GPU kullanımı %90-100 arasında oynadı, sıcaklık 68'i geçmedi.
CPU sıcaklığından artık bahsetmeme gerek olduğunu düşünmüyorum. Test ettiğim hiçbir oyunda 55 derece üstünü görmedim, anlık 60-65 derecelere zıpladığı oluyor ancak saniyelik olaylar bunlar.

Son düzenleme:
Karti oyun oyun optimize ettikleri icin vsync acinca her oyunda birseyler yasatiyor kart tabi forza horizon 4 haric gercekten saglam bir optimizasyon var duzgun ayar yapinca 59 gormuyorsunuz. 60 fpsye alismis bir goz icin zor olsada Fps dusmesini bir nebze anliyoruz driver surumleri olsun ama drop yiyince 1 saniyede olsa insanin oyun zevki bozuluyor bunun icinde bu cozumu buldum isnallah sendede ise yarar

Karti oyun oyun optimize ettikleri icin v-Sync acinca her oyunda birseyler yasatiyor kart tabii Forza Horizon 4 haric gercekten saglam bir optimizasyon var duzgun ayar yapinca 59 gormuyorsunuz. 60 FPS'ye alismis bir goz icin zor olsa da FPS dusmesini bir nebze anliyoruz Driver surumleri olsun ama drop yiyince 1 saniyede olsa insanin oyun zevki bozuluyor bunun icinde bu cozumu buldum isnallah sendede ise yarar.

Hocam sanırım sorunu çözdüm. Daha önce AMD RX 480 ekran kartı kullanıyordum. Ekran kartını değiştirince, Driver son sürüm olduğu için kaldırıp yeniden kurmamıştım. Sizin verdiğiniz ayarlarda işe yaramayınca DDU ile sürücüyü kaldırıp temiz kurulum yaptım ve oyun oynarken MSI Afterburner uygulamasını açmadım. Aynı bölümü (tren soygunu, oyuna yeni başladım sayılır. ) Tekrar oynayınca ani FPS düşmesi ile karşılaşmadım.

5700XT&3700X
3DMark TimeSpy Test Sonuçları:
Eki Görüntüle 541186
Öncelikle size ne kadar teşekkür etsem az. En başından en sonuna kadar çok büyük bir ilgiyle okudum. Sizin gibilerin hakkı nasıl ödenir bilemiyorum. Kartın gerçekten piyasadaki en iyi f/p canavarı olduğunu düşünüyorum fakat beni yazılımsal sorunları soğuttu. Bu yazılım sıkıntı olmasa bence AMD uçup gidecek. Biraz daha zaman alacak gibi bunun oturması. Büyük ihtimalle 2070S alacağım. Şu zamana kadarki gördüğüm en iyi açılmış forum sayfasıydı bence :) Tekrardan yaptığınız yardımlar için kendim ve herkes adına çok teşekkür ederim :)

Öncelikle size ne kadar teşekkür etsem az. En başından en sonuna kadar çok büyük bir ilgiyle okudum. Sizin gibilerin hakkı nasıl ödenir bilemiyorum. Kartın gerçekten piyasadaki en iyi f/p canavarı olduğunu düşünüyorum fakat beni yazılımsal sorunları soğuttu. Bu yazılım sıkıntı olmasa bence AMD uçup gidecek. Biraz daha zaman alacak gibi bunun oturması. Büyük ihtimalle 2070S alacağım. Şu zamana kadarki gördüğüm en iyi açılmış forum sayfasıydı bence :) Tekrardan yaptığınız yardımlar için kendim ve herkes adına çok teşekkür ederim :)
Rica ederim, ne mutlu :)

Merhaba, çok yararlı bir konu olmuş teşekkürler. Ben de RX 5700 Pulse modelini almak istiyorum Hepsiburada üzerinde bir yorum dikkatimi çekti. Çift monitör yapınca kart her zaman tam yükte çalışıyormuş. Böyle bir sıkıntı yaşadınız mı? https://www.hepsiburada.com/sapphir...294-01-20g-p-HBV00000N5P55?magaza=Hepsiburada Burada en alttaki yorum. @SevenPacer
Çift monitör kullanmıyorum o yüzden bir bilgim yok, bendeki monitörle böyle bir problem yaşamadım.
Bu arada o fiyata veya 100-200 lira üstüne 5700XT Pulse bulursunuz rahatlıkla, performanstan olmayın. :)

Çift monitör kullanmıyorum o yüzden bir bilgim yok, bendeki monitörle böyle bir problem yaşamadım.
Bu arada o fiyata veya 100-200 lira üstüne 5700XT Pulse bulursunuz rahatlıkla, performanstan olmayın. :)

Ryzen 5 2600 kullanıyorum, 1080P'de darboğaz olabileceğinden dolayı 5700 almaya karar verdim.

Geç de olsa gelen bir GTA V 1440P testi;
MSAA Kapalı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geç de olsa gelen bir GTA V 1440P testi;
MSAA Kapalı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
hocam merhaba aynı kartın nitro+ se modeline sahibim birkaç sorum olucak sistemi yeni dizdim
boşta kaç derece (55-60 benim)
zero fan özelliği açıkmı (varsayılan açık)
2 dk lık stress testinde 70 dereceye çıktı normal mi ?
valorant adlı oyunda gpu kullanımı %55-60 arası 99 olması lazım değilmi ?
özel ayarlarınız varsa kısaca önerirseniz sevinirim :)
heh bir de yayın+oyun yapıcam sanırım kartın kendi kodlayıcısı var onumu kullanmalıyım yoksa işlmciyimi

Yeni konular

Geri
Yukarı