Şarj adaptörü için düşük amper mi sağlıklı yüksek amper mi?

knyd

Hectopat
Yer
Soul Society
Telefonum Huawei Nova 5T. 22.5 W ve 5 amper bir adaptör ile geliyor. Benim elimde 2, 1A-3A ve 5A olmak üzere 3 çeşit orijinal ürün var. Son günlerde şarjım normalden daha hızlı bitiyor. Belki oynadığım oyunlardan veya tasarruf modunu kapattığımdandır. (Tasarruf modu açık kullanıyorum hep). Evet sorum böyle, hangi adaptör ile şarj etmem daha sağlıklı olur batarya için? Şimdiden teşekkür ederim hepinize.

Son düzenleyen: Moderatör:
Amper ne kadar yüksek olursa batarya ömrü o kadar çabuk kısalır kutu içinde gelmesi vs önemli değil. Doğanın kanunu.

Hızlı şarj adaptörlerinde farklı farklı seçenekler vardır zaten. 5V-1A, 5V-3A, 9V-1.5A, 12V-2A gibi gibi.

Batarya teknolojilerinde ilerleyemedikleri için şarj teknolojilerinde ilerlemek zorundalar. Kısa sürece şarj olsun ki aynı alana 3000mAh yerine 6000mAh koyamıyorsak bari yarım saatte tam şarj olsun ki kafede sağda solda hemen şarj olsun kullanıcı beklemek zorunda olmasın diyerek hızlı şarj teknolojileri gelişti.

Kutudan çıkan her zaman dışarıdan alacağınıza göre daha iyidir. Elbette Apple hızlı şarj destekli ama kutudan 5V-1A arj cihazı çıkıyor. Onun yerine orijinal hızlı şarj cihazı elbette alınabilir. Fakat gidip alelade markalara bulaşılmamalı.

Hızlı şarj adaptörlerinde farklı farklı seçenekler vardır zaten. 5V-1A, 5V-3A, 9v-1.5a, 12V-2A gibi gibi.

Batarya teknolojilerinde ilerleyemedikleri için şarj teknolojilerinde ilerlemek zorundalar. Kısa sürece şarj olsun ki aynı alana 3000MAH yerine 6000MAH koyamıyorsak bari yarım saatte tam şarj olsun ki kafede sağda solda hemen şarj olsun kullanıcı beklemek zorunda olmasın diyerek hızlı şarj teknolojileri gelişti.

Kutudan çıkan her zaman dışarıdan alacağınıza göre daha iyidir. Elbette Apple hızlı şarj destekli ama kutudan 5V-1A arj cihazı çıkıyor. Onun yerine orijinal hızlı şarj cihazı elbette alınabilir. Fakat gidip alelade markalara bulaşılmamalı.

Şimdi bana demek istediğiniz kutudan çıkan herhangi orijinal ürünün kullanılabileceği mi?

Şimdi kutudan çıkan iyidir diye birşey yok onu tekrar tekrar söylüyorum. Bataryalar eski teknoloji kaldığı sürece siz onu yeni şarj teknolojileri ile ne kadar hızlı şarj ederseniz ömür kaybı da okadar yüksek olacak.

Linktede görebileceğiniz üzere cihazın kendi orjinal şarjı da olsa kullandığı teknoloji yüzünden batarya daha çabuk ölebiliyor.

iPhone X XS XR 11 11Pro serileri 5w 1a ile şarj edin 1 yıl

bide 15w ile şarj edin hızlı şarjdaki batarya ömrü daha düşük olacaktır.

Yada baştan şöyle bir hesap yapıp zaten 2 sene kullanacağım 2 senede bir cihaz yenilerim derseniz o zaman en hızlısı ile takabilirsiniz.

Geri
Yukarı