Sapphire RX560 siyah ekran

The_Hunter

Femtopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 hafta önce Sapphire RX560 4 GB ekran kartı aldım. Kart oyunlarda 5-10 dakika oynadıktan sonra siyah ekran veriyordu. Sorunu çözmek için her şeyi denedim ancak bir etkisi olmadı. DDU ile tüm Driver'ları kaldırdım, Windows'u güncelledim, format attım hala aynı hatayı veriyordu. Sonra GPU'nun maksimum frekansını -11'e aldım sorun daha az yaşanmaya başladı. Ancak bunu yapınca ekran kartının performansı düştü. Kart fabrika çıkışlı O.C'li. Acaba sorun voltajdan mı kaynaklı? Çünkü frekansı düşürünce sorun azaldı.

Sistem özellikerim:

Sapphire RX560 4 GB Ekran kartı.
Ryzen 3 1200 İşlemci.
ASRock B450M Anakart.
Corsair Vengeance 16 GB 3000MHz RAM.
High Power 500W 80+ Güç kaynağı.

Yaklaşık 1 hafta önce Sapphire RX560 4 GB ekran kartı aldım. Kart oyunlarda 5-10 dakika oynadıktan sonra siyah ekran veriyordu. Sorunu çözmek için her şeyi denedim ancak bir etkisi olmadı. DDU ile tüm Driver'ları kaldırdım, Windows'u güncelledim, format attım hala aynı hatayı veriyordu. Sonra GPU'nun maksimum frekansını -11'e aldım sorun daha az yaşanmaya başladı. Ancak bunu yapınca ekran kartının performansı düştü. Kart fabrika çıkışlı O.C'li. Acaba sorun voltajdan mı kaynaklı? Çünkü frekansı düşürünce sorun azaldı.

Sistem özellikerim:

Sapphire RX560 4 GB ekran kartı.
Ryzen 3 1200 işlemci.
ASRock B450M anakart.
Corsair Vengeance 16 GB 3000MHz RAM.
High Power 500W 80+ güç kaynağı.

Aynı sorun bende de vardı. RAM slotunun yerini değiştirdim düzeldi.
Olmazsa XMP kapat.

Bilgisayar, bir sistemdir. En ufak bir arıza, bütün sistemi çökertebilir.

Genellikle, siyah ekran hatası ekran kartı kaynaklı. Bunu BIOS güncelleme ile çözen var, format ile çözen var. Var oğlu var.

Ama ekran kartı kaynaklı ise frekans düşürmek yeterli oluyor. Bende RX 460 kullanıyorum. Aynı sorun bende de var. Ama ben çok kafaya takmıyorum.

Zaten LoL'den başka oynadığım oyun yok.

nu BIOS güncelleme ile çözen var
Bilgisayar, bir sistemdir. En ufak bir arıza, bütün sistemi çökertebilir.

Genellikle, siyah ekran hatası ekran kartı kaynaklı. Bunu BIOS güncelleme ile çözen var, format ile çözen var. Var oğlu var.

Ama ekran kartı kaynaklı ise frekans düşürmek yeterli oluyor. Bende RX 460 kullanıyorum. Aynı sorun bende de var. Ama ben çok kafaya takmıyorum.

Zaten LoL'den başka oynadığım oyun yok.
1050Ti ile değiştireyim mi kartı? Ne dersiniz?

Sorun kasayı değiştirince çözüldü. Ekran kartının fazla ısınmasından kaynaklı bir problemmiş. Kasa içerisinde hava sirkülasyonu yok denecek kadar azdı ve ekran kartı tek fanlı. Böyle bir sorunla karşılaşan kişilerin aklına ilk ekran kartının bozuk olduğu gelmesin. Ya kartın soğutmasında ya da kasanın içerisindeki hava sirkülasyonunda bir problem olduğu aklına gelsin ilk.

Yeni konular

Geri
Yukarı