Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB Sıcaklık Değerleri Normal Mi?

• Konuyu başlatan ESY
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 71
  • Görüntüleme 12B
Mümkünse kasanızın içinin fotoğrafını atar mısınız?
Maalesef şu an şehir dışındayım fakat bilgi alabilmeniz açısından şöyle bir fotoğraf var.
Screenshot_20190126-222243.jpg
Hocam şuan kasamla alakası yok çünki kasamın yan kapağı açık şekilde kullanıyorum.
Yan kapağı açık olduğunda da kartın fanlarına doğru soğuk hava gelmesi ve tahliye edilmesi gerekiyor. Fanlar kullanılmış sıcak havayı tekrar kullanıyor gibi geldi bana. Çünkü %80 fan devrinde çalışan kartın 80 derece olması çok zor. TriXX yazılımda OC yaptıysanız uygulamayı sıfırlamanızı öneririm.

Son düzenleme:
Maalesef şu an şehir dışındayım fakat bilgi alabilmeniz açısından şöyle bir fotoğraf var.
Eki Görüntüle 363305

Yan kapağı açık olduğunda da kartın fanlarına doğru soğuk hava gelmesi ve tahliye edilmesi gerekiyor. Fanlar kullanılmış sıcak havayı tekrar kullanıyor gibi geldi bana. Çünkü %80 fan devrinde çalışan kartın 80 derece olması çok zor. TriXX yazılımda OC yaptıysanız uygulamayı sıfırlamanızı öneririm.
OC yapmadım kendi stock hızında 1411MHz de çalışıyor kart, CM Mastergel pro sipariş verdim az önce 2 güne gelir geldikten sonra testlerini yapar geri dönerim buraya. Zaten kafamı karıştıran olay aynı model iki kart arasında 20 derece fark olması imkansız. Ben soğutma bloğu ile GPU arasında temassızlık olduğunu düşünüyorum.

OC yapmadım kendi stock hızında 1411MHz de çalışıyor kart, CM Mastergel pro sipariş verdim az önce 2 güne gelir geldikten sonra testlerini yapar geri dönerim buraya. Zaten kafamı karıştıran olay aynı model iki kart arasında 20 derece fark olması imkansız. Ben soğutma bloğu ile GPU arasında temassızlık olduğunu düşünüyorum.
Peki bu bizim çözebileceğimiz bir problem mi?

Peki bu bizim çözebileceğimiz bir problem mi?
Hocam konuyu danışmak amaçlı açtım ve benim problemime benzer problem yaşayan bir arkadaş vardı herkesin bilgilenmesi amaçlı macun sürme işleminden sonra konuya dönüş yapacağım.

Son düzenleme:
Arkadaşım konuyu danışmak amaçlı açtım ve benim problemime benzer problem yaşayan bir arkadaş vardı herkesin bilgilenmesi amaçlı macun sürme işleminden sonra konuya dönüş yapacağım. Laf olsun diye mesaj atıyorsunuz.
Bu uslubun hic hoşuma gitmedi. Keşke daha düzgün bir dille ifade etseydin.

Arkadaşlar sorunum çözüldü yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Kullandığım termal macun CM Mastergel Pro. İster inanın ister inanmayın furmark 1920x1080 8xmsaa da eskiden %84 fan devrinde 77-81 derece arası alırken şuan %17 fan devrinde 75 derece max görüyorum ve manual olarak fanları %50 ye çekersem 52 dereceyi aşmıyor. Oyunlarda da aynı şekilde fanlar %25 civarı çalışırken 75 derece eğer manual olarak %50 fan devrine çekersem 60 dereceyi hiçbir şekilde aşmıyor. Isı problemi olan arkadaşlar CM Mastergel Pro denemenizi tavsiye ederim. Furmarkta üstte yazan fan devri değeri yanlış MSİ afterburnerden test edip bu bilgileri yazdım. Max 75 yazan yer fan devri 17 iken ondan sonra linkteki resimdeki grafikte gördüğünüz gibi aşşağı doğru indiği yerde el ile fan devrini %50 ye çektiğim yer ve 52 dereceye sabitlendi. Yani kısaca cidden şaşırttı düşük fan devrinde 30 derece fark alıyorum. Oyun içi 20 derece fark ve %85 fandan %45 e düşüş , furmarktada 30 derece fark %50 fan a düşüş sağladı macun.

https://i.hizliresim.com/XMPzlk.png
selamlar iştee konu burada hadiseyi anlatıyorum
kardeşim daha 2 gün önce sisteme upgrade yaptım intel'den amd ye geçtim
i3 6100 işlemcim vardı r7 370 4gb 256 bit ekran kartım ve z170 a pro anakart
msi armor rx 580 8gb ryzen 5 1600 ve msi b350 pc mate aldım
her şey güzel eve gittim grafikler mükemmel ötesi oyun akıcı pubg de 110-120 fps
tüm ayarlar ultra çalı çırpı hariç :)
peki sonuç ? ekran kartının fan sesinden çılgına göndüm sıcaklık sabit 74c boşta 28-35c
vatanda ki arkadaşa telefon açtım ,abi getir yarın değiştirelim dedi
götürdüm msi 1060 6gb 192 bit ile değiştirdim
şuan da kasam bebekler gibi ses seda yok gpu sıcaklık değeri 62c'nin üzerine çıkmadı fps aynı
o yüzden aman kardeşim rx 580 serisi pişmanlıktır.
msi yada saphhire farketmez bu anakart ısınıyor ve ileride sorun çıkartır.
Böylece sizinde düşünceniz yanlış çıtktı.
Hocam sizin sorununuza benzer bir sorun da ben yaşıyorum. MSI ARMOR RX580 8GB OC kullanıyorum ve oyunlardayken fan devri %70 lere kadar çıkıyor ve kasadan çok yüksek ses geliyor. Kasamın hava akışı iyi olduğu halde. Servise yolladım 2 kere, bir sorun yok diyip geri gönderdiler. Şuan kafama takıldı acaba benim kartımda da dediğiniz gibi üretimden kaynaklı bir hata olabilir mi ? Öyleyse ne yapmam lazım bu durumda ?

hocam PUBG'deyken fan devri %kaça kadar çıkıyordu ? Aynı kartı kullanıyorum bende de böyle bir sıkıntı var. Fan devri %60-70 arası geziyor. Acayip ses yapıyor.
Hocam sizde eğer hala ısınma problemi yaşıyorsanız CM Mastergel Pro denemenizi öneririm.

Son düzenleme:
benim anlamadıgım birşey var amd rodeon pırogramında da yapılıyor fan ayarı niye herkez MSI Afterburner tavsiye ediyor bilen varsa söylesin

Yeni konular

Geri
Yukarı